Ubuntu Touch w wersji stabilnej jest już gotowe do pobrania

W dniu wczorajszym miały miejsce dwie premiery związane z Ubuntu. Pierwsza to oczywiście wydanie stabilnego Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Druga pozostała nieco w cieniu pierwszej, ale jest niemniej ważna – mowa o stabilnym wydaniu Ubuntu Touch na telefony oraz tablety.

ubuntu-touch-phone

Dziesięć miesięcy od przedstawienia planów stworzenia mobilnej wersji systemu, otrzymujemy gotowy produkt. W tym momencie istnieją cztery oficjalnie wspierane urządzenia, na których można zainstalować Ubuntu Touch – Samsung Galaxy Nexus, LG Nexus 4, ASUS Nexus 7, Samsung Nexus 10. Oczywiście społeczność Ubuntu stworzyła również obrazy przystosowane do innych urządzeń – ich wykaz znajdziesz tutaj.

Obrazy systemu oraz instrukcję instalacji znajduje na stronie http://www.ubuntu.com/phone/install.

Ktoś z Was zainstalował już stabilną wersję Ubuntu Touch? Jak wrażenia?
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Paweł

  Instalował ktoś?

  • MM

   Taa i szczerze nie polecam. Syf kiła i mogiła

 • Krzysztof Jacek Merski

  tydzień temu instalowałem, na Nexus 4. Myślę ze przez tydzień niewiele się zmieniło. Wrażenia średnie.

  Pozytywy: ciekawe podejście do nawigacji telefonu, brak przycisków sterujących (większy ekran), scrollowanie poziome powiadomień/ustawień (ekstra!).

  Wady: zbyt mało aplikacji, aby dało się użytkować. Brak splash,ów.

  Ponadto miałem spore problemy z instalacją. Po wydaniu polecenia „phablet-flash ubuntu-system –no-backup”, po skończeniu instalacji, telefon zatrzymywał się na „google” i koniec. Udało się za 5 razem za pomocą alternatywnych metod https://wiki.ubuntu.com/Touch/Install (Manual Download & Installation)

  Szkoda, że nie ma czegoś takiego jak grub, który umożliwiłby użytkowanie 2 systemów obok siebie.

 • emce

  Ja tez mam bardzo pozytywne wrażenia estetyczne, system chodzi płynnie, ale jeszcze się nie przesiadam – brak aplikacji…

 • Patryk

  Zainstalowałem wczoraj wersję stabilną na Nexus 7. Nie chcę oceniać bo może to ja popełniłem gdzieś błąd przy instalacji, w każdym razie tablet co chwilę łapał crash’a i był całkowicie nie do użytku. Ktoś już instalował na tym urządzeniu?

 • nosteres

  Powiedzmy sobie szczerze jest to wersja rozwojowa lecz stabilna :) telefon (nexus4) co jakiś czas zawiesza sie na kilka sekund :) na ten system póki co jest mało aplikacji a te które już posiada są ubogie w opcje itd :) telefon łączy sie z kontem google ale niestety nie da się dokonać synchronizacji kontaktów :) w ogóle wgranie kontaktów na telefon to już graniczy z cudem i umiejętnościami ;) Ale system jeśli chodzi o pomysł działania i wygląd świetny :) kiedyś napewno się skusze :)

  • MST2

   No to lipa z kontaktami, bo to powinno być priorytetem, bo w ten sposób to ludzi nie przyciągną do swojego dzieła.

 • Armando

  Czemu nie ma Galasy S3 mini? ;-(

  • Paster03

   Bo nie dość, że to przeciętny mid-end to jeszcze z oprogramowaniem mocno zmodyfikowanym przez Samsunga, a takie rzeczy jak postawienie innego systemu na smartfonie najczęściej rozpoczyna się od mocnych urządzeń z czystym softem – w przypadku Androida Nexusów własnie ;)

 • GUEST

  Czy ten Os jest dalej rozwijany czy ludzie o nim zapomnieli? Jakoś mało dyskusji na jego temat się pojawia… Komentarze sprzed 3 lat ;). Z chęcią bym spróbował go zainstalować. Czy ktoś z was go użytkuje?