Ubuntu Server jako NAS i serwer udostępniający wiele usług – Instalacja – cz.1

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli zabierasz się za instalację Ubuntu Server, to pewnie już wcześniej instalowałeś zwykłe Ubuntu i to nie stanowi dla Ciebie problemu. Dla osób zupełnie początkujących podpowiem, że Ubuntu Server można pobrać z oficjalnej strony www.ubuntu.com i tam jest też opis jak pobrany obraz ISO wypalić na płycie (uwzględniono różne systemy operacyjne).

Po wypaleniu płyty, możemy przystąpić do instalacji. Aby instalacja z płyty CD/DVD rozpoczęła się po restarcie komputera, należy, podobnie jak to ma miejsce przy instalacji zwykłego Ubuntu czy też Windowsa, ustawić w BIOSie, uruchamianie z CD/DVD jako pierwszego nośnika.

Gdy uruchomisz komputer z płyty CD z Ubutnu Server pojawi się ekran umożliwiający wybór języka. Po wyborze języka pojawi się ekran z wyborem możliwych wariantów instalacji Ubuntu Server. Nas obecnie interesuje Ubuntu Server, więc wybieramy pierwszą opcję i klikamy Enter (pozostałe opcje instalacji jak chociażby wykorzystanie Ubuntu Enterprise Cloud, będą w kolejnych artykułach z tej serii).

W kolejnym kroku należy wybrać klawiaturę, wybieramy ustawienia domyślne klikając klawisz Enter. Po wyborze klawiatury uruchamia się mechanizm wykrywania sprzętu, konfigurowania sieci. Jeśli Twój komputer jest podpięty kablem do routera i korzystasz z DHCP to automatycznie zostanie skonfigurowane połączenie z Internetem.

Na następnym ekranie należy wprowadzić nazwę hosta – nazwa komputera w sieci np. ubuntuserver.

Na kolejnym ekranie należy wybrać sposób partycjonowania. Ja proponuję Ci tryb Ręczny, ponieważ jest najbardziej elastyczny i jeśli np. masz już inny system na komputerze, którego nie chcesz usuwać to tutaj możesz np. określić na jakiej wolnej partycji zainstalujesz Ubuntu Server. Wybierz wolną partycję, na której chcesz zainstalować Ubuntu. Na początek usuń partycję, którą przeznaczyłeś na Ubuntu Server. W następnej kolejności, kliknij w „wolny obszar” i ustaw wielkość nowej partycji np. na 2/3 wolnego miejsca. Po utworzeniu partycji ustaw na nią Punkt montowania: / i kliknij Enter – w ten sposób na utworzonej partycji znajdzie się główny system plików. Po ustawieniu punktu montowania wybierz opcję „Zakończono ustawianie partycji”.

Teraz utwórz kolejną partycję na pozostałej przestrzeni (klikając Enter w zaznaczona wolna przestrzeń) i wybierając opcję „Utwórz nową partycję”. Ustaw jej rozmiar tak, aby pozostało Ci jeszcze przynajmniej 1GB na partycję wymiany. Jako punkt montowania na utworzonej przed chwilą partycji ustaw /home, dzięki temu jeśli w przyszłości będziesz instalował ponownie Ubuntu Server, to Twoje dane oraz innych użytkowników serwera będą na osobnej partycji i ich nie stracisz. Ponownie jak wcześniej zaznacz i kliknij Enter w opcję „Zakończono ustawianie partycji”.

Teraz znów wejdź w pozostałą przestrzeń, utwórz na niej nową partycję o pozostałym wolnym rozmiarze i kliknij w opcję „Użyj jako”, potem wybierz „przestrzeń wymiany”, następnie opcję „zakończono ustawianie partycji” i znajdziesz się na ekranie gdzie są wylistowane wszystkie partycje na Twoim dysku. Wybierz opcję „Zakończ partycjonowanie i zapisz zmiany na dysku” i potwierdź że chcesz zapisać zmiany na dysku. Po zatwierdzeniu zmian rozpocznie się proces instalacji Ubuntu Server.

Instalator poprosi o podanie pełniej nazwy użytkownika, następnie nazwy konta i hasła do konta.

Potem możesz wybrać opcję szyfrowania katalogu domowego, dzięki temu Twoje dane będą automatycznie szyfrowane i niepożądane osoby nie będą mogły się do nich dostać.

Następnie wybierz opcję „Instaluj automatycznie aktualizacje bezpieczeństwa”.
Na kolejnym ekranie można wybrać programy, które chcemy zainstalować. Ja proponuję Ci nie zaznaczać żadnego, ponieważ w kolejnych artykułach z tej serii, będę pisał o tym jak je zainstalować z konsoli, jak je skonfigurować i korzystać… Po restarcie przywita Cię wiersz poleceń z prośbą o podanie loginu i hasła oraz brak środowiska graficznego – jak na prawdziwy linux serwerowy przystało.

Kolejny artykuł z tej serii będzie o zastosowaniu Ubuntu Server jako serwer plików (Samba, NFS).

Równocześnie opublikuję kolejny artykuł o podstawach administracji z poziomu konsoli – niezbędne informacje dla administratora Linuxa – jak sprawnie uczyć się Linuxa Ubuntu i nie tylko. Artykuł będzie na mojej stronie poświęconej technikom uczenia się: www.MarcinFilipiuk.pl

Oba powyższe artykuły ukażą się 4 lub 5 stycznia – środę lub czwartek.

Zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, pomysłami odnośnie instalacji Ubuntu Server w komentarzach do tego wpisu.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • xD

  Ubuntu Server jako serwer dobre!

 • artus

  Jako zielony w serverach niecierpliwością czekam na dalsze artykuły, przydało by się omówić kwestie bezpieczeństwa, server poczty i monitorowania

  • marcinfilipiuk

   W tej serii artykułów będą obszernie poruszane kwestie bezpieczeństwa. A także wykorzystanie Ubuntu Servera jako serwera poczty, ftp, serwer DNS, serwer www, serwer baz danych, serwer plików, monitorowanie i wiele innych.

   W miarę możliwości postaram się opublikować przynajmniej jeden artykuł z tej serii na tydzień.

   Publikację artykułu o Ubuntu jako serwer plików – Samba przesunąłem na kolejny tydzień z przyczyn techniczno-sprzętowych. Jestem poza miejscem zamieszkania i nie mam dostępu do swojego serwera, na którym w praktyce instaluję, konfiguruję i sprawdzam poruszane w artykułach z tej serii zagadnienia.

   • Gallar

    Widzę pewne opóźnienia. ;-)
    Czy cykl będzie kontynuowany?

 • parek64

  Szkoda, że to utknęło. Ciekawy materiał się zapowiadał. Szkoda.