Zmiana Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal w Ubuntu 12.10 GNOME Remix

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ten poradnik zawiera zestaw poleceń, które pozwolą przekształcić Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal w Ubuntu 12.10 GNOME Remix, czyli zainstalują kompletne środowisko graficzne GNOME 3.

Instalacja pakietów Ubuntu GNOME

Poniższym poleceniem zainstalujesz pakiety Ubuntu GNOME wraz z domyślną konfiguracją:

sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop ubuntu-gnome-default-settings

Gdy zostaniesz zapytany o wybór menedżera wyświetlania (display manager), wybierz GDM.
Dobrym rozwiązaniem jest usunięcie domyślnych ustawień Ubuntu:

sudo apt-get remove ubuntu-settings
Pakiet ubuntu-settings zawiera wiele domyślnych ustawień np. kolejność przycisków okna.

Opcjonalne pakiety

Instalacja brakujących pakietów GNOME 3:

sudo apt-get install gnome-documents gnome-boxes

Aktualizacja Nautilusa, Totema oraz innych pakietów GNOME 3 do wersji 3.6.x

Dodaj repozytorium ppa:gnome3-team/gnome3:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

Zaktualizuj listę pakietów:

sudo apt-get update

Zaktualizuj system:

sudo apt-get upgrade
Na koniec uruchom ponownie komputer, aby wprowadzić wszystkie zmiany w życie
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • emeritus

  12.10 nie chodziło u mnie zbyt dobrze.Niby było szybsze ale różne cuda się działy,znikały ikonki z launchera albo nie dało się z nich uruchomić aplikacji,trzeba było część aplikacji uruchamiać z Dascha.Nie próbowałem więc nawet Gnome 3 tylko z powrotem przesiadłem się na 12.04.Z początku też dawał popalić mimo że to LTS ale po kilku aktualizacjach można powiedzieć że chodzi.Ale znowuż z Gnome Shell jest problem bo nie można dociągnąć sobie rozszerzeń pulpitu.Ciekawi mnie jedno:Dlaczego z uporem godnym naprawdę lepszej sprawy wszelkie opcje dotyczące konfiguracji z wydania na wydanie są coraz bardziej niedostępne?I nie chodzi tu o jakieś strasznie zaawansowane ustawienia a chociażby o głupią zmianę rozmiaru czcionki.Fakt że trzeba sobie zainstalować dodatkowe aplikacje aby zmienić najprostsze ustawienia na pewno nie przysporzy zwolenników ani Ubuntu ani Gnome Shell,tym bardziej że w innych środowiskach,wszystkie ustawienia są dostępne zaraz po zainstalowaniu.Mam nadzieję że po zainstalowaniu następnych wydań nie trzeba będzie dociągać jakichś dodatkowych aplikacji służących do zmiany tapety.

 • I nie chodzi tu o jakieś strasznie zaawansowane ustawienia a chociażby o głupią zmianę rozmiaru czcionki.

  Zmiana czcionki możliwa jest w ustawieniach systemowych. Do wyboru masz cztery gotowe schematy – mały, standardowy, duży, większy. Wydaje mi się, że dla zwykłego użytkownika taka funkcjonalność wystarczy – a kto chce więcej, znajdzie program i doinstaluje. Gdyby system miał umożliwiać konfigurację wszystkich, nawet najmniejszych rzeczy w standardzie, obawiam się, że wymagaby płyty Blu-ray.

  • RafciX

   cztery gotowe schematy – mały, standardowy, duży, większy

   A w Kubuntu i innychodmianach Ubuntu możesz sobie ustawić czcionki co do kroju i rozmiaru w każdym z kilku miejsc (np. tytuł okna, menu, teksty w oknach itd.) :P
   „Gotowe warianty” są już bardzo wielkim ograniczeniem konfigurowalności systemu ;)

 • emeritus

  To oczywiście prawda co piszesz ale wielkość czcionki tytułu okna już musiałem sobie ustawić w terminalu.A co do konfiguracji to mnie nie chodzi o absolutnie wszystkie ustawienia.Niechby ich było choćby tyko tylko tyle co w starym GNOME albo choćby w obecnym LXDE.A przecież żaden z tych systemów nie wymaga płyty Blu-ray do zainstalowania.To wszystko co piszę to tylko spostrzeżenia które mi przychodzą do głowy gdy pomyślę jak bym to widział gdybym był „świeżym” użytkownikiem Ubuntu.Ja tak czy inaczej dam sobie radę ale pamiętam że stary dobry GNOME zachwycił mnie właśnie możliwością konfiguracji poprawiającą się z wydania na wydanie.Martwi mnie że teraz idzie to w inną stronę.

 • magic

  Prawda jest taka że to Ubuntu popsuło „rynek” Linuksa wprowadzając tego wirusa Unity, zapoczątkowali jakąś chorą modę na upraszczanie odchudzanie etc tak jak by ludzie z dnia nadzień stali się debilami nie mogącymi poradzić sobie z konfiguracja systemu.
  Co jest najgorsze to to że deweloperzy nie słuchają w ogóle głosów użytkowników tylko realizują swoje chore jednostkowe wizje.

  O Unity nie pisze bo tego ścierwa marnego dodatku do compiza nie używam z wersji na wersje coraz bardziej „dopasowane” dla idiotów bez możliwości konfiguracji.
  Ale czy np. deweloperzy nie wchodzą na stronę z rozszerzeniami do Gnome Shell i nie widzą co ludzie od razu pobierają i dodają żeby to zaimplementować już w podstawie Gnome?

  • Prawda jest taka że to Ubuntu popsuło „rynek” Linuksa

   Masz na swoje słowa dowody w postaci wyników badań, czy to Twoje zdanie?

   • Czeslaw

    Moim zdaniem Ubuntu idzie w ślady M$. Co wydanie potrzebuje nowszego sprzętu, więcej RAMu … mając w głębokim poważaniu słabsze/starsze kompy. Mozna zmienić dystrybucję. Tylko czy o to chodzi władzom Ubuntu.

    • Michal

     Przecież takie osoby mogą używać dalej Ubuntu, tylko już z innym środowiskiem graficznym…

  • Gnome2orDeath,,

   Co jest najgorsze to to że deweloperzy nie słuchają w ogóle głosów użytkowników tylko realizują swoje chore jednostkowe wizje.

   coś tam słuchają :)
   http://www.ubuntu-pomoc.org/ubuntu-12-10-quantal-quetzal-jednak-z-nautilusem-3-4-2/

   • magic

    no nie wiem czy ten nautilus 3-4-2 jest aż taki lepszy. Prawdziwy nautilus skończył sie wraz z Gnome2 teraz to sa jakieś odchudzone wersje.

    A co do developerów z Cononical to popatrz na fora międzynarodowe i zobacz ilu ludzi jest oburzonych tą marna nakładką na Compiza zwaną Unity

    • Gnome2orDeath,,

     Prawdziwy nautilus skończył sie wraz z Gnome2 teraz to sa jakieś odchudzone wersje.

     Dlaczego skończył? Nazywa się inaczej ale jest! Caja!

     • magic

      Ale ciężko go zainstalować tak np. do Gnome Shell nie mówiąc juz o tym paskudztwie Unity.

      Instalowałem i jest problem z obsługą sieci

     • Gnome2orDeath,,

      Ale ciężko go zainstalować tak np. do Gnome Shell nie mówiąc juz o tym paskudztwie Unity.

      Instalowałem i jest problem z obsługą sieci

      Problem z obsługą sieci przez caje? Samba zainstalowana? Łączysz dwa różne środowiska, problemów należy się spodziewać.

  • emeritus

   Używam Ubuntu 12.04 z UNITY na co dzień na pececie,teraz nawet opcja ukrywania launchera jest domyślnie wyłączona (i dobrze),jak się jeszcze wyłączy GlobalMenu to od biedy da się tego używać,można się przyzwyczaić,to oczywiście moja subiektywna ocena.Ale wkurza mnie to że aby wyłączyć czy zmienić kilka drobnych ustawień trzeba sobie na dzień dobry instalować dodatkowe aplikacje.I nie jest to żadne „odchudzanie” bo dawniej system mieścił się na CD z możliwością ustawienia prawie wszystkiego.Ba,pamiętam że na płycie CD potrafił się jeszcze zmieścić GIMP i Synaptic.

  • Michal

   „Co jest najgorsze to to że deweloperzy nie słuchają w ogóle głosów użytkowników tylko realizują swoje chore jednostkowe wizje.”

   A jak według ciebie miało by to wyglądać ? Canonical nie może słuchać każdego z osobna bo by nie wiele z tego przyszło. Każdemu się podoba co innego.

   Mi się podoba Unity, a tobie nie.
   Czyli robią to co ja chce i tysiące innych osób, a nie robią tego c ty chcesz i inne osoby.

   Więc jakim prawem piszesz że nie sĸuchają głosów użytkowników ?

   • emeritus

    Chodzi o to że kiedyś Ubuntu było bardziej konfigurowalne i oprócz tego co podobało się jednemu z łatwością można było sobie ustawić również to co podobało się komuś innemu.A teraz zmierza to w innym kierunku.Krótko mówiąc,będziesz zadowolony a jak nie to tym gorzej dla ciebie.Nie taki sposób myślenia spodobał mi się kiedyś w Linuksie.

    • Michal

     „A teraz zmierza to w innym kierunku.”
     Dokładnie o tym pisze. Jednemu się to podoba innemu nie.

     W Kubuntu masz „pierdylion” opcji, a i tak nie wiele osób z tego korzysta, a część z nich nie wie jak co ustawić. W Ubuntu jest to wszystko uproszczone, i dostosowane dla osoby która nie musi być wcale „geekiem”…

     • Michal

      Jak by nie było używałem oczywiście również kde, około miesiąc. (Kubuntu)
      Ale nie zbyt mi odpowiadało, akurat wtedy jeszcze Unity było bardzo kiepsko dopracowane więc używałem przyjaznego dosyć lxde.
      Ale obecnie Unity jest dla mnie najlepszym środowiskiem jeśli chodzi o intuicyjność i funkcjonalność. I pisząc o funkcjonalności nie mam na myśli rozbudowanych opcji konfiguracyjnych.

      Jestem programistą i cenie sobie intuicyjność, o wiele lepiej przełącza mi się pomiędzy aplikacjami w Unity niż np. w kde, takich moich udogodnień jest więcej :)

      No ale tak jak pisałem, nie każdemu to się podoba.
      Ale jak widzę na tym blogu w komentarzach jak trolle piszą swoje komentarze „wirus unity” itp.
      To widzę że tu przesiadują głównie dzieci, i po szkole przychodzą i trollują, bo brak im innych zajęć.

     • Gnome2orDeath,,

      Jestem programistą i cenie sobie intuicyjność

      mi tam raczej wyglądasz na fanboya unity ale niech Ci będzie :)

    • Gnome2orDeath,,

     Krótko mówiąc,będziesz zadowolony a jak nie to tym gorzej dla ciebie.Nie taki sposób myślenia spodobał mi się kiedyś w Linuksie.

     na szczęście linuks to nie tylko ubuntu :)

     • Michal

      „mi tam raczej wyglądasz na fanboya unity ale niech Ci będzie :)”

      Mogę udowodnić :)
      jak byś podał kontakt jakiś do ciebie to nie ma sprawy :)
      Moja aplikacja znajduje się aktualnie w top 10 w zestawieniu miesiąca z sierpnia i września :)

 • W2816

  Czy instalacje tych wszystkich pakietów w jakikolwiek sposób „popsuje” Ubuntu ?Na 12.04 ikony w dashu pojawiały się podwójnie na Unity. Mam zainstalowane środowisko Gnome + Nautilusa 3.6, i nie wiem czy instalować dalej.

  • ynos

   Proponuję zainstalować Linux Mint 13 Maya.

 • LeM

  Przed logowaniem w Ubuntu 12.10 można systemowo zmienić środowisko graficzne na GNOME. Ze względów bezpieczeństwa w Ubuntu nie należy instalować programów z nieautoryzowanych repozytoriów.

 • Mira

  Na unity dobrze się pracuje, sam byłem sceptyczny a teraz uważam że jest w porządku. Popieram Michala że jest intuicyjny i też używam komputera do pracy a nie do przestawiania ikonek. I możecie mnie nazywać fanboyem czy kimkolwiek chcecie, w przeciwieństwie do niektórych mam swoje zdanie na ten temat.

 • jasina

  Witam

  Mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników
  Jak to wszystko odkręcić? tzn. zmianę Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal w Ubuntu 12.10 GNOME Remix

  Chciałbym wrócić do stanu pierwotnego ponieważ wolę Unity