W Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr sam zdecydujesz, które aplikacje będą korzystać z globalnego menu

Globalne menu to rozszerzenie, które integruje menu okna aplikacji (niezależnie od rozmiaru okna) z panelem górnym. Dla mnie jest to bardzo przydatny dodatek, zwłaszcza w przypadku aplikacji pełnoekranowych – niestety nieco zaburza pracę z aplikacjami, które nie „wymagają” pracy w pełnym oknie np. komunikatorów internetowych.

Global Menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Global Menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Dotychczas istniała możliwość całkowitego wyłączenia globalnego menu – bez żadnych wyjątków – Wyłączenie globalnego menu.

Twórcy Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr zdecydowali się na umożliwienie użytkownikowi wyboru aplikacji, których menu będzie integrować się z panelem górnym. Konfiguracja będzie możliwa – jak na razie – z wykorzystaniem narzędzia dconf-editor i będzie odbywać się na podobnej zasadzie jak odblokowanie zasobnika systemowego (traya).

Zarządzanie Global Menu fot. OMG!Ubuntu

Zarządzanie Global Menu fot. OMG!Ubuntu


Konfiguracja będzie opierać się na dwóch wpisach:

 • blacklist – aplikacje umieszczone tutaj nie będą integrować się z górnym menu,
 • whitelist – aplikacje umieszczone tutaj będą integrować się z górnym menu.

Oba wpisy znajdują się w com → canonical → unity-gtk-module.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Wizard

  Nie wydaje mi się, żeby miało to jakikolwiek związek z „aplikacjami nie pracującymi w pełnym ekranie”. Rozpatrywanie tego w kategorii ustawienia dla końcowych użytkowników w ogóle nie ma sensu, bo mnie nie mieści się w głowie, żeby taką niespójność w ogóle pokazywać użytkownikom. Jestem przekonany, że to ma być awaryjne obejście na losowe problemy z aplikacjami, które używają jakichś dziwnych toolkitów, jak np. Libre Office, Firefox czy Eclipse. Założyłbym się, że to właśnie ostatnie problemy z Eclipse zaważyły na prowadzeniu tych ustawień.

  • gość

   W niektórych komunikatorach to globalne menu i tak nie działa, np. w oryginalnych/zamkniętych jak Tlen.pl i GG (i nie tylko to w nich nie działa – w tlenie czasami nie miałem dźwięku, a tuner analogowy wykrywał jako urządzenie przechwytywania obrazu, więc start tlena zakłócał działanie aplikacji korzystających właśnie z tunera; a np. kamerki w ogóle nie widzi, GG kamerkę widzi, ale jako niepodłączoną, zdaniem twórców zawartym w README: GG jest spoko, a jak kamerka nie działa to jest coś nie tak z systemem – tylko, że kamerka działa we wszystkich innych komunikatorach i odtwarzaczach) i to raczej przez to, że są trochę niedopracowane, niż że mają być uniwersalne i działać na każdym distro. A w google-chrome na starszych wersjach systemu bez Unity w ogóle nie ma menu, bo działa tylko z globalnym. W LO globalne menu działa tylko na systemach od 13.04 i wzwyż, a na starszych i ze starszymi wersjami LO działa tylko dzięki rozszerzeniu, które powoduje wyłożenie się nowszego LO.

 • patS

  W końcu Ubuntu mam być systemem który da się dowolnie konfigurować do swoich potrzeb. Mnie tam irytowało strasznie to menu globalne – ale to tylko moje zdanie ;)

 • NoNaMe→

  Bardzo dobre rozwiązanie. O ile nic nie mam do globalnego menu, to jednak w Gimpie było mocno uciążliwe (przynajmniej w moim przypadku). Dlatego fajnie, że będzie można wybrać programy, które mają być uruchamianie z menu w okienku programu.