Webmin. I zaawansowana konfiguracja Ubuntu nie stanowi problemu!

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Webmin

Webmin

Webmin jest bardzo ciekawym webowym interfejsem konfiguracji systemu Ubuntu. Jest cały napisany w Perlu i używa własnego serwera. Do poprawnej pracy aplikacji nie jest wymagany żaden serwer www (Apache lub inny).  Co ważne, jest w języku polskim i stanowi strzał w dziesiątkę dla tych, którzy mają jeszcze problemy z zaawansowaną konfiguracją systemu Ubuntu.

Webmin oferuje wiele ciekawych modułów do zarządzania systemem, podzielonych na grupy. Nie posiadając fachowej wiedzy o Linuxie, spokojnie można skonfigurować Ubunciaka, serwer Apache, DNS, Samba i wiele innych.

1. INSTALACJA

1. Edytuj plik /etc/apt/sources.list i dodaj na końcu linijkę:

deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib

2. Instalujemy klucz

wget http://www.webmin.com/jcameron-key.asc
sudo apt-key add jcameron-key.asc

3. Aktualizujemy repozytoria i instalujemy Webmina

sudo apt-get update
sudo apt-get install webmin

Gdyby instalator krzyczał, że nie posiadamy jakiś pakietów i by nie proponował ich instalacji użyj:

sudo apt-get install perl libnet-ssleay-perl openssl libauthen-pam-perl libpam-runtime libio-pty-perl

2. URUCHOMIENIE

webmin

Okno programu

Jeśli wszystko poszło pomyślnie możesz uruchomić swoją przeglądarkę internetową i wpisać adres: https://localhost:10000 (nie sugeruj się wpisanym adresem na obrazie powyżej)
Webmin korzysta z własnego serwera nazwanego miniserv. Po uruchomieniu stronki www logujemy się na konto roota
(login root, hasło takie jak podawałeś podczas instalacji systemu). W pierwszej grupie (Webmin) konfigurujemy samego Webmina (radzę dokładnie czytać i uważać co się zmienia). Można tam zmienić język, port na jakim ma działać strona www oraz szyfrowanie połączenia (połączenie SSL ON/OFF).

Resztę pozostawiam Wam do przeanalizowania :) Osobiście skorzystałem z Webmina podczas konfiguracji serwera Samby, dokładnie udostępniania drukarki na moim serwerze, ale jak już wspomniałem na początku, jego możliwości są ogromne. Sprawdź sam. Demo dostępne tutaj (pa rusku, ale można zobaczyć o co chodzi)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • login i hasło do wersji demo: demo / demo

 • Na początek bardzo przydatne lecz szukam jakiegoś skryptu który można połączyć z tym i administrować też finansami coś podobnego WHMCS za darmo?

  • Wydaje mi się, że łączenie konfiguracji systemu z zarządzaniem finansami nie ma sensu. A czy istnieje coś podobnego do WHMCS tyle że freeware – nie wiem, bo to nie moja działka, ale z tego co widziałem „skrypt” jest napisany w php. Może poszukaj gotowych skryptów php, są darmowe do finansów na pewno. Może znajdziesz coś dla siebie. Pozdrawiam!

 • Jak się zalogować jako root, skoro w Ubuntu domyślnie nie ma konta root? No chyba że teraz już jest, kiedyś (tak ze 4 lata temu) nie było.

  • ma konto root ;) dwa sposoby:

   1.

   sudo su

   i podajesz hasło do sudo. Potem jesteś już jako root. Możesz zmienić hasło poleceniem

   passwd root

   2.

   passwd root

   podajesz hasło a potem

   su

   A jeśli do Webmna to podajesz login root – hasło takie jak przy instalacji systemu. To jest też Twoje hasło do konta roota.