Unity – wyłączenie AppMenu – globalnego menu

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

AppMenu (globalne menu), to rozwiązanie z Unity, które polega na przeniesieniu paska menu (znajdującego się pod belką tytułową okna aplikacji) do górnego panelu.

Unity - wyłączenie AppMenu - globalnego menu

AppMenu - tutaj przykład Firefoksa

Jak dla mnie jest to rozwiązanie niepraktyczne, ponieważ okna takich aplikacji jak terminal, komunikatory, odtwarzacze muzyki etc. nie są zmaksymalizowane, a co za tym idzie menu znajduje się daleko od samego okna.

Wyłączenie AppMenu

Aby przywrócić menu tam gdzie jest jego miejsce, otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo su

Wprowadź swoje hasło, a następnie:

echo "export UBUNTU_MENUPROXY=" > /etc/X11/Xsession.d/81ubuntumenuproxy

Uruchom ponownie komputer.

Unity - wyłączenie AppMenu - globalnego menu

Menu już we właściwym miejscu - Pidgin

Niektóre aplikacje, takie jak Firefox, posiadają wtyczkę odpowiedzialną za przeniesienie menu do AppMenu. Jeśli chcesz, aby zmiany dotyczyły również tych aplikacji, musisz wyłączyć odpowiednie wtyczki.

Przywrócenie AppMenu

Jeśli chcesz przywrócić AppMenu wydaj polecenie:

sudo rm /etc/X11/Xsession.d/81ubuntumenuproxy
Źródło: webupd8.org
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • A da się zrobić coś takiego, aby Global Menu było widoczne przez cały czas? Aby usunąć nazwę programu która „przykrywa” AppMenu.

  • Szmitas

   Zainteresujemy się tym.

   Pozdrawiam.

 • emeritus

  Brawo!To właśnie jedna z drobnych upierdliwości które odstręczają mnie od UNITY.Próbuję się przyzwyczaić ale to środowisko jest strasznie niedopracowane i w porównaniu z GNOME jest strasznie niewygodne.Choćby przełączanie obszarów roboczych.Wkurza mnie też niemożność dodania aktywatorów niektórych aplikacji do launchera.Ikony odinstalowanych programów dalej tkwią w menu.Ogólnie mnóstwo niedoróbek.Za parę wydań pewno wszystko będzie pięknie śmigało i właśnie wtedy ktoś wymyśli że nie tędy droga i dopracowane środowisko odejdzie w niebyt na rzecz czegoś nowego i równie niedopracowanego.

 • michal671

  U mnie wyświetla się odmowa dostępu, nawet po dopisaniu sudo(???), ale po ręcznym utworzeniu tego pliku to działa.
  Wystarczy wylogować się, a potem zalogować.
  Daje to dość nieciekawy efekt, ale zależy co kto lubi.

 • TR

  a jest możliwość taka aby ten boczny panel (belka czy jak to tam się zwie) cały czas był widoczny? bo wkurza mnie to że on tak znika, a wolał bym aby był cały czas widoczny.

  • Jasne – uruchom Menedżer ustawień CompizConfig → Unity Plugin → Hide Launcher → Never,

 • qkowie

  Pomocy! Wprawdzie menu wróciło na swoje miejsce ale button-ów „zamknij,zminimalizuj..” brak :(. Niestety nie było ich nawet przed wykonaniem tej operacji. Proszę o pomoc bo w tej sytuacji nie mogę nawet przesuwać okienek co jest bardzo irytujące.

  • A belka tytułowa jest czy brakuje tylko przycisków?

   Przesuwać zawsze możesz trzymając klawisz Alt i przenosząc okno lewym przyciskiem myszy – tymczasowo.

  • bialyikar

   A czasem nie zniknęły Ci dekoracje okien?

 • qkowie

  Wygląda to tak, że brakuje belki tytułowej z przyciskami. W przypadku przeglądarek belka i przyciski widoczne są wyłącznie na pełnym ekranie natomiast kiedy zmniejszę okno przycisków i belki brak (wyłączona wtyczka):(

  • No to… włącz wtyczkę…

   • qkowie

    ok tylko w przypadku okien aplikacji problem zostaje

  • bialyikar

   Według mnie masz uszkodzone dekoracje okien. Zaloguj się do Gnome w trybie bez efektów. Przy logowaniu do systemu, możesz na dolnym panelu wybrać odpowiednią sesję Gnome. Powinieneś mieć do wyboru coś w rodzaju „Gnome bez efektów”, „Gnome w trybie bezpiecznym” i inne.
   Możesz też uruchomić Gnome normalnie, uruchomić Manager Ustawień Compiz i tam sprawdź, czy masz zaznaczone Dekoracje Okien. Jeśli będą zaznaczone, to może spróbuj zrestartować ustawienia Compiza.

 • qkowie

  Przepraszam głupi jestem. Rzeczywiście miałem wyłączoną dekoracje okien. Dzięki za pomoc.