Wyłączenie automatycznego odtwarzania pustych płyt CD/DVD/HD DVD/Blu-ray

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Po włożeniu do napędu pustej płyty CD/DVD/HD DVD/Blu-ray, pojawia się okienko, w który możemy wybrać jedną z kilku operacji dostępnych dla danego nośnika:

 • Nic nie rób,
 • Otwórz katalog,
 • Otwórz asystent CD/DVD,
 • Otwórz za pomocą innego programu.

Jako, że jest to pusta płyta, wszystkie operacjie poza Otwórz asystent CD/DVD wydają się dla mnie zbędne. Chociaż czasem i ta funkcja jest niepotrzebna – np. gdy korzystamy z innej aplikacji do nagrywania płyt. W tym krótkim poradniku pokażę, jak wyłączyć całkowicie pojawiające się okno – zarówno dla pustych płyt CD, DVD, HD DVD jak i Blu-ray.

Wyłączenie automatycznego odtwarzania pustych płyt CD/DVD

Takie okienko pojawia się po włożeniu do napędu pustej płytyOtwórz dowolny katalog i wybierz z menu Edycja → Preferencje.
Wyłączenie automatycznego odtwarzania pustych płyt CD/DVD

Nautilus → Edycja → Preferencje


Z karty Nośniki w sekcji Inne nośniki Wybierz interesujący Cię Typ płyty np. Pusta płyta CD. Teraz w polu Działanie wybierz Nie rób nic.

Wyłączenie automatycznego odtwarzania pustych płyt CD/DVD

Konfiguracja dowolnego nośnika

Zamknij okno preferencji – zmiany zostaną wprowadzone od razu.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • van.den.vons

  Świetny poradnik, chciałem sobie ustawić nieodtwarzanie pustych płyt. Pojawił się jednak pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. U mnie (zainstalowany Lucid 10.04) nie jest aktywna opcja „Działanie”. Mogę ustawić wszystkie parametry podane w tutorialu, aż do wskazania typu mniej popularnych nośników włącznie, ale opcja poniżej jest „wyszarzona”. Nie działa.

  • Czy masz zainstalowaną aplikację Brasero? Zauważyłem, że bez niej ta opcja nie działa – możliwe, że ciągnie za sobą jakieś zależności.

 • van.den.vons

  Nie, nie mam Brasero, mam inny program do wypalania płyt. Tyle, że jeśli doinstalowanie Brasero ma pomóc na tę dolegliwość, to ja to chrzanię. To tak mniej więcej, jakbym chciał kupić zagłówki do fotela w samochodzie, ale tylko w komplecie z najnowszym modelem samochodu. A nie o to chyba chodzi.

  • Doskonale Cię rozumiem. Niewykluczone, że nie jest wymagany do tego Brasero, tylko jakiś pakiet, który razem z nim jest instalowany.

 • van.den.vons

  Tylko, cholera który? Czy nikt nie zna rozwiązania?