Wyłączanie monitora kombinacją klawiszy

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Czasami zdarza się, że potrzebujemy szybko wyłączyć monitor. Na przykład w sytuacji gry nie chcemy żeby osoba, która akurat weszła do pokoju widziała co robimy na komputerze. Jest na to proste rozwiązanie, otwieramy terminal i wpisujemy:

gksudo gedit /usr/local/bin/wylacz-monitor

W oknie edytora tekstu wklejamy:

#!/bin/bash
sleep 0.25
xset dpms force standby

Zapisujemy, zamykamy i wydajemy polecenie:

sudo chmod +x /usr/local/bin/wylacz-monitor

Zamykamy terminal i otwieramy narzędzie System->Preferencje->Skróty klawiszowe, następnie kilkamy na Dodaj, w polu Nazwa wklej:

Wyłącz monitor

A w polu polecenie wklej:

wylacz-monitor

Teraz kilknij na Zastosuj i zjedź na dół listy, teraz odszukaj frazę Wyłącz monitor i kliknij na napis Nieaktywny znajdujący się obok. Teraz naciśnij kombinację klawiszy, którą chcesz użyć, najlepiej żeby można byłą ją szybko wcisnąć w razie czego.
Teraz możesz zamknąć narzędzie o nazwie skróty klawiszowe i cieszyć się kombinacją do wyłączania monitora.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • A czy to nie będzie śmiesznie (i podejrzanie) wyglądać, że tak siedzimy przed wyłączonym komputerem? :) To już chyba lepiej przeskoczyć na inny ekran witrualny, albo do powłoki tekstowej na której będziemy mieli np. logi systemu :)

  • Admc

   Może i tak, ale znalazłem jeszcze jedno zastosowanie. Możesz polansować się przed kolegami, że wyłączasz ekran z klawiatury ;)

 • xc1256

  proponowałbym komendę
  xset dpms force off
  przydatna opcja polecam.

 • 3ED