Ubuntu One – nowa odsłona

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Zapewne stali użytkownicy zauważyli, że po odsłonie Ubuntu 11.04 aplikacja Ubuntu One wygląda inaczej, sprawniej działa, posiada komunikaty działania. A coś czego nie było jeszcze w 10.04 LTS – działanie w tle.

Z WikiPedii: Ubuntu One to usługa synchronizacji plików typu chmura obliczeniowaSoftware as a service oferowana przez firmę Canonical Ltd.

Usługa umożliwia przechowywanie danych oraz ich synchronizowanie pomiędzy różnymi komputerami.

Dla nowych chmuraczy, czyli tych, którzy jeszcze nie korzystali z Ubuntu One

Po włączeniu aplikacji, ta od razu proponuje nam zalogowanie się lub założenie konta. Również możemy przeczytać więcej informacji. (strona po angielsku)

Ubuntu One - nowa odsłona

Ekran powitalny

Artykuł poświęcę osobom, które nigdy nie miały styczności z aplikacją. Dlaczego warto? Ponieważ nie trzeba nosić ze sobą płytek, pendriverów czy innych przenośnych urządzeń. Jeśli komputer odbierający to nie Ubuntu wystarczy zalogować się na stronę One.Ubuntu.

Ubuntu One - nowa odsłona

Dostęp do plików przez przeglądarkę

A więc zacznijmy od założenia konta :) Szybko sprawnie, bo w 15 sekund. Mamy już konto gotowe do pracy w chmurze. Jeśli nigdy nie pracowaliśmy w chmurze może czas już zacząć?

Ubuntu One - nowa odsłona

Ekran rejestracji

Ubuntu One - nowa odsłona

Po rejestracji i połączeniu komputera z chmurą, czas na zapoznanie się z aplikacją. Mamy już w katalogu domowym utworzony katalog, do którego wrzucony plik/katalog synchronizuje się z katalogiem o tej samej nazwie w chmurze. Możemy też dodawać całe katalogi, poprzez kliknięcie na niego prawym przyciskiem myszy i  wybranie opcji Ubuntu One → Zsynchronizuj ten katalog.  Dodatkowo opcja, która pojawiła się w tym wydaniu umożliwia nam synchronizowanie wcześniej dodanych katalogów lub ich pominięcie. Jak i wcześniej możemy połączyć wiele komputerów z Ubuntu.

Ubuntu One - nowa odsłona

Katalogi w chmurze

Ubuntu One - nowa odsłona

Połączenie komputera

Można powiedzieć, iż tym razem jestem zadowolony z funkcji aplikacji, gdyż już prawidłowo działa ograniczenie prędkości połączenia dla aplikacji.

Ja posiadałem sporo plików w chmurze, ale tylko część z nich synchronizowałem z moim komputerem. Po takim zabiegu pojawia się powiadomienie.

Ubuntu One - nowa odsłona

Powiadomienie

Dostępne są także powiadomienia na bieżąco. Pojawiają się w momencie zapisania pliku, gdy jakiś plik zostanie zmieniony.

W następnej części informacje o dodatkach do Ubuntu One.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.