Ubuntu 13.10 Saucy Salamander jednak bez XMir

Ubuntu

Zespół pracujący nad Mir miał dwa główne cele dotyczące Ubuntu 13.10:

 • dostarczenie Mir + XMir + Unity 7 na desktopy, dla tych kart graficznych, które będą go wspierały oraz pozostawienie serwera X dla pozostałych kart,
 • dostarczenie natywnego Mir + Unity 8 dla urządzeń mobilnych w Ubuntu Touch.

Już wiemy, że realizacja obu postanowień będzie niemożliwa. Oliver Ries poinformował, że z powodu pewnych problemów technicznych dostarczenie Mir + XMir + Unity 7 na desktopy nie dojdzie do skutku.

Jego zdaniem, Mir zrobił już ogromny postęp i jest aktualnie dostępny w repozytoriach do instalacji, jednak istnieją nadal pewne kwestie jakościowe, które chcą rozwiązać, zanim wdrożą go domyślnie do Ubuntu. Wiele z tych problemów leży w części dotyczącej XMir, który zapewnia integrację między serwerem X, a Mirem. Dokładniej, problem dotyczy obsługi wielu monitorów, która działa, jednak nie w stopniu zadowalającym twórców. Sam rdzeń Mira pracuje stabilnie, jednak XMir jest jednym z jego kluczowych komponentów w Ubuntu 13.10, a twórcy nie chcą prezentować częściowych rozwiązań.

Zarówno Mir jak i XMir znajdują się w repozytorium i mogą zostać zainstalowane, jednak nie będą stanowić części domyślnej konfiguracji.

Oliver Ries zapewnił również, że rozmowy z producentami kart graficznych, dotyczące wsparcia dla Mir idą naprzód.

Stworzono również małe FAQ dotyczące XMir w Ubuntu 13.10. Znajdziecie je pod adresem https://wiki.ubuntu.com/Mir/13.10/NoDefaultQ%26A.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Piotrek

  Tylko teraz pytanie, czy nie mogli po prostu jak Bóg przykazał przejść na tego Waylanda? Mają już gotowe rozwiązanie – to raz. Dwa, brak jeb***a się z XOrg’iem, który przy każdej aktualizacji podczas gdy ma się sterowniki zamknięto źródłowe po prostu sypie się. Idą trochę w stronę elementary OS, czyli wprowadzają własne rozwiązania, z których większość aplikacji od twórców nie zajmujących się tematem po prostu się nie integruje z systemem lub nie działają poprawnie.
  Ubuntu ma prawie monopol, a takie cyrki robi.

  • Chcą mieć własny serwer wyświetlania z tego powodu, iż jeden z głównych elementów systemu będzie w całości w ich rękach.

   • Piotrek

    Tak, tylko w tym wypadku albo inne dystrybucje będą miały problemy albo samo Ubuntu ze sterownikami, ale z tego co widzę dzięki Valve może się to zmienić. Któż to może wiedzieć…
    Zobaczymy.

    • Marcin

     Moim zdaniem X.Org będzie dostępny ale dla niszowych dystrybucji, za rok lub dwa zobaczycie że wszystkie dystrybucje zmienią zdanie i będą wspierać Mir’a. Właśnie za sprawą też m.in. Valve ale także za sprawą samych GIER. Już teraz widać ogromny postęp i zainteresowanie Linuksem firm zajmujących się grami. Nie ma co ukrywać Postęp idzie do przodu i trzeba niektóre rzeczy zmienić na korzyść nas samych.
     Pamiętam jeszcze nie tak dawno teksty a po co telefony dotykowe, po co takie duże, a bo to się kliknie samo czy coś. Teraz nawet i starsze osoby posiadają smartfony i twierdzą że genialny pomysł bo wszystko duże i nie problem trafić.
     Sytuacja z Mir oczywiście nie musi ale prawdopodobnie będzie taka sama. Ludzie zmienią diametralnie decyzję gdy się przekonają że jednak był to dobry wybór. Czas pokaże :)

   • A co im to da? I czy to na korzyść użytkowników, że część aplikacji z innych dystrybucji może mieć trudności z instalacją na nowym serwerze?

    • Jak chcą mieć to niech robią. Wolno im przecież.

     • Wolno im czynić część aplikacji niedostępną dla użytkownika?

  • suore

   Nie mogli, gdyż Wayland słabo nadał się wg. nich na urządzenia mobilne.

   Nawet nVidia stoi murem za Mirem (mimo że będzie wsparcie nv dla waya, to mir jest oczkiem w głowie – banalne wyjście dla sterowników w serwerze wyświetlanie.
   Kopacze kodu na IRC twierdzą że Mir to nie tylko serwer graficzny, a zawiera kod który sugeruje serwer druku, dźwięku i innych urządzeń.

   Sądzę że Canonical ma swoją ideę jakoś, którą realizują.

   • witchm

    Nawet nVidia stoi murem za Mirem (mimo że będzie wsparcie nv dla waya,
    to mir jest oczkiem w głowie – banalne wyjście dla sterowników w
    serwerze wyświetlanie. – a jakieś potwierdzenie tej kwestii to można prosić, czy to tylko takie czcze gadanie?

    • suore

     dot. czego?.
     Czygo wyżej nie zrozumiał?.

     • witchm

      Skąd masz informację, że dla Nvidia Mir to oczko w głowie. Jak do tej pory ani AMD ani Nvidia czy tez Intel, który notabene usunął z swoich sterowników wsparcie dla Mir, nie miały zamiaru wspierać (tworzyć) dodatkowych sterowników specjalnie dla Mir w Ubuntu.

      • suore

       Tylko intel usunął wsparcie, bo dla Mir dla Intela to konkurencja, Intel pakuje w Waylanda, więc nie będzie pakować w Mira… czyli konkurencji.

       nVidia współpracuje z Valve pomagając przenosić gry na OGL oraz dostarczając wsparcia dla SteamOS, wczoraj nvidia wydałą nowe sterowniki z licznymi łatami do OGL i dodając wsparcie dla OGL 4.x.
       Valve zaś współpracuje z Canonical, SteamOS bazuje na Ubuntu, róznica taka, że SteamOS posiada inne DM (zmodyfikowane Big Picture), gdyby Valve nie wiedziało o tym że Canonical idzie w Mir,a wiedziało o tym na początku, to byłby to pewnie debian lub Fedora, po to został Mir stworzony = proste wyjście/wejście dla sterowników, oraz innego maści sprzętu, Valve by nie szło w ubuntu, gdyby nie wiedziało o Mirze….
       nVidia miała tylko wspierać x.org i mir… jednakże, poszła po rozum do głowy, nie zostawiając innych dystrybucji na pastwę losu i wesprze również Waylanda, przyczyn zostało zaznaczone, że będa słabsze – co jest zrozumiałe.
       A informacje można znaleźć w internecie, ale do tego potrzebne jest rozumienie angielskiego.
       Jest multi angolojęzycznych stron pokroju dobre programy, komputer świat i innych zordów, która jakość informacji są dużo lepsze, niż w polskich serwisach.

  • kuba

   Dla nas to tylko lepiej, że powstają 2 konkurencyjne otwarte serwery wyświetlania – Mint czy OpenSuse też są darmowe.

 • blispx

  Tak sobie patrzę co oni w takim razie nowego dali w tym Saucy i jakoś nic na razie nie mogę znaleźć. A fakt jeszcze bardziej zepsuli gnome-online-accounts… no przynajmniej na poziomie ostatniego daily :P