Unity – ikona Pokaż pulpit w obszarze uruchamiania

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Twórcy Unity nie uwzględnili w swoich planach umieszczenia ikony Pokaż pulpit, która minimalizuje wszelkie aktywne aplikacje. Zamiast ikony stworzono skrót klawiszowy – SUPER + D, który działa w podobny sposób.

Aby dodać do obszaru powiadamiania ikonę Pokaż pulpit, otwórz terminal i zainstaluj pakiet wmctrl:

sudo apt-get install wmctrl

Teraz pobierz skrypt:

wget http://webupd8.googlecode.com/files/showdesktop.tar.gz

Rozpakuj paczkę:

tar -xvf showdesktop.tar.gz && rm showdesktop.tar.gz

I przenieś skrypt do /usr/local/bin/:

sudo mv showdesktop /usr/local/bin/

Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, w Twoim katalogu domowym powinien pojawić się plik showdesktop.desktop. Teraz metodą „przeciągnij i upuść” wystarczy umieścić go w obszarze uruchamiania.

Unity - ikona Pokaż pulpit w obszarze uruchamiania

Efekt końcowy

Źródło: webupd8.org
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • pijoter

  To jakaś kpina? linux dla „zwykłego Kowalskiego”? To pewnie by zmienić kolor górnej belki trzeba się doktoryzować z ubuntu…

 • Martyna

  Przecież wszystko podane jest jak na tacy, komendy wystarczy skopiować do terminala, klikać enter, podać swoje hasło, przenieść plik i tyle.

  • Eric

   Ty sobie żartujesz? Zwykły Kowalski nie będzie za tym Googlował, pójdzie do znajomego i poprosi go, żeby mu zainstalował Windows 7. Pora to wreszcie zrozumieć, a nie mówić „Przecież wszystko podane jest jak na tacy, komendy wystarczy skopiować do terminala, klikać enter, podać swoje hasło, przenieść plik i tyle.”

   • as

    Dokladnie, Kowalski ma komputer do dzialania, a nie do tego zeby sie uczyc komputera. To NIE jest na tacy dla niego. Ale widac ty rozumujesz ze samo GUI to juz duzo i niech spada :)

    • as

     Z resszta nawet mnie, kogos kogo kompy interesuja, dziwi ze takie upierdliwosci sa wprowadzzane, zeby glupia ikonke pulpitu dodac zamiast jednego kliknieca to 4 komendy, no ludzie… Zaczynam z Ubuntu i zaczynam sie bac, bo jak z taka duperela sa cyrki, to co bedzie gdy przyjdzie koniecznosc powaznych dzialan…

     • Zamiast marudzić, zapoznałbyś się z tematem i dowiedział się, ze w nowszych wersjach Unity ikona jest standardowo… Nie wszystko od początku jest idealne…

     • as

      Marudzic powiadasz? Czyli trzeba miec olbrzymie poklady optymizmu, zeby korzystac z systemu? No super, wiesz, jak sie nawet skrotu naucze i zapomne o przycisku, ale to jest durnota takie podejscie, jesli chce sie swiat zdobywac. Nie wszystko jest doskonale… ale nie wszystko tez jest ulomne.

 • Taki sposób jest trochę toporny. Ja dotychczas korzystałem z „Expose” (Compiz > Szybki wybór okien) a w nim na kliknięcie w puste miejsce, co powodowało minimalizację wszystkich programów. Problem w tym, że nie było szybkiego sposobu na przywrócenie tych wszystkich zminimalizowanych programów do poprzedniego stanu. Opisany sposób z ikoną działa tak samo, brakuje w nim przywrócenia zminimalizowanych programów. Może da się dodać jakoś tą opcję?

 • Tak sobie myślę, że przydała by się jeszcze taka opcja, że po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę ShowDesktop, pojawiła by się lista otwartych okien i możliwość przejścia do wybranego. Coś w rodzaju wyboru odpowiedniej usługi po kliknięciu na ikonę Google+.

 • Super!! Działa!!

  Dzięki za pomoc.

  Pozdrawiam
  Michał Batorowicz

 • Działa fajnie ale czemu unity nie ma tego w standardzie?
  Dwa że zamiast siekać polecenia po kolei mogliście (poza obecną formą) udostępnić skrypt który zrobi to wszystko za nas ;)

  Wiem czepiam sie.
  Nie mniej dzięki ;)

 • Leniu1908

  Działa dzięĸi :)

 • Andrzej Kucharski

  Na Ubuntu 11.04 nie działa.

  • Nie mam pewności czy w 11.04 jest ta opcja, ale zainstaluj Ubuntu Tweak – w konfiguracji powinna być możliwość wyświetlenia owej ikony.

 • lenny

  na 12.04LTS działa i przydaje się ta ikonka

 • Slavko

  na 13.10 również działa ;)

 • Olga Bowżyk

  link do skryptu nie działa. jest szansa na aktualizajcę?