Zmiana rozdzielczości

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Co jakiś czas przeglądam statystyki związane ze stroną. Mam możliwość sprawdzenia, jakich zwrotów w wyszukiwarce internetowej używają czytelnicy, którzy trafiają tutaj. Okazało się, ze dość częstym zwrotem jest „rozdzielczość ekranu”. Nie wiem do końca z czym to jest związane, gdyż nie jest wybitnie sprecyzowane. Jednak postanowiłem dodać króciutki wpis odnośnie zmiany rozdzielczości – notabene, bardzo prostej rzeczy.

Aby zmienić rozdzielczość ekranu kliknij kolejno System > Preferencje > Ekran.

W oknie programu odszukaj pole Rozdzielczość i zmień na tą, która Ci odpowiada.

Istnieje również możliwość zmiany częstotliwości odświeżania (Częstotliwość odświeżania) oraz orientacji ekranu (Obrót).

Ponadto (a raczej przede wszystkim) możesz również zmienić ekran, na który wyświetlany będzie obraz (w przypadku podłączenia dodatkowego monitora lub projektora)

Jeśli trafiłeś tutaj, a przedstawione treści nie rozwiązały Twojego problemu, dodaj odpowiedni komentarz, w którym sprecyzujesz o co dokładnie Ci chodziło :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • lenon

  Podejrzewam tu osoby używające, jak ja, nVidii. W naszym świecie kliknięcie w w/w aktywator skutkuje komunikatem:
  „Wygląda na to, że sterownik karty graficznej nie obsługuje wymaganych rozszerzeń do użycia tego narzędzia. Użyć narzędzia producenta karty graficznej?”
  Dla odmiany próba zapisu xorg.conf za pomocą NVidia X Server Settings kończy się często okienkiem”
  „Failed to parse existing X config file ‚/etc/X11/xorg.conf’!”
  A naprawić xorg bez kopii zapasowych i zewnętrznych tutoriali jest czasem baaardzo ciężko, szczególnie, że jego schrzanienie często objawia się czymś w rodzaju „trybu awaryjnego” z obniżoną rozdzielczością, w którym większość okien dialogowych nie mieści się na ekranie i nie można zapisać nowych ustawień z powodu braku dostępu do przycisku „OK” na dole. :) Na szczęście można przesuwać okno klikając w dowolnym jego miejscu z wciśniętym altem lub windowsem, o czym dowiedziałem się po niewczasie.
  I właśnie to bym podejrzewał, Droga Redakcjo. :)

 • leciwy

  W Ubuntu 9.10 niestety w oknie „ekran” znalazłem jedynie możliwość wyboru rozdzielczości pomiędzy 800×600 i 640×480. Do tej pory w moim systemie funkcjonowała korekta pliku Xorg.conf – pochodząca jeszcze z wersji 7.10; niestety stracona bezpowrotnie przy aktualizacji systemu na 10.04 beta, i nie mogę przywrócić rozdzielczości 1200×800. Mam kartę SIS Graphics3, sterownik sis671, które od zawsze sprawiały problemy w linuxie, jednak do tej pory udaawało mi się je zmusić do współpracy.Po aktualizacji do 10.04 i powrocie do ubuntu 9.10 -niestety nie mogę uzyskać rozdzielczości. Obejrzałem wszystkie pliki w katalogu /etc.X11/… ; i tu nie ma w ogóle pliku Xorg.conf, który we wcześniejszych wersjach ubuntu zarządzał rozdzielczością.

 • Już w 9.10 nie ma czegoś takiego jak xorg.conf. Widocznie aktualizowałeś system z poprzednich edycji i został on na dysku, jako pozostałość. Spróbuj tej metody:
  http://www.osguides.net/operation-systems/217-how-to-create-xorgconf-in-ubuntu-910.html
  Jeśli coś pomoże, to daj znać :)

 • maria

  chciałabym zmienić rozdzielczość w ubuntu 10.10 na 1200×800, jak mogę to zrobić??

  • Szmitas

   W nowych wersjach Ubuntu sekcję Ekran zastąpiono sekcją Monitory.

 • Domin

  Takie łatwe, a jakie trudne! Niech ktoś wyjaśni o co chodzi z tą rozdzielczością. Sama mam problem i nie mogę zwiększyć rozdzielczości do 1920×1080, karta Mobile Intel 965 Express. Sys Ubuntu 11.04 w VB

 • Domin

  Zmiana rozdzielczości
  Proszę niech ktoś wyjaśni jak zwiększyć rozdzielczość, gdy w „Preferencje Monitora” max to 1024×768 a monitor i karta ma 1920×1080.
  Ubuntu w małym okienku lub przeskalowany przez VBox jest bez sensu!

  • MArek

   odświeżam

  • Roger94

   Mam dokładnie ten sam problem, dopiero zaczynam przygodę z linuxem i od razu mam problem bo VirtualBox’owa maszyna ma u mnie tylko jedną opcje rozdzielczości tj. 640×480 (4:3) której nie mogę zmienić. Znalazłem jakieś poradniki które mówią o używaniu narzędzi xradr oraz cvt. Lecz z tą rozdzielczością nawet nie mogę ich znaleźć

 • Witam.
  Nie prawda – w żaden znany mi sposób – bez dotykania xorg.conf – nie da się zmienić rozdzielczości i odświeżania np 85 hz.

 • selador

  Jako nauczyciel informatyki chciałbym pokazać LINUKSA uczniom… może coś udowodnić – że da się z niego korzystać – ale tego typu artykuły mocno szkodzą UBUNTU- „wszystko jest łatwe, proste i wystarczy to… może tamto albo spróbuj tego..” No i właśnie że nie jest proste ..nie jest łatwe, a funkcja zmiany częstotliwości odświeżania NIE ISTNIEJE!! Widoczna jest tylko jedna, jedyna częstotliwość ..która zresztą kopie po oczach. Dobrze, że mnie nie podkusiło i od razu na lekcji uczniom „w ciemno” nie pokazałem – bo była by to totalna wtopa. Linux, jeśli ma istnieć – musi kupić młodych. Więc sprawa jest prosta: gry, programy użytkowe typu gg i graficzne narzędzia konfiguracyjne – ALBO …ZŁOMOWISKO HISTORII. Ciągle jeszcze walczący „o” i często niestety „z” Linuksem – selador

  • Melisa

   W Windowsie też wszytko nie jest proste, łatwe i oczywiste. Wiem, bo sama przez kilkanaście lat używałam. A w gruncie rzeczy łatwiej jest naprawić problemy z Ubuntu niż z Windowsem. W sumie to też kwestia szczęścia. U mnie się Windows sypał, a Ubuntu nie. Na innym kompie problemy z Windą były średnie, a z Ubuntu są poważniejsze.

   Co do walki „z” Linuksem dziwi mnie to podejście. Każdy kto decyduje się na taki,a nie inny system musi brać pod uwagę konsekwencje. To tak jak zmiana Systemu z windows XP na Viste. Wszytko działało, ale jak ktoś się przerzucił na Viste i się posypało to sami jesteśmy sobie winni, prawda? Ubuntu jest darmowe, a mimo to mnóstwo ludzi poświęca swój czas by pomóc w rozwiązywaniu problemów. Chyba neleży to docenić.

   I skąd w ogóle pomysł, że nie ma gier na Ubuntu?

   • sousuke

    Co? Jakich problemów w win nie możesz naprawić? Ja nie mam tak idiotycznego problemu jak tutaj by zmienić rozdzielczość, przecież to jest chore. Gdyby nie studia nigdy bym tego czegoś nie ruszył…

  • wowa tatarin

   nie wiem czy wiesz, ale na stronie mikrosofru dostałbyś identyczne informacje

 • von_smolhausen

  12.04 LTS Mój problem polega na tym że do wczoraj ładnie śmigało na 1920×1080 a dziś po aktualizacji mam max tylko 1024×768… próbowałem ze sterownikami rekomendowany i curent update ale bez rezultatu. Karta nVidii.

 • W@#@!#wiony

  Nie mogę ustawić rozdzielczości wyższej niż 1024×720@60Hz. Siedziałem całą niedziele nad tym i nic nie wysiedziałem,oczy już mi wypływają.
  Na sterownikach od Amd zamkniętych dało radę ustawić rozdzielczość 1600×1200@60hz ale moje oczy tego nie dają rady przetrzymać.
  Na Gentoo i Slackware około 2007r nie miałem problemów by ustawić rozdzielczość 1600×1200@70 hz w Windowsie również nie ma takiego problemu. Jest 2012 i nie mogę korzystać z komputera pod HUMANITARNYM linuksem.
  Prosze o kogoś doświadczonego i obeznanego w sztukach tajemnych walki z „nowoczesnymi” X`sami by mi pomógł.
  Próba ustawienia X na sztywno w xorg.com nic nie daję, init je zupełnie ignoruje.
  Ubuntu 12.04 LTS
  Radeon HD 4670 sterowniki otwarte
  DRI:działa.
  Monitor Taxan Ergovision 975 TCO’95

 • Pingback: Zmiana rozdzielczości | Zmiana nazwy komputera i rodzielczosci ekranu 123456 | Scoop.it()

 • Pingback: Zmiana rozdzielczości | Zmiana nazwy komputera i rozdzielczości ekranu | Scoop.it()

 • wuj@n

  Witam serdecznie!
  Od paru dni bawię się systemem ubuntu 12.04. Podoba mi się to, ale mam parę pytań. Otóż niektóre okienka mają taki rozmiar, że nie widać przycisków dolnych.
  Okienka górną krawędź mają na styku dolnej krawędzi paska zadań u góry, i brakuje
  miejsca na prawidłowe wyświetlenie tych okienek! Jeżeli okienko ma opcje minimalizuj, maksymalizuj i zamknij, to nie ma problemu. Natomiast jeżeli dane okienko ma tylko opcje zamknij i minimalizuj, to jest problem bo nie można się dostać do tych dolnych przycisków aby na przykład coś zatwierdzić!
  Co w tej sytuacji można zrobić? Proszę o pomoc!
  Ubuntu mam na netbooku Toshiba NB500
  Pozdrawiam serdecznie

  • Trzymając lewy ALT i klikając w okno aplikacji, można je przesuwać. Tym sposobem możesz dotrzeć do „ukrytych” przycisków. Możesz spróbować zmniejszyć rozmiar czcionki (Ułatwienia dostępu w Ustawieniach systemu) lub pokombinować z rozdzielczością – o ile się da.

   • wuj@n

    Bardzo dziękuję Łukaszu! Rzeczywiście to działa i o to chodzi!:)
    Pozdrawiam serdecznie!

 • dfvd

  via vn 896 jak zainstalować pobrane sterowniki? gdzies jest normalna instrukja? krok po kroku?

 • Maciej

  Hej,
  ja mam problem dosc nietypowy. Podpiąłem do laptopa z Ubuntu telewizor o rozdzielczości 1680×1050 i mogę na nim ustawi rozdzielczości od 720×576 do 1920×1080 ale rozdzielczości 1680×1050 nie ma, najlepsza która mieści się na ekranie to 1360×768 ale wtedy obraz jest źle przeskalowany i nieco rozciągnięty.
  Jest w stanie kto pomoc?