Zapowiedź książki „Ubuntu Oneiric Ocelot – Przesiądź się na system open source”

Zapowiedź książki Ubuntu Oneiric Ocelot – Przesiądź się na system open source przesłał sam autor – Mariusz Kraus.

Już w sierpniu tego roku (2012) pojawi się książka autorstwa absolwenta WSiZ Copernicus we Wrocławiu Mariusza Kraus pod tytułem Ubuntu Oneiric Ocelot – Przesiądź się na system open source. Z książki dowiemy się m.in. jak zainstalować system z płyty CD/DVD, nośnika USB lub na tym samym dysku fizycznym tuż obok systemu Windows. Nauczymy się z niej także instalować i uruchamiać gry oraz programy napisane dla systemu operacyjnego Windows pod kontrolą aplikacji WINE. Poznamy podstawy najważniejszych narzędzi systemowych Ubuntu oraz podstawowe komendy wiesza poleceń jak i również program Centrum oprogramowania Ubuntu a także narzędzie APT (ang. Advanced Packaging Tool), za pomocą których zainstalujemy programy napisane dla systemu Ubuntu.
Wszystko to zostało napisane prostym i przejrzystym językiem, tak aby każdy z czytelników mógł w pełni zrozumieć i pojąć prostotę systemu Linux w dystrybucji Ubuntu. Pomimo tego, że książka opisuje poprzednią wersję 11.10 (obecnie jest już 12.04) nadal pozostaje jak najbardziej na czasie i wszystkie zawarte w niej wiadomości są aktualne i moża je swobodnie zastosować w najnowszej wersji systemu.
To co jeszcze znajdziemy w książce zdradza nam już wydawnictwo Helion na swojej stronie internetowej gdzie można podejrzeć spis treści książki a niebawem także przykładowy rozdział. Wszystkich Ubuntowców oraz tych chętnych poznania i przekonania się do dystrybucji Linuksa Ubuntu zapraszam serdecznie w sierpniu do księgarni po lekturę.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • melike

  11.04 -> Natty Narwhal
  11.10 -> Oneiric Ocelot

  • RafciX

   4.04 -> Warty Warthog :D

   Szczerze powiedziawszy sam nie wiem o co Ci chodzi w komentarzu powyżej ;)

 • macios4x

  Świetny pomysł. Szkoda tylko, że nie opisuje on wydania 12.04. Myślę, że wydanie LTS powinno być bardziej promowane z wiadomego powodu dłuższego wsparcia technicznego.

 • Com

  Może byście się sprężyli i np. i audience opisali ?? Zamiast o duperelach pisać ??
  # sudo add-apt-repository ppa:audience-members/ppa
  # sudo add-apt-repository ppa:vala-team/ppa

  • Admc

   Równie dobrze możesz sam nam przesłać artykuł, z radością go zamieścimy ;)

 • Jeżeli książka przypadnie czytelnikom do gustu to na pewno rozważę napisanie książki o wersji 12.04 LTS.

  • Plichu

   Rozważ napisanie książki o aktualnej wersji. Bo gdy dojdziesz do wniosku że napiszesz o 12.04 ta może już nie być najnowsza.

   ;)

   • Rozważę jeżeli tylko zobaczę, że czytelnicy polubili moją książkę i styl w jak sposób została napisana no i oczywiście jeżeli będzie trochę nią zainteresowanych:)
    Jeżeli tak się stanie to bardzo chętnie podejmę się napisania książki o wersji 12.04.
    Książka co prawda miała pojawić się szybciej, lecz premiera przeciągnęła się o parę miesięcy:(

 • ireneuszp

  no 37.00 zł za opensource
  w założeniu już klapa
  a w google i tak więcej znajdziesz
  tak ale tutaj po polsku
  angielski ciężki język
  to windowsa używać i nie ma problemu

  Linux hacker-HP-550 3.2.0-26-generic-pae #41-Ubuntu SMP Thu Jun 14 16:45:14 UTC 2012 i686 i686 i386 GNU/Linux

 • Plichu

  Imho trochę bez sensu opierać książkę o starsze wydanie ubuntu gdy dostępne jest nowsze i w dodatku 12.04 z wydłużonym wsparciem. Po prostu mało kto siedzi na starszej wersji. Zdaję sobie sprawę że w 12.04 wiele rzeczy można zrobić analogicznie ale książka dedykowana jest newbie którzy nie chcą dociekać takich rzeczy a po prostu chłonąć informacje.

  Proces wydania takiej książki zapewne jest długi i pracochłonny jednak zdecydowałbym się wydanie nowszej wersji opartej na 12.04 (może z oficjalną płytką oc canonical?) bo ta może wielkiego szumu nie zrobić (z uwagi na opisywaną starą wersję systemu w momencie premiery książki).