Undistract Me powiadomi Cię, gdy terminal zakończy pracę

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Czy zdarzyło się Tobie…

Terminal

… wykonujesz jakąś pracę, która wymaga wykonywania w terminalu poleceń, których obsługa pochłania sporą część czasu. Aby nie tracić go zbyt wiele, w czasie realizacji komend przeglądasz pocztę czy strony internetowe.

Lektura ich jest tak ciekawa, że nie zauważasz upływu czasu – po kilkunastu minutach przypominasz sobie, że miałeś coś wykonać.

Po powrocie do okna terminala okazuje się, że polecenie zostało już wykonane. Jednak nie wiesz, czy miało to miejsce kilka sekund czy kilka minut temu. Ciężko przewidzieć rzeczywisty czas realizacji polecenia np. podczas aktualizacji systemu. Terminal informuje o szacowanym czasie pobrania aktualizacji, ale nie wlicza czasu ich instalacji.

Ale to już przeszłość!

Undistract Me

Undistract Me

Aplikacja Undistract Me poinformuje Cię, gdy terminal zakończy realizację ostatnio wydanego polecenia – o ile wykonanie trwało dłużej niż 10 sekund (bo taką wartość przyjmuje domyślnie zmienna środowiskowa LONG_RUNNING_COMMAND_TIMEOUT). Aby powiadomienie zostało poprawnie wyświetlone, okno terminala musi być nieaktywne.

Instalacja

Otwórz terminal i dodaj repozytorium ppa:undistract-me-packagers/daily:

sudo add-apt-repository ppa:undistract-me-packagers/daily

Zaktualizuj listę pakietów:

sudo apt-get update

Zainstaluj pakiet undistract-me:

sudo apt-get install undistract-me

Aby wszystko działało, należy jeszcze zaznaczyć pole Uruchomienie w roli powłoki systemowej znajdujące się we właściwościach profilu terminala (w oknie terminala wybierz Edycja → Preferencje profilu → Tytuł i polecenie). Na koniec zamknij wszystkie okna terminala i włącz go ponownie.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Admc
  sudo apt-get update ; notify-send "wykonano polecenie"
 • linux.kubuntu

  Działa to na kubuntu ?

 • Soren

  Eh do ubuntu jest tak wiele fajnych dodatkowych narzędzi, szkoda że nie są standardowo na wyposażeniu. Miało by się świadomość że środowisko pracy jest faktycznie kompleksowe a tak to człowiek zapomina o większości z tych narzędzi.

 • arczik01

  …uruchomienie w roli powłoki systemowej, czy powłoki startowej?

 • marcio

  w terminalu nie mogę wpisać hasła?dlaczego?