Unity – zmiana rozmiaru ikon w menu bocznym

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ikony w menu bocznym Unity często zwane są również launcherami, ponieważ służą do uruchamiania aplikacji.

Dopasowanie rozmiaru ikon do własnych potrzeb poprawi wygląd naszego pulpitu. Poza tym duże ikony kiepsko prezentują się na wielkich monitorach.

Aby zmniejszyć rozmiar ikon potrzebny jest Menedżer ustawień CompizConfig, który posiada wtyczkę integracyjną z Unity (swoją drogą, co to za integracja, jak 90% opcji nie działa).

Otwórz menu główne, wybierz Programy, wyszukaj i wybierz Terminal. Wydaj polecenie:

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Otwórz menu główne, wybierz Programy, wyszukaj i otwórz Menedżer ustawień CompizConfig.

Na liście wtyczek odszukaj Ubuntu Unity Plugin. Kliknij na nazwie lewym przyciskiem, aby przejść do jego ustawień.

Unity - zmiana rozmiaru ikon w menu bocznym

Ustawienia wtyczki Ubuntu Unity Plugin

Wybierz kartę Experimental i ustaw rozmiar ikon w polu Launcher icon size. Zmiany rozmiaru powinny nastąpić od razu – nie ma konieczności ponownego uruchamiania środowiska.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • glewik

  Jakiś niewtajemniczony użytkownik czytając ten i inne wpisy o nowym Ubuntu może odnieść wrażenie, że trafił na jakiś mocno archiwalny wpis.
  Aby zmienić rozmiar ikon zainstalować coś z wtyczką do czegoś i jeszcze to wszystko jest w wersji eksperymentalnej GENIALNE! Unity wraz z nowym Gnome to jakieś nieporozumienie w dzisiejszych czasach. I jeśli chodzi o Unity to nie było by problemu gdybyśmy mówili i jakiejś niszowej dystrybucji albo o wersji beta. Ale nowe Gnome to istna kpina z użytkowników. Mam tylko nadzieje że na obecnej sytuacji zyska KDE ale coś mi się zdaję że KDE zyska minimalnie a najwięcej straci Linux.

  • Szmitas

   Gdyby CCSM był standardem i nie trzeba byłoby go doinstalowywać za każdym razem, to wszystko wyglądałoby inaczej.

 • macpales

  Działało,działalo i przestało..ciekawe…

 • marko_2013

  Po co CompizConfig, skoro można wejść w Ustawienia Systemu -> Wygląd i tam na dole jest „rozmiar ikon panelu uruchamiania”. Nie trzeba nic instalować nowego

  • Spójrz na datę publikacji tego wpisu. Widocznie w tym czasie nie było tego w opcji Wygląd. Swoją drogą – teraz w CCSM możesz ustawić ikony aż do 8px – w ustawieniach wyglądu tylko do 32px.