[Ubuntu 14.04] Zmiana metody wyszukiwania w Nautilusie

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Nautilus 3.8, który znajdzie się w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr został rozszerzony o dodatek pozwalający na wyszukiwanie plików i katalogów metodą type-ahead (dostępną np. w wersji 3.4) zamiast metody rekurencyjnej (wprowadzonej w wersji 3.6).

Na czym polega różnica?

W metodzie type-ahead (wpisywanie z wyprzedzeniem) brane są pod uwagę wyłącznie katalogi znajdujące się w miejscu, w którym rozpoczęto wyszukiwanie (innymi słowy – ignorowane są podkatalogi). Podczas wyszukiwania rekurencyjnego przeszukiwana jest bieżąca lokalizacja oraz wszystkie możliwe podkatalogi.

Oczywiście wyszukiwanie rekurencyjnie nie zniknie całkowicie – będzie dostępne po kliknięciu w lupę znajdującą się w górnej części okna.

Zmiana między wyszukiwaniem type-ahead a rekurencyjnym

Aby ustawić wyszukiwanie rekurencyjne, wykonaj polecenie:

gsettings set org.gnome.nautilus.preferences enable-interactive-search false

Aby ustawić wyszukiwanie type-ahead, wydaj polecenie:
gsettings set org.gnome.nautilus.preferences enable-interactive-search true

Jeśli wolisz wszystko „wyklikać”, zainstaluj Dconf-Editor:

sudo apt-get install dconf-editor

Przejdź do ścieżki org → gnome → nautilus → preferences i ustaw enable-interactive-search zgodnie z upodobaniem.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • magic74

  Widzę że Canonical coraz częściej kończy te swoje fanaberie z Unity i pozbawianiem funkcjonalności systemu.
  Zanim powstała ta marna nakładka na Compiz zwana Unity, Gnome maiło tą i wiele innych funkcji w Nautilusie które na szczęście pomału zaczynaja wracać do systemu

  • kubafox

   w Nautilusie faktycznie brakuje F3

  • Dragonk

   Nautilus akurat zależy od developerów GNOME, a nie developerów Ubuntu. Skoro developerzy GNOME w GNOME 3.x wycięli tą funkcję to dlaczego winić o to twórców Ubuntu?

 • isaak911

  No i dobrze, to ma sens

 • Mister Gadżet

  Każda aktualizacja systemu to … pewne/jakieś i pewne/nieuchronne zmiany. Postęp. Zrozumiałe. Czasami jednak drobnostki typu kłopoty z instalacją Chrome (dla wersji 12.04 LTS), czy zniknięcie opcji podziału okna w menadżerze plików na dwa panele, to … drobnostki rzutujące na odbiór całości.
  Nie przyłączam się do grupy negującej boczny pasek Unity, ponieważ uważam, że wprowadzenie tego rozwiązania to krok milowy w kierunku tworzenia (wprowadzania na salony) „eco systemu” Ubuntu.
  Unifikacja systemu komputerów i smartphonów jest faktem i ten kto ją realizuje ten zyskuje.
  Potentat urządzeń mobilnych miota się między dobrym i innym dobrym, a wszystko w konkurencji z innym producentem, prekursorem „eco systemu”, który wskazał kierunek dający zadowolenie i spokój użytkownikom.
  Ufam, że Twórcom i Menadżerom Ubuntu wystarczy sił, zapału oraz funduszy na doprowadzenie do lawinowego przejścia użytkowników wszelkich odmian komputerów i smartphonów, do korzystania z jednego „eco systemu” – Ubuntu – na wszystkich swoich urządzeniach.
  Komfort użytkowania „eco systemu” nie powinien być uzależniony od posiadania horrendalnie drogich urządzeń, o jedynie dobrych parametrach.
  Urządzenie powinno być świadomym wyborem, tak jak system. Uzależnianie posiadania systemu od posiadania urządzenia, jest … pożywką dla snobów.
  Odpowiada mi stabilność Ubuntu, jego szybkość działania, dostępność i bogactwo dodatkowego oprogramowania, …
  Nie odpowiada mi, iż inny systemy mam na każdym z trzech urządzeń. Zawsze coś nie działa, nie jest wykrywane, itp., itd.
  Chcę ograniczyć ilość systemów, których muszę się uczyć. Nie chcę bez przerwy pilnować zmian po aktualizacjach.

  Stoję u progu decyzji o zmianie systemu na moim smartphonie SG SII. Jeszcze analizuję problemy wieku dziecięcego oprogramowania mobile (czy mnie nie wykończą ;-) ) i stąd opóźnienia w realizacji zmiany oprogramowania.

  Proszę podpowiedzcie jak odzyskać opcję podziału okna menadżera plików na dwa panele.

  Dzięki