Wyłączenie powiadomień informujących o wewnętrznych błędach systemu

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Apport to narzędzie służące do przygotowywania raportów w sytuacji, gdy wystąpi błąd w systemie. W Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin z każdym wychwyconym błędem pojawia się okno z powiadomieniem: „Sorry, Ubuntu 12.04 has experienced an internal error„.

Wyłączenie powiadomień nie rozwiąże występowania wewnętrznych błędów w systemie – po prostu nie będziesz o tym informowany.

Aby wyłączyć powiadomienia otwórz terminal i wydaj polecenie:

gksu gedit /etc/default/apport

Linię:

enabled=1

Zmień na:

enabled=0

Zapisz plik (Ctrl + S). Po ponownym uruchomieniu komputera powiadomienia nie zostaną uruchomione.
Jeśli nie chcesz czekać do ponownego uruchomienia, skorzystaj z polecenia:

sudo service apport stop

Cofnięcie zmian

Jeśli z jakiegoś powodu wolisz być informowany o błędach, możesz ponownie ustawić wartość 1 dla parametru enabled w pliku /etc/default/apport lub użyć polecenia:

sudo service apport start force_start=1
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • emeritus

  Mnie się to w 12.04 pojawiało co chwilę,praktycznie po każdej operacji na plikach.Jeżeli jest to rzeczywiście powiadamianie o błędach w systemie to jak na LTS było tych stanowczo za dużo.Na dokładkę o ile system po instalacji chodził bardzo dobrze to z każdą aktualizacją było coraz gorzej.Do tego stopnia że pewnego dnia włożyłem do portu pendrive z 11.10 i kliknąłem restart.Eeech gdzie te czasy kiedy instalacja LTS-a oznaczała posiadanie systemu tak stabilnego że aż był nudny?

  • To, że wcześniej nie było powiadomień o błędach nie oznacza, że błędów nie było – po prostu wcześniej powiadomienia były wyłączone.

   • emeritus

    Racja,ale u mnie w 12.04 nie tylko te powiadomienia spowodowały że przesiadłem się z powrotem z LTS-a.11.10 lepiej mi śmiga niż 12.04,choć zaraz po instalacji też chodził dobrze.Potem się coś zaczęło chrzanić.A szkoda.A ja już od jakiegoś czasu nie kombinuję tylko jak system nie chodzi tak jak powinien,przesiadam się na ten który ostatnio chodził u mnie dobrze.

 • RafciX

  A to ten program jest taki sam w Kubuntu i innych dystrybucjach Ubuntopochodnych??
  Czy dzięki tej poradzie przestaną mi się wyświetlać błędy z programów (chodzi mi o programy typu KNetAttach)?
  A tak w ogóle jak radzicie? Powinienem wysyłać raport o błędach za każdym razem, gdy te okienko mi się pojawia, czy nie powinienem.

  • kryspin013

   Na pewno wysyłanie raportów działa lepiej niż w Windowsie… Bo działa!

   • RafciX

    A no fakt, o wiele lepiej. Dodatkowo masz krótką informację jaki to program lub, ze to był wewnętrzny błąd działania, bez żadnych zbędnych szczegółów :D

 • Czeslaw

  A da się ustawić aby raporty były wysyłane bez powiadamiania mnie o nich?

 • klechistan

  niestety 12.04 straszna szmira non stop wali bledami ,na 3 kompach socket A wogole nie udalo sie zainstalowac 12.04 trzeba było updatowac z 11.10 ,sterownika nvidia 173 zainstalowac tez sie nie da bo costam video abi .wrociłem do lubuntu 11.10 i wszystko chodzi .moze 12.10 cos wniesie np: waylanda

 • Czeslaw

  Odnoszę wrażenie, że poprawki są wnoszone do wszystkich, ale także do programów które JA używam. Bo jak instaluję coś przez Centrum Oprogramowania jako 3 osoba i przychodzą poprawki do tego programu, to …