Unity – przywrócenie klasycznego obszaru powiadamiania

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wraz z pojawieniem się Unity zrezygnowano z klasycznego obszaru powiadamiania tzw. traya. Ściśle rzecz ujmując – nie zrezygnowano, a ograniczono ilość aplikacji, które mogą z niego korzystać. Obecnie funkcję dawnego obszaru powiadamiania pełni niejako Obszar uruchamiania (lewy panel Unity). Istnieje jednak prosty sposób, który pozwoli na dodawanie dowolnej aplikacji (lub wszystkich) do obszaru powiadamiania – dodanie do tak zwanej „białej listy” (ang. whitelist).

Jednak na początek należy zainstalować dconf-tools:

sudo apt-get install dconf-tools

Aby dodać aplikację, która ma się wyświetlać w obszarze powiadamiania otwórz terminal i uruchom dconf-editor:

dconf-editor

Kliknij kolejno: desktop → unity → panel. Na liście pojawi się klucz systray-whitelist. Edytuj pole Value dopisując nazwę aplikacji (po przecinku i w pojedynczym cudzysłowie).

Możesz również dodać wszystkie aplikacje, które korzystają z traya poleceniem:

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Chris

  E: Nie udało się odnaleźć pakietu dconf-editor

  Gdzie go znajdę?

  • Szmitas

   Błąd we wpisie, już poprawione (dconf-tools).

   • Chris

    Nie wszystko poprawione, nadal wg Was trzeba zainstalować dconf-editor i go odpalić. Radzę przejrzeć wcześniejsze artykuły, bo też chyba widziałem taki sam błąd.

    • Szmitas

     Dzięki za uwagi. Faktycznie zbyt wcześnie stwierdziłem, że wpis został poprawiony ;)

 • DooshPastesh

  Z pewnych względów musiałem przeinstalować alsa i pulseaudio po czym zniknęła ikona głośnośći. niestety wasza metoda nie przywróciła tego… :(

 • emeritus

  Siedzę już parę dni nad tym UNITY i usiłuję się przyzwyczaić.Tray udało mi się pozmieniać z poziomu „Klasycznego Ubuntu”,ale co będzie jak będzie samo UNITY?Doskwiera mi też menu okna na górnym panelu i fakt że w UNITY nijak nie można tego zmienić.Mam nadzieję że rozszerzą funkcjonalność górnego panelu.Byłoby też fajnie gdyby po kliknięciu PPM na ikonę aplikacji w obszarze uruchamiania,w menu wyświetlałaby się opcja”Właściwości”.Pomogłoby to przy „nieśmiertelnym” kłopocie z preloadem mojej kamerki w Skype,bo z poziomu menu głównego można komendę preloadu dodać,ale ikona umieszczona w obszarze uruchamiania już o tym „nie wie” i trzeba Skype włączać z poziomu menu głównego.Pozostaje mieć nadzieję że UNITY będzie się rozwijał i sukcesywnie te drobne upierdliwości będą usuwane.