Unity Tweak Tool – dzięki niemu polubiłem Unity

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Pewnie wielu z was szukało programu, aby móc jak najlepiej dostosować Unity do swoich potrzeb. Ja też szukałem, no i znalazłem świetne narzędzie, które rozwiązało moje problemy.
Unity Tweak Tool służy do konfiguracji interfejsu Unity, pozwala nam na dostosowanie nie tylko Dasha, ale i panelu z aktywatorami, a także górnego panelu i praktycznie wszystkich elementów, które są z nimi związane. Co dla mnie było bardzo istotne, program pozwala nam wyłączyć w głównym panelu sugestie instalacji programów, a także wyświetlanie ostatnio używanych plików i programów.

Unity Tweak Tool daje nam możliwość ustawienia przezroczystości górnego panelu oraz pozwala wyłączyć wyszukiwanie źródeł w sieci – co bardzo przyśpiesza działanie panelu głównego. Dzięki temu narzędziu, możemy także zmienić styl GTK, ikon i kursora. Oprócz wymienionych prze ze mnie, Tweak Tool daje naprawdę wiele różnych możliwości konfiguracji Unity. Program jest przejrzysty i łatwy w obsłudze, ponieważ jest podzielony na poszczególne kategorie.

Unity Tweak Tool - dzięki niemu polubiłem Unity

Program jak na razie jest całkowicie po angielsku i działa na Ubuntu 12.10


Instalacja

Unity Tweak Tool jest w fazie rozwoju. Aplikację instalujesz na własne ryzyko!
 1. Dodajemy repozytorium wpisując w terminalu:
  sudo add-apt-repository ppa:freyja-dev/unity-tweak-tool-daily
 2. Następnie aktualizujemy i instalujemy wpisując po kolei:
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install unity-tweak-tool
avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • suore

  Mam pytanie dot. Unity.
  Czy podczas wyłączania komputera ciągle jest błąd, że nie można go wyłączyć, tylko wylogowuje?
  Naprawiono to? ( na XFCE czasami pyta o hasło podczas wyłączania).
  Ani uruchomić ponownie. Po prostu wywala do lightdm.
  Jak tam to wracam na Unity.

  • Ja nigdy czegoś takiego nie miałem.

   • suore

    A ja właśnie miałem. Ale to w Ubuntu 12.04, 12.10 już instalowałem w wersji XFCE4, bo założyłem z góry że taki błąd jest.

    Łukaszu zrobisz może poradnik z terminalem.
    Chodzi o to by w Unity była opcja jak w XFCE4 – Klika się prawy w danym katalogu i TERMINAL.
    I terminal włącza się z daną lokacją.

    Zainstaluje Unity pod wieczór, bo być może przejdę na KDE4 i muszę zdecydować.

    • bialyikar

     Zainstaluj nautilus-actions-extra.
     ppa:nae-team/ppa

 • emeritus

  Przesiadłem się pewno z dwa tygodnie temu na Ubuntu Minta z Cinnamonem.To jest to!Żadnych Tweak Tools,MyUnity czy innych Unsettingsów.Żadnych nie dających się wyłączyć GlobalMenu i tym podobnych pomysłów!Nawet czcionkę tytułu okna mogę sobie zmienić bez otwierania konsoli!To co prawda nie nowość bo w starym dobrym GNOME nie takie rzeczy dawało się zmienić bez konsoli ale tak tylko piszę.Bye,bye UNITY.

  • Piotrek Bułka

   Cinnamon jest poprostu inaczej robiony, w sumie tak samo jak gnome shell, a tam wszystko łatwo można zmienić nawet w samym kodzie, ponieważ bazuje on na .css i na java script. A co do edycji wyglądu Cinnamona no to też wystarcza jeden program który jest już zainstalowany i on wszystko zmienia więc nie trzeba nic szukać – taka wygoda.
   Ale ja wierzę w to że Unity będzie z kolejnymi wersjami coraz lepiej działało i będzie też posiadało więcej możliwości konfiguracyjnych – przecież to oczko w głowie całego Ubuntu i Canonical.

   • emeritus

    To co piszesz na temat środowiska Cinnamon to oczywiście racja.Chciałbym podzielać Twoją nadzieję co do środowiska UNITY ale póki co jest tak że z każdym nowym wydaniem jest coraz mniej opcji żeby w nim zmienić cokolwiek.Na przykład takie GlobalMenu,to jest dobre rozwiązanie na laptop z 15-to calowym ekranem a nie tak jak w moim przypadku na pecet z ekranem 22 calowym.I o ile w 12.04 można było po doinstalowaniu zewnętrznego oprogramowania to menu wyłączyć o tyle w 12.10 jest to niemożliwe.Ja się obawiam że to pójdzie dalej w tą właśnie stronę a szkoda bo gdyby w UNITY można było parę opcji dostosować w łatwiejszy sposób byłoby to również bardzo wygodne środowisko na desktop.A póki co Mint bardzo mi odpowiada.

 • Soren

  A niech mi ktoś powie czy na ubuntu 12.10 można zrobić tak jak na poprzedniej wersji by cały dock chował się gdy program jest zmaksymalizowany?

  W poprzedniej wersji dodawało się odpowiednie repo i instalowało zmodyfikowane paczki unity.

  • Piotrek Bułka

   Chodzi Ci zapewne o inteligentne ukrywanie. Niestety nie wiem dlaczego w 12.10 nie ma takiej opcji, można szukać w różnych programach do konfiguracji unity, ale tego niestety nie ma. Jest ono w 12.04

 • Soren

  Dokładnie o to mi chodziło.
  Nie rozumiem czemu twórcy ubuntu nie mogą zaimplementować tak prostej i przydatnej funkcji.

  W ogóle dochodzę ostatnio do wniosku że to całe unity to pomyłka.

  Przykład:
  Jak wygodnie przejrzeć zainstalowane aplikacje posegregowane na kategorie takie jak internet, biuro, multimedia, grafika itp?

  Owszem można to zrobić ale każdą kategorię trzeba kliknąć a potem odkliknąć bo robi się bajzel.

  • Piotrek Bułka

   Myślę, że oni o tym wiedzą. A trzeba też pamiętać że mają mnóstwo pracy, więc wszystkiego naraz nie ogarną najpierw skupiają się na rzeczach ważniejszych. Osobiście zaczynam wierzyć w Unity, że stanie się ono bardzo wygodnym środowiskiem dla każdego człowieka, ale to przyjdzie z czasem – trzeba nam trochę cierpliwości ;) Po za tym Unity ma działać na każdym urządzeniu – to jest główną ideą. Ono jest na tv, na smartfony, netbooki, stacjonarki. Za sam pomysł integracji środowiska z różnymi urządzeniami należą się tutaj brawa, ponieważ takie rozwiązanie nie tylko programowe ale i sprzętowe nie jest takie łatwe do zrobienia.

   • emeritus

    Wszystko potrzebuje czasu-to racja.Ale ja się obawiam że twórcy UNITY robią to środowisko głównie na urządzenia mobilne.Trudno się zresztą dziwić,wszystko wskazuje na to że zainteresowanie potencjalnej klienteli jest nakierowane głównie na te urządzenia,zainteresowanie typowym desktopowym komputerem jest coraz mniejsze a co za tym idzie,tworzenie systemów operacyjnych,środowisk graficznych oraz różnych aplikacji jest podporządkowane temu trendowi.Coś co nadawałoby się na typowy desktop z dużym monitorem może i jest w planach ale na szarym końcu.Jak to mówią „wedle stawu grobla”.

    • Soren

     Czasu potrzeba spoko ale ile już czasu unity jest domyślne w ubuntu? A brakuje podstawowych funkcji jak minimalizacja programu przez kliknięcie na ikonkę w docku (zamiast tego trzeba klikać ikonkę w rogu okna), brak tak szalenie przydatnej funkcji jak inteligentne ukrywanie.

     Pomijam fakt że unity jest mało intuicyjne. Tak jak pisałem przeglądanie zainstalowanych programów z podziałek na kategorie woła o pomstę do nieba.

 • emeritus

  Gotów jestem się założyć o sześciopak że Unity Tweak Tool dzięki któremu może i można polubić UNITY na 12.10,na 13.04 już działał nie będzie.Tak jakby nie szło dodać kilku opcji konfiguracyjnych które są dostępne od startu chociażby w Mincie.Jak to dalej pójdzie w tą stronę to nawet ciekawość nie skłoni mnie do zainstalowania 13.04 z UNITY po to tylko żeby stwierdzić że jest jeszcze mniej możliwości podstawowej konfiguracji.Poczekam sobie raczej na Minta.

  • Piotrek Bułka

   Chętnie się założę, ponieważ ja testowałem na 12.10 ;)

 • Czy jest możliwość zainstalowania tego narzędzia na Ubuntu 12.04?

  • Piotrek Bułka

   Tak

 • Kamil

  Z rozpędu „zainstalowałem” program na Ubuntu 12.04.2 LTS.

  I teraz gdy chce sprawdzić dostępne aktualizacje dla komputera poprzez manager aktualizacji dostaję taki komunikat:

  W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/freyja-dev/unity-tweak-tool-daily/ubuntu/dists/precise/main/binary-i386/Packages 404 Not Found
  E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

  Próbowałem pozbyć się ppa poprzez

  sudo ppa-purge ppa:freyja-dev/unity-tweak-tool-daily

  Lecz niestety nie zmienia to postaci rzeczy. Jak mam się za to zabrać, ugryźć by pozbyć się tego komunikatu ?

  • Piotrek Bułka

   A program Unity Tweak Tool Ci działa na tej wersji systemu? Spróbuj go odinstalować, może to pomoże, a jak nie to napisze drugi sposób usunięcia wpisu z rep.

   • Kamil

    E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

    Nie może poprać paczek ze źródła więc nie mogłem sprawdzić czy program działa ani w żaden sposób go odinstalować. Chcę się po prostu pozbyć się repozytoria które powoduje wyświetlanie komunikatu o przedawnionych informacjach o aktualizacji.

    Wiem że istnieje możliwość odznaczenia pozycji repozytorium w Zasoby Oprogramowania>Inne Oprogramowanie lecz dla mnie to jest droga na skróty która praktycznie nic nie daje. Po co mam mieć repozytorium programu który nie może się pobrać ani nie mogę z niego korzystać. Zawsze pozbywam się niepotrzebnych rzeczy.

    Jeszcze raz wklejam kod błędu bo chyba nie wkleiło mi całego.

    W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/freyja-dev/unity-tweak-tool-daily/ubuntu/dists/precise/main/source/Sources 404 Not Found
    , W:Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/freyja-dev/unity-tweak-tool-daily/ubuntu/dists/precise/main/binary-i386/Packages 404 Not Found
    , E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

    • Repozytoria zawierają pakiety dla 12.10 oraz 13.04. Z tego co widzę, korzystasz z 12.04, dlatego pobranie jest niemożliwe. Odszukaj tutaj paczki – http://ppa.launchpad.net/freyja-dev/unity-tweak-tool-daily/ubuntu/dists/ – i zainstaluj ręcznie.

     • Kamil

      Niestety, zaktualizowałem system do wersji 12.10, gdzie już wszystko działa prawidłowo.

      Lecz nie mogę nigdzie znaleść opcji by można było wyłączyć zwijanie ikonek w pasku bocznym. Używam laptopa, gdzie na 15 calach gdy rozwinie się do końca automatycznie pasek jest uciążliwe szukanie interesującej mnie aplikacji. W 12.04, ikonki były ustawione jedna pod drugą bez zwijania ich w kupę, co było wygodne przy scrollowaniu i wybieraniu aplikacji.

      W jaki sposób dojść do takiego rozwiązania z 12.04 ?

 • jerry

  emeritu-mylisz się . Mi na Ubuntu 13.04 Unity Tweak tool odpalił bez zająknięcią,jak i większość softu ze starszych wersji Ubuntu

 • Dawid

  można się w jakiś sposób dowiedzieć jak zainstalować spolszczenie?

 • Sotius

  ok