[WYNIKI ANKIETY] Która przeglądarka powinna znaleźć się domyślnie w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander?

Zakończyła się kolejna ankieta, w której pytaliśmy Was o to która przeglądarka powinna znaleźć się domyślnie w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander?

Jak widać, głosy rozłożyły się dość równomiernie – 55% – 45% na korzyść Firefoksa. Przeprowadzona ankieta, mimo małej próby, doskonale obrazuje to, co dzieje się na świecie w tej sprawie – głosy są wyraźnie podzielone i brakuje wspólnego rozwiązania, które usatysfakcjonowałoby zdecydowaną większość użytkowników.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Filozof

  Nic dziwnego, dopóki nie powstanie IE pod Linucha nie będzie wspólnego stanowiska rodzaju „obojętnie tylko nie to”.

 • Dominik Sokołowski

  Niech przy instalacji zrobią takie okienko dialogowe gdzie będzie można wybrać jaką przeglądarkę będzie się chciało używać albo dwie naraz.

 • pavbaranov

  Dokonując wyboru pomiędzy jedynie dwoma przeglądarkami, 10 pkt % to bardzo dużo, a nie „głosy rozłożyły się równomiernie” ;)

 • szybki-johny

  Byłem wieloletnim i nadal jestem użytkownikiem FF, aczkolwiek wolałbym ujrzeć Chromium jako domyślną przeglądarkę aniżeli FF.
  Chciałbym też zauważyć iż w Polsce FF jest najpopularniejszą przeglądarką więc nic dziwnego że 10% przewaga :) MY Polacy…wróć. Większość naszego społeczeństwa nie lubi zmian nawet jeśli są na lepsze, prawdopodobnie jest to spowodowane obawą lub bezgranicznym przekonaniu że to co używam jest najlepsze. Prawda jest jednak inna gdyż boimy uczyć się nowych rzeczy….

  • Alfer

   Przeglądarka to tylko narzędzie, nic ponadto. W swojej codziennej pracy używam ich akurat kilku i jakoś nie czuję wyższości w stosunku do tych, którzy używają tylko jednej.

   Jakoś nie mogę wyobrazić sobie sytuacji, w której wbijając gwóźdź w deskę zastanawiam się czy młotek, którego do tego używam jest najlepszym produktem na świecie. Jak widać są ludzie, dla których ma to znaczenie.

   „Prawda jest jednak inna gdyż boimy uczyć się nowych rzeczy….”
   Prawda jest taka, że niektórym wydaje się że nauka coraz to nowych rzeczy otwiera przed nimi nowe możliwości – w tym samym czasie inni robią kasę starymi i sprawdzonymi sposobami :)

   • szybki-johny

    Masz rację ale nie możemy przystawać tylko przy rzeczach do których jesteśmy przyzwyczajeni. Idąc Twoim tokiem myślenia można sądzić że po co nam koło jeśli dobrze sobie radzę z kwadratem, jest ciężej ale działa :)
    Może źle się też wyraziłem, moją główną przeglądarką jest Chrome, natomiast tak jak Ty też potrzebuje FF do testów

    • Alfer

     Ja akurat takiej dużej różnicy pomiędzy tymi dwiema przeglądarkami nie widzę. Jeśli chodzi o porównania, to bardziej przypomina to koła pomalowane na różne kolory, ale z innym bieżnikiem na oponach.

  • Jack

   Zainstalowałem Chromium i używałem przez ponad tydzień, wróciłem do FF. Fakt, szybciej ładuje strony, wydaje się lżejszy, przejrzyste zakładki, lecz są i minusy: wtyczki których używam w FF są bardziej dopracowane, możliwość konfiguracji samej przeglądarki w FF bije na głowę Chromium, być może nie potrafiłem znaleźć potrzebnych opcji, ale to świadczy na niekorzyść przeglądarki. Jednak do usunięcia skłonił mnie fakt samodzielnego ładowania się do pamięci, takiej opcji nie akceptuję, więc – purge.
   Z oceną społeczeństwa częściowo masz rację, my Polacy to taki uparty naród. Nic na siłę, jeżeli dostajemy wybór to sami znajdziemy właściwą drogę ;)

 • Antek Marczak

  Niech zrobią że można wybrać przeglądarkę.

  • wrzomar

   A teraz nie możesz wybierać przeglądarki? Używam na zmianę Firefoksa, Chrome, Operę albo Midori, zależy która mi najlepiej pasuje do danego zadania. A domyślną przeglądarkę można zmieniać wg swojego widzimisię, (nie)stety konfiguruje się to w kilku miejscach, musiałem się naszukać w google i manualu, żeby przywrócić Firefoksa jako domyślną przeglądarkę po tym jak mi Chrome wepchnął się jako x-www-browser i gnome-www-browser. Ikony na pasku w Unity też da się zmienić nawet dla nowych użytkowników, ale trzeba sobie ubrudzić rączki w schemas w glibie.

   • Antek Marczak

    Ja już nie chcę może wpisywać w konsolę. Używam codziennie archlinuxa i jakby ubuntu było samym systemem z sudo i apt to bym chyba wyrzucił komputer za okno i wywalił go xD

    • wrzomar

     Tyż prowda ;) Mogło by być coś takiego zrobione np. w Ubuntu Tweak (instalacja/deinstalacja innych przeglądarek + wybór domyślnej dla systemu). W Ubuntu Tweak już jest możliwość instalacji innych przeglądarek i można zmieniać polecenia aktywatorów, ale brakuje opcji wyboru domyślnej przeglądarki dla całego systemu włącznie z kontami gościa i użytkowników, których jeszcze nie ma w systemie.

  • Jasne. Niech użytkownik wybierze też klienta pocztowego, komunikator, odtwarzacz muzyki oraz filmów. Dodatkowo warto byłoby móc wybrać edytor tekstu, grafiki i menedżer plików. Aaaa no i nie można zapomnieć o środowisku graficznym! Przecież system musi być dopasowany do odbiorcy…

   Od takich rzeczy są wersje alternate! W systemie powinien być mądrze wybrany JEDEN reprezentant każdego rodzaju oprogramowania, która przyda się podczas codziennego użytkowania komputera. Komu się nie podoba – zmienia we własnym zakresie.

 • Antek Marczak

  Nie wiem co widzicie w firefoxie. Zżera tylko zasoby komputera i wolno ładują się strony i jest wiele błędów (mi się wyłączała przeglądarka Firefox gdy pobierałem coś).