W Ubuntu 13.04 może zabraknąć Wubi

Wubi

Wubi to aplikacja, która pozwala na instalację systemu Ubuntu wprost z poziomu Windowsa. Dzięki temu (a może raczej – przez to) użytkownik nie musi zajmować sobie głowy doborem partycji i ma pewność, że nie utraci żadnych danych. Rozwiązanie to ma zapewne tylu zwolenników co przeciwników…

Steve Langasek z Canonical zauważył, że stale zwiększa się liczba zgłaszanych problemów dotyczących pracy Wubi m.in. problemy z tworzeniem kont użytkowników czy wsparcie dla Windows 8. Nie od dziś wiadomo, że Canonical wysoko stawia poprzeczkę przy realizacji Ubuntu 13.04, a co za tym idzie, nie przewidują, aby Wubi było gotowe do dnia premiery Raring Ringtail.

Moim zdaniem…

Istnienie Wubi jest całkowicie niepotrzebne. Korzystałem z tego narzędzia dwa razy – pierwszy i ostatni raz – i to raczej z obowiązku, niż ze względów praktycznych. Obowiązku, ponieważ chciałem w naszym Przewodniku przedstawić alternatywną metodę instalacji Ubuntu. Możecie się z tym zgodzić lub nie, ale jestem zdania, że osoba, która chce zainstalować dodatkowy system operacyjny powinna mieć chociaż podstawowe pojęcie na temat partycjonowania systemu, a Wubi „zwalnia” użytkownika z takiego obowiązku.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Pablo

  A mnie się wydaję, że sporo ludzi którzy zaczynali zabawę z Ubuntu, na początku korzystało z WUBI…. Szybko, prosto i raczej bezpiecznie można sobie sprawdzić jak to jest z tym Linuxem, i to właśnie dzięki temu narzędziu… Sam od roku używał Xubuntu 12.04 zainstalowanym przez WUBI i nie narzekam… Prawda jest taka, że wielu użytkowników, nawet tych co teoretycznie poradzą sobie z partycjonowaniem systemu, rezygnuje z tego, bo coś przecież może wyjść nie tak (wiem, wiem, nie powinno, ale ryzyko zawsze jest…). A tak bezpiecznie mogą się „nawrócić” na linuxa… Duży błąd IMHO, że chcą z tego zrezygnować…

  • kabi

   Ale i tak już na poziomie zwykłego instalatora, proces podziału dysku na partycje jest bardzo uproszczony. Instalator pyta się czy zainstalować system obok windowsa, czy zapełnić cały dysk.

 • Dius

  Zgadzam się wubi jest całkowicie nie potrzebne. Niech lepiej chłopaki nie tracą czasu na rozwijanie/poprawianie tego, tylko zajmą się czymś bardziej pozytywnym.

 • Janusz

  Mimo że jestem użytkownikiem linuxa już parę ładnych lat nadal używam wubi. Dlaczego ? Ponieważ przy jednej z ostatnich instalacji i instalacji systemu obok miałem tylko Gruba który nie potrafił uruchomić ni windy czy linuxa,a żadne metody z różnych stron nie pomogły. I w przeciwieństwie do autora nie uważam że każdy użytkownik powinien zdawać egzamin nawet z podstawowej wiedzy. Są różni użytkownicy i tez dla nich są takie dystrybucje. Dla ambitniejszych, zdolniejszych posiadających więcej czasu czy wiedzy jest Arch, Debian czy Gentoo.

 • Radek

  Od 3 tygodni mam po raz pierwszy raz ubuntu i instalowałem standardowo nie przez WUBI, więc mi to obojętne :D

 • RafciX

  Moim zdanim usunięcie WUBI właściwie zniechęci wielu zwykłych użytkowników komputerów, którzy po prostu chcą tylko wypróbować ten system lub nie chce im się specjalnie partycjonować dysku ;)
  Osobiście przez WUBI pierwszy raz instalowałem Ubuntu (i też kilka razy reinstalowałem, kiedy to coś mi się spieprzyło :D). Ogarnąłem potem troche partycje (i też to, że poprzez WUBI Ubuntu jest właściwie zainstalowane w…. pliku), ale i tak w obawie przed utratą danych nie spartycjonowałem dysku. Po jakimś czasie dopiero zainstalowałem Kubuntu (tak, po wprowadzeniu Unity przesiadłem się na Kubuntu) na czystej partycji ext4 (osobno / i /home) i mam tak do dziś.
  Ale.. chociaż przez WUBI Ubuntu może potem nieco przymulać (ten jakże superowy system zapisu na Winsowsie ;)) to i tak twierdzę, że usuwanie go to zły pomysł.

 • http://www.facebook.com/people/Jeremi-Biernacki/100000737317922 Jeremi Biernacki

  widzę, że spora część czytelników zinterpretowało tego niusa, jako całkowite pozbycie się wubi. Mi się wydaje, że po prostu uznali obecne wubi za mające za dużo bugów by być w 13.04, ale jak się już z nimi uporają to wubi wróci.

 • magmar74

  W dobie VirtualBox, nie widzę sensu WUBI.

  • http://retrofunhd.esy.es jeremi360

   wubi dział inaczej niż virtualbox, w virtualbox masz wizualizowane wszystkie elementy komputera, w przypadku wubi tylko dysk twardy

 • nemo595

  Zdarzyło mi się kilkakrotnie instalować Linuxa Ubuntu i nigdy tego nie robiłem przez WUBI, nie wiem jak to wygląda. Co to jest WUBI? :D

  • Py64

   Windows UBuntu Installer.

 • kryl

  Możecie się z tym zgodzić lub nie, ale jestem zdania, że osoba, która
  chce zainstalować dodatkowy system operacyjny powinna mieć chociaż
  podstawowe pojęcie na temat partycjonowania systemu, a Wubi „zwalnia”
  użytkownika z takiego obowiązku. korzystam z systemu zainstalowanego zarówno przez wubi jak i na partycji, ale nie zgodze się z przedmówcą. Równie dobrze mogłbym napisac jak przyjdzie do mnie pacjent: ależ proszę pana osoba przychodząca do lekarza powinna miec podstawowe wiadomości z anatomii, fizjologi i farmakologi!! albo jakby Pan zaholował zepsuty samochód do mechanika mogłby on powiedzieć ależ prosze Pan osoba korzystająca z samochodu powinna miec wiedz na temat działania automatycznej skrzyni biegów silnia zawieszania . Myślenie jest błędne jeśli ktoś korzysta z telewizora sposób jego działania jest mu niepotrzebny, Korzystam z linuxa jak ze zwykłego komputera w windą do oglądania internetu odbierania poczty pisania artykułów, tworzenia prezentacji liczenia w arkuszu, oglądania i edycjio zdjeć czy filmów i naprawdę nie widze uzasadniania że z tego powodu , że jestem użytkownikiem linuxa mam posiadać wiedze na temat systemów operacyjnych. NIe każdy człowiek musi znac się na wszystkim a zawłaszcza na urządzaniach których używa wide przykłady które podałem na wstępie

  • Py64

   Zabootuj i wybierz Instaluj obok Windows. Gdzie tu problem?
   Samo WUBI było niestabilne i nie działa poprawnie na EFI czy nowych systemach.