Unity 8 oraz Mir Preview będą dostępne już w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

unity

Zarówno Unity 8 jak i nowy serwer wyświetlania Mir będą dostępne do wypróbowania w Ubuntu 13.10.

Szczegóły na temat tego, co będzie możliwe do „podejrzenia”, pozostają na razie nieznane. Pewne jest to, że ani Unity 8 ani Mir nie zostaną zainstalowane domyślnie, więc nie będą dołączone do sesji w Ubuntu 13.10. Programiści zrobią wszystko, aby instalacja odbyła się za pośrednictwem Centrum Oprogramowania Ubuntu lub dedykowanego repozytorium.

‚preview’, czyli ‚zapowiedź’

Należy mieć na uwadze fakt, że wspomniane połączenie będzie miało charakter poglądowy – zapowiedzi. Nie będzie to wersja alfa czy beta, a ni tym bardziej RC. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Ubuntu Touch. Zapewne możliwości oferowane przez Unity 8 oraz Mir w Ubuntu 13.10 nie będą znacząco wykraczać poza te, zaprezentowane tutaj.

Interesująca wydaje się również sprawa aplikacji, które (o ile w ogóle), będzie można zobaczyć w wersji Preview. Założeniem programistów Mir, jest stworzenie serwera wyświetlania, który będzie wspierał „standardowe” aplikacje zależne od X.org oraz GTK. W takim razie skoro uda się uruchomić chociaż jedną aplikację, nie powinno być problemu z pozostałymi. Oczywiście wraz z sesją Unity8/Mir zostanie zainstalowany zestaw aplikacji dla Ubuntu Touch.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • yyy

  czekaj bo się pogubilem tzn ze w wydaniu finalnym ubuntu 13.10 mir nie bedzie domyślnym serwerem wyswietlania domyslnym bedzie serwer x tak?

  • Jarosław Guza

   dokładnie tak.

   • yyy

    aha dziękuję za informację! :D

    • Mir pojawi się w 14.04.

     • Chillout

      Świetna decyzja odnośnie wersji lts.

      • Kamil Maciąg

       Jak zdążą dopracować nowe Unity i Mir to czemu nie? Gorzej jak wcisną niedopracowane… Choć były pogłoski, że już w październiku ujrzymy mir na pc’etach – cóż może dali sobie kolejne pół roku, aby to mimo wszystko dopracować…

       Cóż na razie nie ma co oceniać tej decyzji, wyjdzie w praniu.

       • Sławomir Szewczyk

        Moim zdaniem to nie jest najlepsza decyzja tym bardziej, że tego Mir’a ciągle nie ma, a jak go nie ma to i zamkniętych sterowników też jeszcze długo nie będzie. O ile użytkownicy z kartami grafiki Intela są w komfortowej sytuacji to pozostali (czyt. użytkownicy kart Nvidia oraz Radeon) mają gorszą sytuację. Sam na pokładzie mojej maszyny mam Redeona i na otwartych sterownikach będzie ciężko. Raz, że wydajność jest słabą względem Catalystów, a dwa, że laptop na otartych zamienia się w suszarkę.

 • sergi

  Dla czego liczba 8 znów rozpoczyna rewolucję? Przypadek? Nie sądzę :)

  • Kamil Maciąg

   Na desktopach sposób używania i wygląd Unity raczej się nie zmieni… Tylko biblioteki, na którym będzie… A mir, który będzie rewolucją raczej nie będzie miał na starcie numerka 8 ;)

 • macios

  Zmiana serwera grafiki z X na Mir to poważna zmiana. Moim zdaniem powinna ona byc wdrożona w pierwszym wydaniu po LTS, np. 14.10 ponieważ będzie czas na jego dopracowanie a jeśli wprowadzą Mir teraz, to mogą nie zdążyć do następnego wydania (właśnie LTS) dopracować wszystko tak, by LTS był stabilniejszy

  • Andrzej Rośkowicz

   Lub przesunąć datę wydania LTS o pół roku. 12.04 ma 5 lat wsparcia więc nie byłoby z tym raczej wielkiego problemu.

   • Kamil Maciąg

    Dwa lata wsparcia dla nowych wersji (np. nowy Firefox) itp. Potem chyba tylko poprawki błędów i bezpieczeństwa…