Wyłączenie podglądu plików dźwiękowych

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Autorem artykułu jest Archanos – jeden z naszych Czytelników. Bardzo dziękujemy za nadesłanie artykułu.

W Ubuntu jest ciekawa opcja podglądu (a w zasadzie w tym przypadku – podsłuchu) plików dźwiękowych, np. MP3. Sprawdzić to można po najechaniu kursorem myszki na taki plik – po chwili następuje jego odtworzenie.

Dla jednych fajna opcja, dla innych irytująca – szczególnie, gdy już jakiś plik jest odtwarzany, a my najedziemy myszką na inny, wtedy ten drugi w tym samym czasie jest na podsłuchu. Dwa odtwarzane pliki jednocześnie to trochę za wiele.

Jak to zmienić?

Wystarczy zmienić ustawienia managera plików Nautilus, w którym to podsłuch plików się dokonuje. Otwieramy jakiekolwiek okno Nautilusa, np. klikając na: Miejsca → Komputer. Następnie otwieramy zakładkę: Edycja → Preferencje → Podgląd i zmieniamy ustawienie „Pliki dźwiękowe” na „Nigdy„.

Wyłączenie podglądu plików dźwiękowych

Preferencje Nautilusa

Podsłuch tych plików zostaje wyłączony.
Przy okazji możemy zmienić inne opcje ustawień: np. w zakładce „Nośniki” możemy ustawić sobie domyślny program odtwarzający dla autostartu płyt DVD i CD, zdjęć, programów, itd., albo ten autostart wyłączyć ustawiając „Nie rób nic„.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • mikarin

  nie mogę znaleźć u siebie w preferencjach tego pola „pliki dźwiękowe”, chciałabym włączyć opcję podglądu plików dźwiękowych – czy wie ktoś może co mam zrobić? :(

  • Prawdopodobnie korzystasz z Ubuntu 11.10, prawda? Niestety też nie widzę tej funkcji.

 • mikarin

  podgląd działa chyba tylko przez GNOME Sushi

 • xkasienka

  Mam Ubuntu 14.04 i dużo bym dała za ten podgląd, bardzo go lubiłam, ale w Preferencjach → Podgląd już nie ma takich opcji. Da się coś zrobić?

 • Kamil Smoliński

  Witam. Posiadam Ubuntu 18.04.1 i niestety nie mam podsłuchu utworów, kiedyś to było, teraz tego bardzo brak, ktoś wie jak to włączyć gdzieś??