Wydano Ubuntu 12.10 Alpha 3!

26 lipca miała miejsce premiera Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal Alpha 3. Trzecia wersja wprowadza szereg aktualizacji, o których przeczytasz poniżej. Na końcu znajdziesz linki, z których pobierzesz aktualny obraz systemu.

Najbliższe wydanie będzie wersją Beta – premiera 6 września.

Co nowego?

Aktualizacja pakietów:

 • Linux Kernel 3.5,
 • LibreOffice 3.6.2 RC,
 • Firefox 15 Beta,
 • GNOME 3.5.4.

Nowy wygląd narzędzia do instalacji sterowników

Nie stanowi już ono osobnego tworu, a zostało połączone z narzedziem Źródła oprogramowania.

Wydano Ubuntu 12.10 Alpha 3!

Nowy wygląd narzędzia Dodatkowe sterowniki

Nowy wygląd menedżera plików Nautilus

Pisałem już na ten temat wcześniej – [Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

[Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

Porównanie Nautilusa z Ubuntu 12.04 oraz 12.10

Menu sesji

Przycisk przełączania użytkownika na temat którego była mowa np. tutaj indicator-applet – usunięcie przycisku przełączania użytkownika został zintegrowany z ikoną koła zębatego.

Wydano Ubuntu 12.10 Alpha 3!

Integracja przycisków

Menedżer aktualizacji

Menedżer aktualizacji został uproszczony wizualnie.

Wydano Ubuntu 12.10 Alpha 3!

Nowy wygląd Menedżera aktualizacji

Skąd pobrać?

Ubuntu 12.10 Alpha 3 możesz pobrać z następujących źródeł:

Dodatkowe obrazy płyt znajdziesz tutaj:

Jeśli pracujesz na poprzedniej wersji systemu (Alpha 2), wystarczy dokonać aktualizacji za pomocą polecenia:

sudo apt-get dist-upgrade
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi

  Czyli jednym słowem – minimalizacja i sklejanie wielu rzeczy w jedno – pięknie i przejrzyście .

 • icywind

  Nadal nie podoba mi się nowy wygląd nautilusa. Mam nadzieję, że do października jeszcze go dopracują. Pozostałe zmiany bardzo pozytywne. Widzę, że Cannonical stawia na brak rewolucji ale dopracowanie u ujednolicenie wszystkiego.

  • magic

   No tak to całe Unity to wczesna alfa i chcąc to dalej wciskać Cononical musi to ulepszyć.

   Jak na razie nie nadaje się to do pracy tylko do zabawy – ciekawe co dzisiaj uda mi się znaleźć zablokowanego w tym Unity, albo jaki dodatek trzeba zainstalować żeby wykonać proste rzeczy z Gnome2 które to w Unity są wyzwaniem.
   A zapomniałem świat głupieje i nowe pokolenie nie potrzebuje tak skomplikowanego systemu, dobrze w/g Cononical tapetę mogę zmienić chociaż w prosty sposób bez instalowania dodatkowych apletów

   • qnebra

    Czego brakuje w porównaniu z Gnome 2? Bo w moim przypadku (szkoła) Ubuntu z Gnome 2 w brązowych kolorach używane jest do straszenia młodzieży. Wydanie 6.06
    Co można jeszcze przyznać, to to, że Unity jest poprawiane. Za jakieś dwa, trzy, lub cztery wydania będzie już stabilne i użyteczne.

    • Gnome2orDeath

     Czego brakuje w porównaniu z Gnome 2?

     W skrócie? wszystkiego :)

     Za jakieś dwa, trzy, lub cztery wydania będzie już stabilne i użyteczne.

     Ha ha ha ha

     • qnebra

      Oj tam oj tam. Nie wiem w jakim stanie było Gnome 2 dwa lata po wydaniu pierwszej wersji. Śmiem twierdzić, że też były osoby narzekające na niestabilność i bezużyteczność tego środowiska.

     • Gnome2orDeath

      Oj tam oj tam. Nie wiem w jakim stanie było Gnome 2 dwa lata po wydaniu pierwszej wersji. Śmiem twierdzić, że też były osoby narzekające na niestabilność i bezużyteczność tego środowiska.

      qnebra, wersja druga nie była postępującym downgradem tak jak jest to w przypadku unity :) , tylko czekać jak za „trzy lub cztery wydania” Canonical przeprosi i zrezygnuje z unity a ARNi pierwszy będzie wychwalał tą decyzje w komentach :)

 • Jack

  Nie licząc Nautilusa to wszystko jest drobną kosmetyką… W sumie dobrze to wychodzi.
  Coś mi się widzi, że zmiany w Nautilusie to początek czegoś większego, zobaczymy w kolejnym LTSie.

 • William.sys

  Jak dla mnie Nautilus z Ubuntu 12.04 wyglądał lepiej.

  • magic

   Nautilus to był w Gnome2 a teraz to coś to nie wiadomo czym ma być.

   • Gnome2orDeath

    teraz nautilus nazywa się caja :)

 • macios4x

  Ja Wam powiem że Gnome 3 oraz Unity jest dla mnie nie do przeskoczenia. Ten minimalizm poprostu jest dla mnie nie do zaakceptowania. Na Ubuntu 10.04 mogłem sobie wszystko ustawić tak jak chciałem, i wedle własnych upodobań. Na Ubuntu 12.04 poprostu już nie ma takiej możliwości. Z wersji na wersję ograniczają funkcjonalność i konfigurowalność, dlatego postanowiłem przejść na Kubuntu 12.04. Trochę walczyłem z jego ustawieniem ale jak dla mnie jest to idealne środowisko dla kogoś, kto chce mieć wszystko po swojemu. Podoba mi się KDE bo mogę w nim ustawić praktycznie wszystko, bez żadnych ograniczeń. Udało mi się przede wszystkim ograniczyć zasobożerność procesora do około 15% i RAM do około 400 Mb w stanie spoczynku. Zatem rozstaje się z Gnome na dobre i pozostaje przy KDE.

  • pablo

   wg mojego doświadczenia KDE wydaje się w tej chwili bardziej stabilne ale:
   -KDE jest funkcjonalnie przestarzałe i niepraktyczne i możliwe, że się sprawdza na bardzo dużych ekranach/kilku pulpiach np.w czasie pracy na Gimpie, etc. z tabletem.
   -Unity jest w tej chwili najlepszym interfejsem jeśli chodzi o optymalizację pracy, menu+HUD sa mocarne ale wiedza o HUD’zie wymaga solidnego wprowadzenia (a tego jeszcze nigdzie nie widziałem) ale trzeba się do niego przekonać, przemóc. Podobnie z Gnome Shell (ale tu jednak potrzebne są pewne dodatki)
   -Gnome classic cały czas jest, w 12.04 również w menu logowania…

   • Admc

    KDE niepraktyczne? KDE po prostu jest środowiskiem które nie wprowadza tych beznadziejnych uproszczeń polegających na usuwaniu opcji konfiguracyjnych i optymalizacji pod ekrany dotykowe których i tak prawie nikt nie ma w komputerach.

    Po co się przekonywać i uczyć na nowo obsługi komputera skoro KDE daje coś co jest sprawdzone i DZIAŁA.

   • Gnome2orDeath

    Gnome classic cały czas jest, w 12.04 również w menu logowania…

    Gorszy od prawdziwego Gnome2 :(

  • pablo

   jeszcze jedno, jeśli Chcesz już KDE a interesuje cię optymalizacja, szybkość i niezasobożerność to polecam Chakrę (http://chakra-linux.org/get/) która prawdopodobnie jest w tej chwili najlepszą i najszybszą implementacją KDE.

   • mwozniak00

    Hmmm.. Chakra jest bardzo dobra bo wywodzi się z Arch-a lecz moim zdaniem jeżeli chodzi o KDE to jest OpenSuse z repozytoriami Tumbleweed. Stabilne i z najnowszy oprogramowaniem. Aktualnie linux 3.5 i KDE 4.8.4.

 • frk

  Premiery i oficjalne wydania mają stabilne wersje.

  • macios4x

   Osobiście wolę LTS-y i tylko na nich robię.

 • boguś

  ” Porównanie Nautilusa z Ubuntu 12.04 oraz 12.10″-opisy chyba odwrotnie : lewa strona 12.04a z prawej 12.10. chyba że się w Sobotę mylę?

  • niestety nie mylisz się. strasznie brzydki ten nautilus, po co zmieniać coś co jest dobre..

   • piotr1999ek

    Nie narzekaj, przecież to dopiero alpha3

 • ARNi

  Ale nam sie @Gnome2orDeath zagotował . Liczysz na Gnome 4/…112 ??
  Licz dalej i czekaj na upadek „wrednego Unity” .Powodzenia .

  • Gnome2orDeath

   ojtam ojtam zagotował :) ,

   Liczysz na Gnome 4/…112 ??
   Licz dalej i czekaj na upadek „wrednego Unity” .

   Na nic nie liczę ani nie czekam, używam Mate i jestem zadowolony.

   .Powodzenia

   Dziękuje i nawzajem, pozdrawiam ;)

 • multimen

  Ja ubolewam tylko nad tym ze nie moge miec tematu Oxygen z KDE na gnomie w ubuntu, dla mnie to idelny styl wizualizacji. :(

 • michal

  Ubuntu do dystrybucja która ma być jak najprostsza w użytkowaniu, nie pasuje Unity to przecież możecie zmienić i po co narzekać. Ubuntu chcą zrobić dla typowego użytkownika, a dla niego ten minimalizm jest niemal doskonały. Co prawda jeszcze przydało by się poprawić Unity, głównie w stabilności, no i co do przełączania okien mam obiekcje, poza tym nie widzę problemu. Jestem programistą i na codzień wykorzystuje do programowania właśnie Ubuntu, a integrowanie aplikacji z Unity to przyjemność, która daje ciekawe efekty.

 • magic

  Hmmm dobrze że tapetę pozwalają zmienić w tym chorym UNITY
  Też powinni zabronić przecież to takie trudne.

  A co do twojego powinni zmienić system jak im się nie podoba….
  Ja używałem UBUNTU od pierwszych wersji się przyzwyczaiłem i czuję się w nim jak ryba w wodzie wiem gdzie i jak zajrzeć jak coś się popsuje nawali, jak sobie przystosować system do własnych potrzeb i gustów. Odkąd pojawiło się to coś Unity ze wszystkim jest problem chcąc cokolwiek zrobić trzeba instalować jakieś durne aplikacje albo edytować pliki tylko po to żeby ikonkę zmienić ABSURD!
  Ja jak na razie zostałem na ostatniej dobrej wersji UBUNTU 11.04 i to już jest koniec przygody z UBUNTU tej choroby UNITY nie mogę znieść mam zainstalowaną wersję na drugim dysku TO SIĘ NIE NADAJE DO PRACY TYLKO DO ZABAWY DLA GÓWNIARZY PO SZKOLE – wow co ja nowego odkryłem w tym unity

  • Michal

   „TO SIĘ NIE NADAJE DO PRACY TYLKO DO ZABAWY DLA GÓWNIARZY PO SZKOLE”
   Komentarze o niskim poziomie intelektualnym powinny być usuwane.

   Ja jakoś jako programista C/C++, Pythona, i PHP nie mam żadnych problemów z użytecznością Unity, to samo moja żona któ¶a używa Ubuntu do Muzyki/filmów itp.

 • alch

  W nowym ubuntu nie podoba mi się brak możliwości zamknięcia systemu poprzez zamknięcie klapy laptopa. To powoduje, że nie można pracy nagle przerwać, bo z kolei wznawianie systemu na moim laptopie nie działa – może to wada sprzętu. A więc zamykanie przez zamknięcie klapy koniecznie trzeba przywrócić. Poza tym dostęp do programów jest bardziej skomplikowany niż w poprzedniej edycji. LibreOffice jest zdecydowanie fajniejszy niż OpenOffice (który chyba już nie jest ulepszany). Freeciv działa zdecydowanie za wolno – ale to już nie jest wina twórców ubuntu ;-)