Ubuntu Touch dla telefonów będzie nadawał się do użytku pod koniec maja!

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych instalacją Ubuntu Touch na swoim telefonie – już na koniec tego miesiąca zapowiedzieli wydanie systemu, który, ich zdaniem, będzie nadawał się do codziennego użytku!

Zaprezentowana kilkanaście tygodni temu wersja poglądowa (preview) była jedynie namiastką tego, czym ma być wydanie finalne. Oferowała jedynie ograniczoną liczbę rzeczy, które można zrobić – nie można określić tego funkcjonalnością, ponieważ wszystko było zaprogramowane „na sztywno”.

Sytuacja ma się zmienić pod koniec miesiąca. Już za nieco ponad dwa tygodnie do użytkowników ma trafić wydanie, które będzie nadawać się do użytkowania – czy to nie za wcześnie?

Ubuntu Phone

Niestety nie miałem jeszcze okazji testować Ubuntu Touch Preview, ale z filmów, które znajdują się w sieci jasno widać, że programiści Canonical mają (a może mieli?) przed sobą jeszcze sporo pracy. Najbliższe dni pokażą, czy swój czas wykorzystali w 100% i nie skończy się tylko na szumnych zapowiedziach.

Pierwsze wrażenie jest niezmiernie ważne. Jeśli Canonical wyda system, który ich zdaniem, będzie nadawać się do codziennego użytku, a w rzeczywistości okaże się bublem, entuzjazm użytkowników może opaść, co może doprowadzić do przekreślenia całego projektu.

Mimo 9 lat doświadczenia w tworzeniu systemów operacyjnych, Canonical nadal zdarzają się niewielkie wpadki w wydaniach Ubuntu. Ubuntu Touch to zupełna nowość, dlatego należy mieć nieco więcej wyrozumiałości i dystansu do pierwszego wydania. Nie oznacza to w cale, że należy bezwzględnie akceptować to co otrzymujemy! Wręcz przeciwnie. Skoro zapowiedziano wydanie systemu nadającego się do użytku, to tak musi być – jednak nie wymagajmy na tym etapie niestworzonych rzeczy.

Czego powinniśmy się spodziewać?

Przeciętny użytkownik telefonu komórkowego nie jest w stanie ogarnąć wszystkich nowości i zmian oferowanych przez najnowsze wersje smartfonów czy samych systemów operacyjnych. Jednak nie zapominajmy, że telefon to przede wszystkim urządzenie służące do komunikacji. Czego należy wymagać od Ubuntu Touch? Oto moja lista „żądań”:

 • możliwość wykonywania i odbierania połączeń oraz SMSów – podstawowa funkcja, bez której nie wyobrażam sobie, aby system operacyjny określić mianem „używalnego”,
 • możliwość tworzenia książki adresowej – na ten moment zadowoliłaby mnie zupełnie podstawowa książka, przechowująca jedynie numery telefonów. Będę mile zaskoczony, jeśli programiści zaimplementują mechanizmy synchronizacji z najpopularniejszymi serwisami społecznościowymi lub kontami pocztowymi,
 • możliwość podłączenia telefonu do sieci bezprzewodowej i przeglądanie internetu (3G, WiFi),
 • prosta wymiana plików między telefonem a komputerem – oczywiście z punktu widzenia użytkownika Ubuntu.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi

  @Szmitas kupisz Samsung U1000 ?

  • Będę się martwić, gdy uzbieram pieniądze :)

  • U1000 to fałszywa plotka:
   omgubuntu.co.uk/2013/05/the-samsung-u1000-ubuntu-phone-isnt-real

 • nemo

  ciekawe czy uda się zainstalować na galaxy S2 ?

  • Kamil Maciąg

   XDA na pewno coś przygotuje :D

 • Radek94

  A jakie wymagania są na telefon wiadomo?

 • aaa

  a jest juz jakas lista telefonow, ktore poradza sobie z ubu?

 • Liczę na wielki sukces. Mam nadzieję, że przebije androida funkcjonalnością. Chciałbym, aby w telefonie kontrolować większość aplikacji (w Androidzie mam Google Maps, jakiś Tetris i kilka innych systemowych śmieci, których i tak nie używam) i możliwość grzebania w pamięci wew. telefonu, co nie jest właśnie w androidzie dostępne. Jeśli pojawi się producent urządzeń, który zezwala na instalacje Ubuntu Touch bez utraty gwarancji – Oświećcie mnie, bo chętnie przesiadłbym się z Androida na Ubuntu :D

  • MSTdzw

   Po aktualizacji do 4.2.2 mam takie same zdanie, od ICS nic sensownego nie wymyślili. Najwyżej przekombinowali okrutnie lockscreen ;)

 • vatri

  Testowałem to na swoim nexusie 4. System nie jest wygodny i mało intuicyjny.