Usunięcie sterowników Nouveau

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Aby usunąć sterowniki Nouveau wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz plik /etc/modprobe.d/blacklist.conf:
  sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
 2. Dodaj do niego poniższe moduły. Zostaną one zablokowane.
  blacklist amd76x_edac
  blacklist vga16fb
  blacklist nouveau
  blacklist rivafb
  blacklist nvidiafb
  blacklist rivatv
 3. Zapisz plik Ctrl + S i zamknij edytor.
 4. Usuń wszystkie pakiety Nvidii:
  sudo apt-get remove --purge nvidia*
 5. Uruchom ponownie komputer.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Soemtron

  Co daje usunięcie tych sterowników?Jak usunę Nvidię to komputer mi się nie uruchomi,chyba że w trybie tekstowym.

  • Admc

   Ręczna instalacja sterownika własnościowego Nvidia (z pliku run) wymaga zablokowania nouveau. Czasem automatyczne blokowanie nie działa

 • Soemtron

  A po co ręcznie instalować?Najnowsze sterowniki są w repozytorium.

  • Admc

   Niektórzy wolą instalować ręcznie. Poza tym, ten sposób działa też w Debianie który nie ma sterowników w repozytorium.

  • RafciX

   Wytłumacz mi jedną rzecz: W jakim repozytorium są najnowsze sterowniki do kart graficznych NVIDIA (dzisiejsza wersja to 295.20)? Jak dobrze wiem to w programie „Dodatkowe sterowniki” najnowsza wersja to 280 i jakieś dwie cyfry po kropce.

   • Soemtron

    Ależ proszę : sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates po dodaniu tego repo wiesz co robić.Czyzby problemy z wójkiem Google?:)

 • Oswyk

  Przerażają mnie tego typu notki. Nie mówię, że zawiera złe informacje, ale nie wiadomo do kogo jest ona kierowana. Przeciętny kowalski z tego nic nie zrozumie, a bardziej kumata osoba, że ten sposób wypieprzy mu akcelerację 3D. Sens tej notki jest taki, że nie ma w ogóle sensu. Gdybyś chociaż próbował pokazać ludziom jak zainstalować ręcznie sterowniki do NVIDIA, te informacji mogłyby mieć ręce i nogi. Napisałeś 1/10 notatki i pewnie uznałeś, że odwaliłeś kawał roboty. Ten kto publikuje tego typu treści też posiada taką wspaniałą wiedzę, że w ogóle to puścił?

  Admc
  „Niektórzy wolą instalować ręcznie. Poza tym, ten sposób działa też w Debianie który nie ma sterowników w repozytorium.”
  Ośmieszyłeś się i tyle, ponieważ sterowniki od NVIDIA są w repozytorium. Słyszałeś w ogóle o niewolnym repozytorium, które też można ustawić w instalatorze Debiana?. Nie ma to jak pisanie rad ludziom, a samemu g… się wie. Ewidentnie widać, że umiesz tylko przepisywać, a sprawdzić w Google masz już poważny problem.

  Przeraża mnie poziom tego blogu, ponieważ nawet prostych informacji nie umiecie przekazać ludziom, a jeszcze próbujecie kierować go dla początkujących.

  • Admc

   Wiem, że istnieje niewolne repozytorium bo sam kiedyś używałem Debiana i proponowałem instalacje z tego repo przyjacielowi który instalował stery ręcznie. Co ciekawe sterowniki z tamtego repo nie działały. Co jeśli komuś nie działa połączenie z internetem a bez sterownika własnościowego nie uruchomi środowiska graficznego? I nie mów że można połączyć się z internetem z konsoli, bo o ile po kablu jest to proste to nawiązanie połączenia bezprzewodowego nie jest już takie banalne.