Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Final BETA jest już gotowe do pobrania!

Do premiery Ubuntu 13.10 Saucy Salamander pozostało około 3 tygodni. To dobry czas, aby sprawdzić co nowego znajdzie się w najnowszym wydaniu stabilnej wersji Ubuntu.

Unity Smart Scopes

To jedna z największych zmian, jaka zajdzie w porównaniu do poprzedniej wersji. Twórcy tego rozszerzenia uznali, że jest wystarczająco „dojrzałe”, aby umieścić je w stabilnej wersji systemu.

Czym są Unity Smart Scopes? To rozszerzenie, które usprawnia i wzbogaca wyszukiwarkę systemową, poprzez dodanie dziesiątek soczewek (scopes) – docelowo ma być ich około 100. Podczas wpisywania frazy w wyszukiwarce, system automatycznie postara się dobrać najlepszą kategorię tak, aby proces wyszukiwania był najefektywniejszy.

Unity Smart Scopes

xMir

Ubuntu 13.10 będzie ważnym wydaniem ze względu na nowy serwer wyświetlania autorstwa Canonical. W tym wydaniu pojawi się xMir, jako serwer X działający „nad” Mirem. Będzie pozwalał aplikacjom potrafiącym „komunikować się” z serwerem , na „dogadanie się” z Mir.

Według zapewnień Canonical, użytkownicy nie powinni odczuć żadnej dramatycznej różnicy w funkcjonowaniu systemu – wszystko ma wyglądać i działać tak jak wcześniej.

Warto pamiętać, że na obecnym etapie własnościowe sterowniki do kart graficznych nie posiadają wsparcia dla Mir. Ci z Was, którzy używają ich zamiast domyślnych sterowników, będą musieli skorzystać z sesji „zapasowej” bez Mira. Canonical planuje zmienić całą sytuację do kwietnia, gdy wspomniana sesja „zapasowa” zostanie usunięta.

Unity 7

Twórcy systemu zapewniają, że Unity 7 będzie działać jeszcze szybciej, dzięki współpracy z poprawionym Compizem. Osoby oczekujące na Unity 8 będą musieli czekać prawdopodobnie jeszcze rok – do wydania Ubuntu 14.10.

Pulpit

Do panelu górnego została dodana ikona pozwalająca na przełączanie języka oraz konfigurację klawiatury.

Aplet klawiatury - fot. OMG! Ubuntu!

Aplet klawiatury – fot. OMG! Ubuntu!

Aplikacje i różności

 • Firefox (wersja 24) pozostaje domyślną przeglądarką internetową,
 • LibreOffice zaktualizowano do wersji 4.1.1,
 • W instalatorze systemu pojawi się dodatkowy krok, pozwalający na konfigurację konta Ubuntu One,
 • System pracuje na jądrze 3.11.0-8.15.

Skąd pobrać?

Obrazy płyt pobierzesz ze strony http://releases.ubuntu.com/13.10/.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Singel

  Puki co pulpit w 13.10 ładuje mi się całe wieki.Nie wiem czy instalować własnościowe drivery czy nie?Sam Ubuntu nic nie poleca?

  • speed

   Zainstaluj własnościowe z napisem updates. Na pewno wszystko sie zmieni.

  • Ittaj

   Ja kiedy zainstalowałem własnościowe do AMD, to system mi się wysypał (i to zarówno przy tych dostępnych w systemie jak i przy Catalyst 13.8)

 • MST

  I znów będę walczył z sensorami i tpfand na moim thinkapadzie :P, trochę się boję bo ten soft już raczej nie wspierany jest.
  Chciałbym też by te scopes były domyślnie otwarte bo zawsze o jedno więcej kliknięcie

 • Ittaj

  Jak już pisałem Ubuntu 13.10 złe nie jest, ale nie traćcie czasu na testowanie tego, tylko instalujcie Elementary OS ;)

  • jeremi360

   może by instalowali jak by bazowało na czymś nowszym.

   • Ittaj

    Wiesz czego brakowało mi w Linuxie odkąd na nim siedzę? Dopracowania, dopieszczenia, optymalizacji. Czekałem aż pojawi się dystrybucja, która będzie się wzorować na osx nie tylko wyglądem, ale też podejściem programistów do tematu (dbałość o detale) i w końcu się doczekałem. Elementary OS spełnia wszystkie te moje zachcianki… a jak ktoś woli mieć wszystko co najnowsze (i niestabilne, niedopracowane) to jasne, Ubuntu 13.10 będzie lepsze;) a jeszcze lepsza będzie Fedora czy Sabayon. Jednak ja do takich nie należę, wolę starsze pakiety i jądro ale dopieszczone i wygłaskane.

    • MST

     Elementary dorobiło się w końcu globalmenu?
     Jak większość miałem ochy i achy eLementary, ale to przechodzi jak grypa. Wcale nie czułem tego dopieszczenia na starych pakietach. Strach było czasem gdzieś kliknąć wingpanel bo się wykładał i co śmieszne mimo zgłaszania błędu potrafili 2 miechy nic nie ruszyć.

     • Ittaj

      Jak siedziałem na pierwszej becie, to też miałem do tej dystrybucji dużo zastrzeżeń, ale sprawdź sobie wersję finalną. Jest rewelacyjna… naprawdę ją doipieścili. Tylko aby w pełni poczuć to dopieszczenie i przyjemność pracy z takim systemem to radzę zostać na otwartych sterach, bo zamknięte dużo komfort pracy obniżają (co jest oczywiste, z racji tego że są zamknięte, elementary team nie mógł ich zoptymalizować)

      a co do global menu to jest takie jak w becie:

      http://postimg.org/image/6jsd989dl/

  • Wezmyr

   Gdyby nie wywalało mi co chwilę połączenia z WIFI, to pewnie eOS od dawna bym używał. Co ciekawe, Ubuntu12.04 tego nie robi (LTS też nie) a tu niestety. Zmiana jądra nic nie dała. Chyba, że wiesz, co musiałbym wykasować, zmienić w plikach konfiguracyjnych…

 • Ortografia

  Będzie pozwalał aplikacjOM…

  • Koko

   Będzie pozwalał (komu? czemu?) APLIKACJOM!!! (rzeczownik, liczba mnoga, przypadek celownik) Wydawca zaszokował (kim? czym?) APLIKACJĄ!!! (rzeczownik, liczba pojedyncza, przypadek narzędnik).
   Zamin zwrócisz komuś uwagę, sprawdź czy masz rację :)

   • Kolega Ortografia słusznie zwrócił uwagę na błąd – wcześniej było „aplikacją” – a to przez to, że zdanie było budowane przez dłuższy czas i pozostała forma liczby pojedynczej.

    • Koko

     A to zwracam honor :)

 • joe

  mi wogle nie odpala ..ani z pena ,ani z dvd . wiadomo toć to Beta

 • Ten nowy aplet to jest rodem z Windowsa… jak dla mnie zbędny.