[Unity Web Apps] Część 1 – Launcher

Unity Web Apps to nowy innowacyjny pomysł Canonical, na integrację stron internetowych z całym systemem operacyjnym Ubuntu.

Obecnie wspierane jest to przez Firefox (aktualnie domyślna przeglądarka w Ubuntu) i Chromium (w pełni otwarta wersja Google Chrome).


(Prezentacja jeszcze z wczesnej bety, jednak wiele się nie zmieniło)

Tworzenie launchera

Jedną z funkcji jest inicjacja launchera strony. Podczas odwiedzenia strony, do panelu bocznego w Ubuntu dodana zostanie ikonka, ze skrótem odnoszącym się do odwiedzanej witryny.

Po zamknięciu strony ikonka zniknie, ale będzie znajdowała się w dashu (panelu głównym Ubuntu).

API dostępne jest w języku JavaScript, dlatego osadzenie skryptu jest bardzo proste. Trzeba znaleźć jeden wspólny element dla całej strony, np. header (nagłówek). W jego kodzie umieszczamy na samym początku:

<script type="text/javascript">
window.Unity = external.getUnityObject(1.0);

Unity.init({ name: "nazwa",
      iconUrl: "adres",
      onInit: null });

</script>
 • name – zamiast „nazwa” wpisujesz nazwę swojej strony, a najlepiej skrót.
 • iconUrl – zamiast „adres” wpisujesz adres do ikonki, musi to być pełny adres bezpośredni (wraz z http://). Ikonka powinna być w formacie .png i mieć wymiary od 128x128px do 256x256px.
 • onInit – zostawiamy jak jest (służy do inicjacji innych zdarzeń).
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • m4tx

  Tak długo, jak to nie wspiera Google Chrome, pozostaje to dla mnie (i pewnie sporej ilości użytkowników) bezużyteczne. A szkoda, bo wygląda dość fajnie.

  • olo81

   Wspiera chromium.
   Problem z tym że pod 13.04 musiałem wyłączyć web apps bo strasznie przycinają przeglądarki gdy jest uruchomione.
   Jak ktoś ma na to rozwiązanie było by mile widziane :x

   • m4tx

    To, że wspiera Chromium to doskonale wiem. Co z tego, jak Chromium nie ma nowego Flasha i nie obsługuje plików PDF. W każdym razie nie defaultowo.

  • racja

   ktoś tutaj ma manie chromium? bez jaj te przeglądarki niczym się nie różnią… skończmy z tymi kretyńskimi uwagami…

 • feamoignargfaionakfj9ajfopamjv

  Dzięki, może się przydać :)

 • ja

  nic z tego nie kumam. o co w tym chodzi i do czego to?

  • DonElton

   Ja również nie kumam choć żabką nie jestem. Po co mi otwieranie poczty poprzez ikonkę z paska skoro mogę otworzyć przeglądarke i mieć ustawioną pocztę jako stronę startową czy jedną z zakładek. Bajer fajny, ale moim zdaniem tylko do szpanu.

   • Dawid

    Chodzi o to że jeśli masz otwartą tą stronę to oprócz ikonki, przyjdzie ci powiadomienie systemowe o nowej wiadomości itp.

    • wrzomar

     Ale musicie przyznać, że tendencja jest lekko zatrważająca, przestają być rozwijane niektóre, nawet dobre i popularne, aplikacje desktopowe na korzyść przeglądarki, a na platformach mobilnych jest odwrotnie i to strony są przerabiane na aplikacje, nawet jeśli nie ma wyraźnego powodu, żeby to robić, dodatkowo często są to wersje płatne, które nie wnoszą nic ponad to co jest dostępne za darmo przez www i wersje darmowe, których celem jest pokazanie zalet wersji „pro”, chociaż to samo można za darmo mieć przez przeglądarkę. Coś chyba poszło nie tak.

     Mamy rok 2013.
     Każdy nastolatek na świecie uprawia seks bez zabezpieczenia.
     Niemniej jednak każdy z nich trzyma swojego smartfona w ochronnym „kondomie”.
     Coś chyba poszło nie tak. ;)

     • M.C.

      Chyba za dużo Trudnych Spraw się naoglądałeś -.-

      • wrzomar

       No patrz, a ja myślałem, że to Dni Ostatnie, o których ostrzegają już Świadkowie Jehowy…

       Rok 2013 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Współcześni kronikarze wspominają, iż z wiosny mrozy o niesłychanej wartości ścięły Dzikie Pola i zniszczyły zasiewy i trawy, co było przepowiednią niskich zbiorów. Latem zdarzyły się wielkie deszcze, a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie. W Warszawie widywano też nad miastem mogiłę i krzyż ognisty w obłokach; odprawiano więc posty i dawano jałmużny, gdyż niektórzy twierdzili, że zaraza spadnie na kraj i wygubi rodzaj ludzki. ;-)

   • Maeo

    A jak masz ustawioną na youtube playliste, to za każdym razem lepiej przechodzić na tą kartę, i przechodzić na przeglądarkę żeby przełączyć, czy z poziomu paska górnego przełączyć ?
    To jest super technologia, tylko jeszcze mało rozwinięta.

    • DonElton

     Zacznij pisać po polsku bo nie idzie zrozumieć tego co napisałeś.

     Zakładam że w ogóle ktoś w dzisiejszych czasach słucha muzyki na Youtube, to robi taką listę odtwarzania by nie pstrykać co chwilę następnych utworów. Więc dalej mega odkrywcze to nie jest, ani funkcjonalne.

 • Konrad 28

  Nie mogę zainstalowć Unity Web apps bo ma niespełnione zależności. O co chodzi

  • Dede

   Unity Web Apps od wersji 12.10 jest już domyślnie zainstalowane.