[Unity] Aplet przechowujący historię powiadomień

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ubuntu komunikuje się z nami na różne sposoby – jednym z nich komunikaty pojawiające się w prawym górnym rogu ekranu. W czasach, gdy Ubuntu standardowo udostępniał jedynie środowisko GNOME, możliwość konfiguracji tych powiadomień była spora – czas widoczności, akcja na kliknięcie, kolor tła/czcionki, położenie etc. – możliwe, że teraz też tak jest, po prostu nie jestem na bieżąco.
Obecnie sytuacja wygląda tak, że powiadomienie pojawia się i znika. Co prawda nie jesteśmy zmuszeni, aby je stale śledzić, bo system za pomocą powiadomień nie komunikuje nam żadnych bardzo istotnych rzeczy, ale od czasu do czasu może zdarzyć się konieczność przejrzenia historii owych notyfikacji.

A tak to może wyglądać

Pakiet indicator-notifications dodaje do górnego panelu Unity ikonę skrzynki pocztowej, w której znajduje się historia wyświetlanych powiadomień. Gdy nie nie ma żadnych nowych powiadomień, skrzynka jest koloru białego. Natomiast, gdy system nam coś zakomunikuje, skrzynka zmieni kolor na zielony – przydatne, zwłaszcza w przypadku, gdy odejdziemy na chwilę od komputera.

Po kliknięciu w ikonę skrzynki wysunie się lista z ostatnimi powiadomieniami. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy w powiadomienie powoduje jego usunięcie. Możemy również usunąć wszystkie powiadomienia klikając w Clear

[Unity] Aplet przechowujący historię powiadomień

Indicator notifications

Instalacja

Są dwa sposoby instalacji:

 1. Pobierz paczkę *.deb i zainstaluj ją poprzez dwukrotne kliknięcie w nią lewym przyciskiem myszy (otworzy się Centrum Oprogramowania Ubuntu, tam wybierz Zainstaluj
 2. Instalacja z repozytorium. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:jconti/recent-notifications

  Zaktualizuj listę pakietów:

  sudo apt-get update

  Zainstaluj pakiet indicator-notifications:

  sudo apt-get install indicator-notifications

Po zakończonej instalacji zaloguj się ponownie do systemu.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Obtt

  Genialne pomysly sa zawsze proste.

 • piotr1999ek

  Ciekawe.

 • Admc

  Czyli coś co jest od dawna w KDE.

  • Czekałem na taki komentarz :)

  • RafciX

   Wyprzedziłeś mnie :D Chciałem napisać coś w tym stylu. A tak dokładniej to:

   W KDE mamy to już w zestawie

   Tak w ogóle to może to być dość wnerwiające gdy ma się włączone Kadu (lub Pidgin), a w znajomych mamy użytkownika, który co chwilę zmienia opis, lub status. Jakby co to u mnie powiadomienia z Kadu pojawiają się w dymkach systemowych (te z rozmyciem w tle), z nie w tych prostokątnych od tego programu.

 • Moby7

  Dlaczego w ppa:jconti recent-notifications jest w wersji dla Mavericka ? I to z maja 2011 .