W Ubuntu 12.10 zabraknie Unity 2D

Unity 2D, lekki odpowiednik Unity, zostanie wyłączony z Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Przypomnę, że wersja 2D przeznaczona jest (nadal) dla użytkowników, których komputery nie posiadają wystarczającej karty graficznej, aby pozwolić sobie na korzystanie ze wszystkich możliwości Unity – nie muszę chyba dodawać, że było to świetne rozwiązanie dla starszych komputerów, których posiadacze chcieli korzystać z nowego interfejsu.

Po niedawnej aktualizacji systemu, z menu sesji zniknęła opcja Unity 2D, a użytkownicy mogą korzystać jedynie z „regularnego” Unity. Dlaczego te zmiany? Główną ideą jest ujednolicenie interfejsu dla wszystkich. Cel ten twórcy systemu chcą osiągnąć dzięki OpenGL. Karty graficzne, które nie spełniają norm „regularnego” Unity zostaną wsparte akceleracją OpenGL LLVMpipe, gdzie w przypadku dobrego sprzętu nic takiego nie będzie miało miejsca. Ale jak to wpłynie na osiągi Unity? Czy będzie ono działało tak samo płynnie jak 2D (oczywiście na starszych maszynach)? Czas pokaże…

Czy jest to dobre rozwiązanie?

LLVMpipe w procesie renderowania wykorzystuje procesor zamiast karty graficznej. I od razu nasuwa się pytanie – a co jeśli procesor również nie należy do najszybszych? Warto mieć na uwadze to, że jego dodatkowe obciążenie odbije się na długości pracy na baterii. Posiadacze niewielkich netbooków mogą mieć spore problemy…

Moja rada

Jeśli nie jesteś pewien czy nadchodzące zmiany będą dla Ciebie dobre, pozostań przy aktualnym wydaniu systemu – 12.04 LTS jest wspierane aż do 2017 roku – sporo czasu, aby odłożyć na lepszy sprzęt :)

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ziendal

  Z kartą graficzną w komputerach nie jest problem, najgorzej z netbookami.

  • Loos

   … nawet jak masz 80 proc. strumieniowych w lapku ??

 • Michal

  W netbookach/notebookach obecnie są na tyle dobre karty graficzne że bez problemu obsłużą opengl, więc ten sterownik będzie nie potrzebny…

 • Czeslaw

  Mam nadzieję, że w repozytoriach zostanie Gnome. Zainstalowałem Gnome w 12.04 wywaliłem Unity i problem starego sprzętu rozwiązał się sam.

  • cfiter

   Dokładnie. Gnome-shell na moim lapku jest odczuwalnie lżejsze niz Unity. Szybciej reaguje i mniej sprzet sie grzeje.

   • Michal

    Tylko że do gnome-shell też jest wymagana akceleracja w karcie graficznej tak samo jak do unity, kolega wyżej miał na myśli chyba gnome classic.

    • Czeslaw

     Jo, jo … Gnome Classic (bez efektów) miało być :)

 • icywind

  „Jeśli nie jesteś pewien czy nadchodzące zmiany będą dla Ciebie dobre, pozostań przy aktualnym wydaniu systemu – 12.04 LTS jest wspierane aż do 2017 roku – sporo czasu, aby odłożyć na lepszy sprzęt”
  A nie lepiej doinstalować unity2D albo jakieś inne lekkie środowisko?

  • moonnn

   „Leming” nie myśli, „leming” wykonuje.

  • Z tego co się orientuję, to rozwój Unity 2D będzie zatrzymany, a projekt rzucony w kąt, więc niby jak? :)

   • moonnn

    a no: sudo apt-get install „xfce” lub „lmde” lub „mate”,
    kogo jak kogo ale Ciebie mam uczyć? :)

    • Dyskusja dotyczy Unity 2D.

     • Michal

      To źródeł nie ma ? unity 2d to projekt Open Source…
      Skoro na Mint udało się zainstalować to na Ubuntu by się nie dało ?

   • icywind

    Gnome 2 jest już dawno porzucone a pełno ludzi z niego korzysta.

 • Wizard

  Nie płaczcie, uwolniono źródła CDE! Tylko patrzeć, jak ktoś wypuści jakieś Cubuntu, czy coś w tym stylu ;]

 • Tomi66

  To wszystko troszkę w stylu Microcośtam. Chcesz mieć najnowszy system operacyjny? Musisz. żeby go uruchomić, dać zarobić „zaprzyjaźnionej” firmie produkującej podzespoły komputerowe. Ma akurat całe góry najnowszych procesorów, które musi komuś sprzedać.
  Może Canonical też ma jakąś „zaprzyjaźnioną” firmę.

  • icywind

   No pewnie, że ma http://www.ubuntu.com/partners :D
   Jeszcze nie widzieliśmy w.w. zmian w unity, może rzeczywiście wydajność jest porównywalna z uniy 2D i dlatego zdecydowali się wywalić.
   Swoją drogą nie zabraniają przecież posiadania ich systemu z innym środowiskiem, swoje mogą rozwijać tylko dla wydajniejszych komputerów i to ich decyzja. Do „microcośtam” jeszcze daleka droga ;)

 • ARNi

  Ciekawa dyskusja ,Szmitas zakrecił na końcówke wakacji ,cwana bestia z Niego :) .
  Wyjąłem dysk SSD ze swojego lapka i do lapka z kartą Radeon X1300 !!! Piekny kop lapek dostał i jego właściciel z Unity2D na HDD – poszedł zamówic dysk SSD. Procek 1.4 .

 • kamikadze

  mało ludków zrezygnowało z użytkowania Ubuntu że projekt nieporęcznego Unity jest nadal rozwijany? Jeśli zbyt mało to niech Canonikal brnie dalej w Unity…

 • kromek

  Powoli Ubuntu zamyka się dla posiadaczy starszych i słabszych komputerów. Z unuty2D można było jeszcze jako tako korzystać na netbooku uzbrajając się w dużo cierpliwości. Nowości nie zawsze są lepsze dlatego pozostanę przy swoim 10.04 LTS.

  • Piotras

   kromek nie rozumiem Twojej strategii?? Ubuntu się zamyka na starsze kompy? Przecież oficjalnie wychodzą Lubuntu i Xubuntu :) Moim zdaniem to dobrze, że jest oficjalnie wspierane kilka środowisk graficznych na bazie ubuntu i jak ktoś nie nadąża za unity lub nie potrzebuje go wybiera co innego. Ja używam Lubuntu bo mam wybór!