Zamiana gniazda słuchawkowego z gniazdem mikrofonu (i na odwrót)

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

original_448471_N0r8yR0yMhEVitF_wXfrBPGae

W wielu laptopach, jakość dźwięku nagranego przez wbudowany mikrofon nie powala na kolana. Często jest to związane z jego ulokowaniem – znajduje się w zbyt dużej odległości od użytkownika lub bardzo blisko „wylotu” chłodzenia podzespołów komputera.

Wpis ten powstał z myślą o osobach, które nie są zadowolone z jakości dźwięku nagrywanego przez wbudowany mikrofon w laptopie, a jednocześnie ich urządzenia nie posiadają osobnego gniazda pozwalającego na podłączenie zewnętrznego rejestratora.

Zamiana gniazda słuchawkowego z gniazdem mikrofonu

Aplikacja, którą przedstawię poniżej została zaprojektowana na współpracy z układami dźwięku Intela, jednak nic nie zaszkodzi, aby spróbować zainstalować ją na innych urządzeniach.

Projekt jest rozwijany na Launchpadzie i nosi nazwę roboczą hda-jack-retask. Aby pobrać najnowszą wersję, odwiedź stronę – https://launchpad.net/~diwic/+archive/hda/+packages, a pobraną paczkę otwórz dwuklikiem – uruchomisz wówczas Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Zainstalowaną aplikację odszukasz poprzez wyszukiwarkę systemową: HDA Jack Retask lub w terminalu:

hda-jack-retask
hda-jack-retask

hda-jack-retask

Aby zamienić gniazdo słuchawkowe z gniazdem mikrofonu, należy zaznaczyć pole Override przy Green Headphone i z listy wybrać Microphone. Na koniec wystarczy kliknąć Apply now.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Tobi Logan

  A ja mam taką sytuację. Nie mam Ubu ale jeśli by mi ta apka pomogła to bym zainstalował.

  Ogólnie słuchawki mam wraz z mikrofonem i tylko jedną wtyczkę jack. Więc albo podłączam do wejścia audio i mam słuchawki albo do mikrofonowego i mam mikrofon.
  Czy za pomocą tej aplikacji da się jakoś uczynić z jednego wejścia takie combo aby dział jednocześnie na nim mikrofon i słuchawki?

  • bkr

   Raczej Ci nie pomoze, ale prostym rozwiazaniem jest zakup przejciowki rozdzielajacej sygnal na sluchawki i mikrofon

   • PSi

    Albo zakup mikrofonu na USB

 • Dowiedziałem się czegoś nowego. Takich informacji tu trzeba!

 • RafciX

  Myślałem, że za pomocą tego programiku naprawię kanały z tyłu na płycie głównej, ale jak się okazuje nie chce jakoś współpracować z moim Realtek ALC887-VD (zintegrowany z płytą główną) :/
  Chodzi mi o to, że mając Kubuntu 12.04 wszystko działało poprawnie (wyjście na tylnie głośniki miałem na czarnym gnieździe, a na centralny/subwoofer na pomarańczowym), no może z wyjątkiem alsamixer’a, który wywalał tylko coś w stylu „Cannot open mixer” i w żaden sposób nie mogłem zmieniać głośności. Jednak po instalacji nowszego Kubuntu (albo to raczej wina nowszego kernela) nagle gniazgo Line In (niebieskie) zamieniło się w wyjście na tylnie głośniki, a gniazdo Mic In (różowe) zamieniło się w wyjście na głośnik centralny/subwoofer, ale za to teraz alsamixer działa poprawnie. No i oczywiście przez to muszę mikrofon mieć podłączony do gniazda w przednim panelu (który przełożyłem na bok obudowy), w kŧórym zapewne są większe szumy ;_;

 • pietia85

  Wow wielkie dzięki, miałem uszkodzone gniazdo słuchawkowe w laptopie i teraz wszystko działa po przekierowaniu sygnału na gniazdo od mikrofonu.

 • jamie

  gdzie jest download tej paczki ? HDA Jack Retask