Zrób backup całej partycji – pomoże Ci Partimage

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Partimage to ciekawe narzędzie do tworzenia obrazów partycji dyskowych, które później mogą posłużyć do odzyskania całego systemu w kilka chwil (no może kilkanaście, ale na pewno szybciej niż ponowna instalacja i konfiguracja). A więc do roboty. Jako, że nie można zapisać obrazu z podmontowanej partycji, a systemowej w trakcie pracy odmontować się nie da, należy uruchomić komputer z jakiegoś LiveCD lub w inny sposób umożliwiający dostęp do całych partycji. Możemy np. uruchomić LiveCD z Ubuntu i skompilować pakiet partimage, niestety będziemy to musieli robić za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z Parimage. Ciekawszym i na pewno wygodniejszym sposobem jest pobranie i wypalenie obrazu SystemRescueCD, który to zawiera sporo przydatnych aplikacji, w tym potrzebny nam Partimage. Gdy już odpalimy komputer z naszej płytki (czy to w trybie graficznym czy tekstowym) należy się zastanowić, gdzie chcemy nasz obraz zapisać, gdyż jego wielkość jest uzależniona od wielkości naszej partycji systemowej (a raczej od ilości zapisanych na niej danych).

Tworzymy obraz partycji

Przypadek hipotetyczny, mamy dwie partycje: sda1 – system Ubuntu i sda2 – partycja z systemem plików ntfs. Najpierw podmontujemy partycję sda2, aby na niej zapisać nasz obraz:

ntfs-3g /dev/sda2 /mnt

Następnie odpalamy Partimage:

partimage

Naszym oczom ukaże się pierwszy ekran do konfiguracji parametrów


Najpierw należy wybrać partycję, którą chcemy zapisać (w naszym wypadku sda1). Następnie wpisujemy ścieżkę wraz z nazwą pliku, pod jaką ma być zapisany nasz obraz. Reszta pozostaje bez zmian. Wybierając Next przechodzimy do kolejnego ekranu:

Drugi ekran konfiguracyjny


Garść opisów dostępnych opcji:

 • Compression level
 • Poziom kompresji, do wyboru 3:
  – bez kompresji (plik obrazu ma rozmiar taki sam jak dane na partycji, obraz tworzony dość szybko),
  – kompresja gzip-em, obraz mniejszy, ale jego tworzenie trwa troszkę dłużej,
  – kompresja Bzip2, obraz stosunkowo mały, jednak czas wydłuża się już znacznie.

 • Options
 • – sprawdzanie partycji przed zapisem,
  – wpisanie opisu dla obrazu,
  – nadpisanie, jeśli obraz o takiej nazwie już istnieje w katalogu.

  Możemy również nakazać podział obrazu na pliki o danej wielkości, a także określi co program ma zrobić z komputerem po zakończeniu zapisu obrazu (czekać, wyłączyć, zrestartować).

  Wybierając NEXT jesteśmy proszeni o wpisanie opisu (jeśli wybraliśmy tą opcję), a następnie zostają podane informacje o partycji (jaka duża, ile zajęte, itp.).

  Trzeci ekran konfiguracyjny


  Wybierając OK program zaczyna działać, a na ekranie widzimy postęp oraz takie informacje jak wielkość obrazu, ilość dostępnego miejsca w lokalizacji, jaką wybraliśmy do zapisu, ilość zapisanych danych i prędkość zapisu.

  Tworzenie backup'u partycji

  Po zakończonej pracy dysponujemy obrazem naszej partycji, który możemy następnie wykorzystać do odzyskania systemu.

  Odtwarzamy partycję z obrazu

  W tym celu wybieramy na pierwszym ekranie programu najpierw partycję, jaką chcemy odzyskać, następnie podajemy ścieżkę do pliku obrazu (pamiętając, że Partimage nadaje plikom obrazów rozszerzenie .000) i zaznaczamy opcję Restore partition from an image file.

  Wybierając NEXT otrzymujemy kolejny ekran z opcjami, tym razem troszkę inny niż w poprzednim przypadku.

  Odtwarzanie partycji z obrazu

  Zaznaczając pierwszą opcję, wykonamy jedynie symulację,dane nie zostaną zapisane na partycji a my dostaniemy pełne informacje na temat szybkości i ilości zapisanych danych. Wybierając drugą opcję Partimage skasuje całą partycję i na niej odtworzy dane z obrazu. Jeśli tej opcji nie zaznaczymy, możemy na odzyskanej partycji mieć jakieś śmieci (jeśli kasowana partycja zawierała więcej danych lub były one inaczej rozmieszczone niż w obrazie). Tak czy inaczej zaznaczamy ją. Następne opcje są już znane i narzucają Partimage działanie po skończonym odtwarzaniu.

  Klikamy NEXT potem OK i odpowiadamy twierdząco na pytanie czy na pewno odtworzyć. Teraz nie pozostaje nic innego jak czekać, czas oczekiwania jest tym razem zależny od wielkości całej partycji a nie od wielkości zapisanych danych jakie mamy w obrazie.

  Możemy w ten sposób zapisać obrazy wszystkich naszych partycji (jeśli mamy wystarczająco miejsca, aby je przechowywać) i w łatwy sposób możemy odzyskać nasze dopieszczone Ubuntu po poważnej awarii. Dodatkowo płyta o której wspominałem, a która zawiera Partimage posiada narzędzia do montowania różnych systemów plików (m.in. ntfs-3g – do montowania partycji ntfs). Możemy np. zamontować sobie udział Samby, znajdujący się na innym komputerze w naszej sieci i w ten sposób zapisać obraz prosto na nasz serwer backupowy. Dla przypomnienia:

  mount -t smbfs -o username=user password=pass //ip_kompuetra/katalog_udostepniany_przez_sambe /punkt/montowania

  Tym prostym sposobem mamy możliwość zrobienia pełnej kopii partycji i szybkie jej odzyskanie, polecam zwłaszcza jako kopię partycji systemowej.

  Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
  Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • Czy istnieje jakieś LIVE-CD zawierające już partimage?

  • Furious

   Moglibyście dodać że Partimage nie obsługuje ext4 …

  • Amen

   G..no pomoże, już się na tym naciąłem! Obraz da się utworzyć , ale partycji odzyskać już nie. Użyłem kilku systemów live i bez skutku. Na sztywno zaznaczona jest opcja tworzenia obrazu dysku, względnie partycji. Niestety niczym nie uda się odznaczyć opcji tworzenia obrazu i odtworzeniem partycji z zapisanego obrazu. <czyli wielka lipa i ściema. GORĄCO ODRADZAM TEGO BADZIEWIA. Korzystałem z Ghosta i działą bez zarzutu.

  • rychu

   U mnie wszystko działa elegancko na ubuntu 12.04 livecd włącznie z ext4 (mimo, że odczytuje jako ext3), ale obraz robi, a później odtwarza również bez problemów. Sprawdzone. Trzeba tylko pamiętać żeby partycja odtwarzana była odmontowana, a ta z obrazem oczywiście odwrotnie. No i najpierw należy wskazać plik, a później można ustawiać opcje. Bardzo dobry i szybki program.