Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

Canonical podjęło decyzję, że standardowe wydania Ubuntu, włączając Ubuntu 13.04 Raring Ringtail, nie będą więcej dostępne w sprzedaży w formie płyt CD/DVD. Płyty nie będą też dystrybuowane wśród zespołów Ubuntu LoCo.

Firma dodała, że fizyczne kopie Ubuntu będą produkowane wyłącznie dla wydań o wydłużonym wsparciu technicznym (LTS ), zaczynając od Ubuntu 14.04, którego premiera będzie miała miejsce w przyszłym roku.

Ubuntu na krążku tylko dla wydań LTS

Ubuntu 13.04 oraz jego następnik, 13.10 będą nadal dostępne do pobrania za darmo, w celu nagrania na płytę DVD lub nośnik USB.

Historia płyt

Ubuntu było dystrybuowane na płytach CD od samego początku istnienia, czyli od 2004 roku. Początkowo były to dwa krążki CD – jeden dla wersji Live, drugi – instalacyjny.

Wraz z wydaniem Ubuntu 6.06 LTS, dwie płyty zostały połączone w jeden krążek – nadal ograniczając się do rozmiaru płyty CD.

Produkcja płyt nie była tania, a firma początkowo nie pobierała z tytułu „sprzedaży” żadnych opłat. Stopniowo zaczęto wprowadzać ograniczenia co do ilości zamawianych sztuk, aby w końcu całkowicie zaprzestać darmowej wysyłki.

Teraz, gdy płyty CD/DVD zaczynają znacznie tracić na znaczeniu na rzecz pamięci flash, zdecydowano się na odejście od produkcji krążków dla wszystkich wydań Ubuntu.

Moim zdaniem jest to krok w dobrą stronę. W dzisiejszych czasach coraz więcej notebooków nie posiada w standardowym wyposażeniu napędu płyt CD/DVD. Jedną z form komunikacji z otoczeniem pozostają porty USB. Nagrywanie obrazu systemu na USB jest równie proste co na płytę, ale ma nad nim kilka zalet – proces nagrywania jest szybszy, sama praca systemu w trybie Live jest wydajniejsza, a nośnik danych dalej nadaje się do użytku – można na nim np. zapisać zrzuty ekranu czy inne pliki utworzone w trybie Live.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Dawid

  „następnik” haha

  • W czym problem?

   • kollek

    Chyba raczej następca?

    • A jaka różnica? W informatyce/matematyce słowo „następnik” oznacza tyle co „następny element”… A 13.10 wcale nie będzie następcą (nie zajmie miejsca 13.04) tylko właśnie kolejnym (następnym) elementem w całej układance zwanej Ubuntu – proste? Chyba nie dla wszystkich.

 • ARNi

  Nigdy wiecej LTS’a – beta Raring jest jak Maverick – szybki i precyzyjny . Precise raczył mnie freeze kilka/naście razy dziennie . Canonical wybiło mi z głowy ‚stabilne’ v. na dlugo .

  Raring bedzie ‚koniem trojanskim’ :)

 • Admc PL

  No i dobrze, kto jeszcze instaluje system z płyt skoro można bootować z USB lub nawet z obrazu iso na dysku twardym :)