Ubuntu 9.04 – wrażenia

Płytki z ShipIt-a przyszły już kilka tygodni temu, jednak dopiero dzisiaj znalazłem czas, aby zainstalować system. W tym celu sformatowałem cały dysk twardy i przygotowałem dwie partycje w formacie ext4 – jedna na home, druga na /.

Instalacja:
Proces instalacji nie zmienił się, bo po co zmieniać coś, co jest proste i intuicyjne. Miałem jednak wrażenie, że system instalował się nieco dłużej niż poprzednie wersje.

Pierwsze uruchomienie:
Prędkość – po prostu miażdżąca różnica pomiędzy 8.10 a 9.04. Tuż po instalacji system uruchamiał mi się w 14 sekund. Po wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy udało się przyspieszyć do 13 sekund. Obecnie system startuje w 18 sekund (Compiz, Emerald, Conky, UbuDSL i inne bzdury) – wersja 8.10 startowała w około 28 sekund.
Zmienił się Splash Screen – moim zdaniem na minus. Ten pasek postępu nie przekonywuje mnie, starszy był ładniejszy. W sumie czy by się zmienił czy nie – i tak zawsze go wyłączam :)
Ekran logowania – moim zdaniem miodny, żaden z wcześniejszych nie wywarł na mnie tak wielkiego wrażenia jak ten – mimo to i tak go zmienię :P
Pulpit – tradycyjnie Human, czy tam inna tandetka. Dołączona tapeta jest również beznadziejna. Jednak po kilkudziesięciu minutach konfiguracji „wrócił do normalności”.

Zrzut pulpitu tuż po instalacji


Użytkowanie:
Tak jak pisałem wyżej – żyleta. Rozpakowywanie/kopiowanie plików odbywa się błyskawicznie. System pracuje sprawnie i… odpukać… jeszcze się nie wysypał, chociaż przed chwilą wypluł mnóstwo błędów przy starcie.

A co Wy sądzicie o nowej wersji?

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • goral 71

  jestem mlodym uzytkownikiem Ubuntu , chcialem zainstalowac Skype nie moge znalesc odpowiednika do wersji 9.04 , zainstalowalem 2.0 dla Debian i mam male problemy , nie mam dzwieku , okna powiadomien sa puste , nie moge znalesc Skype dla Ubuntu 9.04 , to sa moje problemy z Ubuntu 9.04 moze nie istotne ale nie wiem jak je rozwiazac

 • Ja tutaj nie widzę żadnego problemu, bo rozwiązanie jest proste – instalacja z repozytorium. Na stronie są repozytoria – http://www.ubuntu-pomoc.org/repozytoria-ubuntu-904-jaunty-jackalope/
  Zastosuj się do powyższego odnośnika, a następnie w terminalu:

  sudo apt-get install skype
 • goral 71

  zastosowalem sie do tego co napisales powyrzej no ale nic to nie dalo , komunikat mi sie pokazal niema wersji odpowiedniej do zainstalowania

 • Jestem przekonany, że robisz coś źle, bo nie dalej jak 3 dni temu sam instalowałem w ten sposób Skype.