Ubuntu podbija Chiny, czego rezultatem będzie Ubuntu Kylin

Ubuntu Kylin

Canonical, przez ostatnie lata, stopniowo rozprzestrzenia Ubuntu w wielu krajach, organizacjach czy instytucjach państwowych. Powód jest prosty i nie powinien dziwić – chcą, aby ich system był dostępny na skalę światową.

21 marca 2013, Canonical ogłosił nawiązanie współpracy z China Software and Integrated Chip Promotions Centre (CSIP). Tego też dnia CSIP, który jest częścią Chińskiego Ministerstwa Przemysłu i IT, ogłosił nową architekturę referencyjną dla chińskich systemów operacyjnych. CSIP zdecydował się na Ubuntu jako podstawę do stworzenia, elastycznego, otwartego, powszechnie stosowanego i znormalizowanego systemu operacyjnego. Dodatkowo CSIP, Canonical i National University of Defense Technology (NUDT) utworzyli CCN Open Source Innovation Joint Lab w Pekinie. Zrzesza ono inżynierów z każdej organizacji, których zadaniem jest przyspieszenie rozwoju chińskiej wersji Ubuntu przeznaczonej dla desktopów i chmury.

Chińska wersja Ubuntu nosić będzie nazwę Ubuntu Kylin i zostanie wydana w kwietniu 2013 roku – przy okazji premiery Ubuntu 13.04. Przystosowana będzie w całości do spełnienia potrzeb rynku chińskiego:

 • chińska lokalizacja językowa,
 • chińskie metody wprowadzania,
 • chiński kalendarz.

Kylinmusic

Przyszłe wersje będą obejmować integrację z mapami Baidu, zakupy Taobao, przetwarzanie płatności w chińskich bankach w czasie rzeczywistym, informacje kolejowe i lotnicze. Zespół Ubuntu Kylin współpracuje z WPS, najpopularniejszym pakietem biurowym w Chinach i ma narzędzia do edycji zdjęć i zarządzania systemami, które mogłyby być włączone do innych światowych edycji Ubuntu.

Współpraca między Canonical a społecznością Chińską została podjęta w ramach pięcioletniego planu promocji oprogramowania open source przez rząd Chin.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • może i na podstawie ubuntu, ale pewnie i tak z wbudowaną cenzurą :P

 • Pepe

  To ciekawe, że państwa, w których „otwartość” w wielu dziedzinach życia jest wręcz karana (cenzura Internetu, łamanie praw człowieka itp.), promują i rozwijają otwarte oprogramowanie. Brzmi to dość groteskowo.

 • WaldeK

  Mnie to specjalnie nie dziwi. Mają do wyboru rozwiązanie zamknięte wyprodukowane przez potencjalnego przeciwnika (Windows) albo otwarte, które nie będzie ich szpiegować i daje się modyfikować (Linux). Wybierają mniejsze zło.

 • Ciekawe czy to wniesie jakieś powody do hejtowania tego systemu.

  • Pewnie, że tak. Przecież dla niektórych osobników każda zmiana/nowość jest powodem do hejtu – niestety.

   • Taki los tej dystrybucji. Niektórym ludziom puszczają nerwy, gdy widzą, że Canonical i jego system robią karierę na świecie, nawiązują lukratywne kontrakty i się rozwijają. Sami natomiast wolą pisać sążniste felietony i wpisy na blogach o końcu Ubuntu.

 • Używam Ubuntu Raring Ringtail od dwóch miesięcy jako głównego systemu. Mogę coś powiedzieć o wrażeniach jako zwykłego użytkownika.

 • lubuntu

  Tak trzymac to bardzo dobra wiadomosc dla nas ,mysle ze przelozy sie to na wzrost liczby aplikacji , zmusi tez producentow sprzetu do wypuszczania sterownikow nie tylko do windowsa (drukarki karty graficzne itp) miliard trzysta milionow ludzi to spory rynek ktorego nie mozna ignorowac

 • Pingback: Ubuntu - pomoc | WPS Office – chiński klon Microsoft Office()

 • Michal

  A normalna wersja Ubuntu im nie wystarcza ? Muszą mieć własną ze zmienioną nazwą ?