W Ubuntu 13.04 może zabraknąć Wubi

Wubi

Wubi to aplikacja, która pozwala na instalację systemu Ubuntu wprost z poziomu Windowsa. Dzięki temu (a może raczej – przez to) użytkownik nie musi zajmować sobie głowy doborem partycji i ma pewność, że nie utraci żadnych danych. Rozwiązanie to ma zapewne tylu zwolenników co przeciwników…

Steve Langasek z Canonical zauważył, że stale zwiększa się liczba zgłaszanych problemów dotyczących pracy Wubi m.in. problemy z tworzeniem kont użytkowników czy wsparcie dla Windows 8. Nie od dziś wiadomo, że Canonical wysoko stawia poprzeczkę przy realizacji Ubuntu 13.04, a co za tym idzie, nie przewidują, aby Wubi było gotowe do dnia premiery Raring Ringtail.

Moim zdaniem…

Istnienie Wubi jest całkowicie niepotrzebne. Korzystałem z tego narzędzia dwa razy – pierwszy i ostatni raz – i to raczej z obowiązku, niż ze względów praktycznych. Obowiązku, ponieważ chciałem w naszym Przewodniku przedstawić alternatywną metodę instalacji Ubuntu. Możecie się z tym zgodzić lub nie, ale jestem zdania, że osoba, która chce zainstalować dodatkowy system operacyjny powinna mieć chociaż podstawowe pojęcie na temat partycjonowania systemu, a Wubi „zwalnia” użytkownika z takiego obowiązku.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Pablo

  A mnie się wydaję, że sporo ludzi którzy zaczynali zabawę z Ubuntu, na początku korzystało z WUBI…. Szybko, prosto i raczej bezpiecznie można sobie sprawdzić jak to jest z tym Linuxem, i to właśnie dzięki temu narzędziu… Sam od roku używał Xubuntu 12.04 zainstalowanym przez WUBI i nie narzekam… Prawda jest taka, że wielu użytkowników, nawet tych co teoretycznie poradzą sobie z partycjonowaniem systemu, rezygnuje z tego, bo coś przecież może wyjść nie tak (wiem, wiem, nie powinno, ale ryzyko zawsze jest…). A tak bezpiecznie mogą się „nawrócić” na linuxa… Duży błąd IMHO, że chcą z tego zrezygnować…

  • kabi

   Ale i tak już na poziomie zwykłego instalatora, proces podziału dysku na partycje jest bardzo uproszczony. Instalator pyta się czy zainstalować system obok windowsa, czy zapełnić cały dysk.

 • Dius

  Zgadzam się wubi jest całkowicie nie potrzebne. Niech lepiej chłopaki nie tracą czasu na rozwijanie/poprawianie tego, tylko zajmą się czymś bardziej pozytywnym.

 • Janusz

  Mimo że jestem użytkownikiem linuxa już parę ładnych lat nadal używam wubi. Dlaczego ? Ponieważ przy jednej z ostatnich instalacji i instalacji systemu obok miałem tylko Gruba który nie potrafił uruchomić ni windy czy linuxa,a żadne metody z różnych stron nie pomogły. I w przeciwieństwie do autora nie uważam że każdy użytkownik powinien zdawać egzamin nawet z podstawowej wiedzy. Są różni użytkownicy i tez dla nich są takie dystrybucje. Dla ambitniejszych, zdolniejszych posiadających więcej czasu czy wiedzy jest Arch, Debian czy Gentoo.

 • Radek

  Od 3 tygodni mam po raz pierwszy raz ubuntu i instalowałem standardowo nie przez WUBI, więc mi to obojętne :D

 • RafciX

  Moim zdanim usunięcie WUBI właściwie zniechęci wielu zwykłych użytkowników komputerów, którzy po prostu chcą tylko wypróbować ten system lub nie chce im się specjalnie partycjonować dysku ;)
  Osobiście przez WUBI pierwszy raz instalowałem Ubuntu (i też kilka razy reinstalowałem, kiedy to coś mi się spieprzyło :D). Ogarnąłem potem troche partycje (i też to, że poprzez WUBI Ubuntu jest właściwie zainstalowane w…. pliku), ale i tak w obawie przed utratą danych nie spartycjonowałem dysku. Po jakimś czasie dopiero zainstalowałem Kubuntu (tak, po wprowadzeniu Unity przesiadłem się na Kubuntu) na czystej partycji ext4 (osobno / i /home) i mam tak do dziś.
  Ale.. chociaż przez WUBI Ubuntu może potem nieco przymulać (ten jakże superowy system zapisu na Winsowsie ;)) to i tak twierdzę, że usuwanie go to zły pomysł.

 • widzę, że spora część czytelników zinterpretowało tego niusa, jako całkowite pozbycie się wubi. Mi się wydaje, że po prostu uznali obecne wubi za mające za dużo bugów by być w 13.04, ale jak się już z nimi uporają to wubi wróci.

 • magmar74

  W dobie VirtualBox, nie widzę sensu WUBI.

  • wubi dział inaczej niż virtualbox, w virtualbox masz wizualizowane wszystkie elementy komputera, w przypadku wubi tylko dysk twardy

 • nemo595

  Zdarzyło mi się kilkakrotnie instalować Linuxa Ubuntu i nigdy tego nie robiłem przez WUBI, nie wiem jak to wygląda. Co to jest WUBI? :D

  • Py64

   Windows UBuntu Installer.

 • kryl

  Możecie się z tym zgodzić lub nie, ale jestem zdania, że osoba, która
  chce zainstalować dodatkowy system operacyjny powinna mieć chociaż
  podstawowe pojęcie na temat partycjonowania systemu, a Wubi „zwalnia”
  użytkownika z takiego obowiązku. korzystam z systemu zainstalowanego zarówno przez wubi jak i na partycji, ale nie zgodze się z przedmówcą. Równie dobrze mogłbym napisac jak przyjdzie do mnie pacjent: ależ proszę pana osoba przychodząca do lekarza powinna miec podstawowe wiadomości z anatomii, fizjologi i farmakologi!! albo jakby Pan zaholował zepsuty samochód do mechanika mogłby on powiedzieć ależ prosze Pan osoba korzystająca z samochodu powinna miec wiedz na temat działania automatycznej skrzyni biegów silnia zawieszania . Myślenie jest błędne jeśli ktoś korzysta z telewizora sposób jego działania jest mu niepotrzebny, Korzystam z linuxa jak ze zwykłego komputera w windą do oglądania internetu odbierania poczty pisania artykułów, tworzenia prezentacji liczenia w arkuszu, oglądania i edycjio zdjeć czy filmów i naprawdę nie widze uzasadniania że z tego powodu , że jestem użytkownikiem linuxa mam posiadać wiedze na temat systemów operacyjnych. NIe każdy człowiek musi znac się na wszystkim a zawłaszcza na urządzaniach których używa wide przykłady które podałem na wstępie

  • Py64

   Zabootuj i wybierz Instaluj obok Windows. Gdzie tu problem?
   Samo WUBI było niestabilne i nie działa poprawnie na EFI czy nowych systemach.