[Ubuntu 13.10] Instalacja GNOME 3.10

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
GNOME 3.10 fot. Ubuntu Portal

GNOME 3.10 fot. Ubuntu Portal

W tym poradniku pokażę jak w bardzo prosty sposób zainstalować GNOME 3.10 (wydanego w sierpniu 2013) w aktualnie najnowszym wydaniu Ubuntu 13.10 Saucy Salamander.

Instalacja GNOME 3.10

W pierwszym kroku zainstaluj GDM:

sudo apt-get install gdm

Po zakończonej instalacji, za pomocą strzałek oraz tabulatora, wybierz zainstalowany GDM jako domyślny menedżer wyświetlania.

Wybór menedżera wyświetlania - fot. Ubuntu Portal

Wybór menedżera wyświetlania – fot. Ubuntu Portal

Następnie dodaj repozytorium z GNOME 3, zaktualizuj listę pakietów, a na końcu – system:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-next
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Zainstaluj pakiet gnome-shell:

sudo apt-get install gnome-shell

Dodatkowo możesz zainstalować zestaw aplikacji dedykowanych dla środowiska GNOME:

sudo apt-get install gnome-documents gnome-contacts gnome-boxes epiphany-browser gnome-shell-extensions gnome-tweak-tool gnome-bijiben clocks

Jeśli korzystasz z Unity, możesz usunąć ukrywane suwaki okien:

sudo apt-get remove overlay-scrollbar

Na koniec uruchom ponownie komputer.

Usunięcie GNOME 3.10

Jeśli nowe środowisko nie przypadło Ci do gustu, możesz bardzo łatwo cofnąć wprowadzone zmiany. Na początek zainstaluj pakiet ppa-purge i usuń dodane repozytoria wraz z pakietami:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-staging
sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-next

Jeśli usuwałeś ukrywane suwaki, musisz ponownie je zainstalować:

sudo apt-get install overlay-scrollbar

Przywróć lightdm jako domyślny menedżer ekranu przechodząc przez polecenie:

sudo dpkg-reconfigure gdm

A na koniec usuń GDM:

sudo apt-get remove gdm
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • karol

  Po instalacji Gnome zniknął mi wskaźnik myszy w Unity. help! W KDE i Gnome wskaźnik jest.

  • Roman

   Miałem to samo. Pomogło mi coś bardzo prostego:

   sudo apt-get update

   sudo apt-get upgrade

   Daj znać czy działa ;)

   • Karol

    niestety, nic nie pomogło… Help! :)

    • olip

     Było grzebać w systemie.Takie coś to na virtualnej maszynie się stawia.
     Ale mam nadzieję, że ktoś uratuje :-)

     • magic74

      Po pierwsze do tych wymienionych wyżej repozytoriów trzeba dorzucić jeszcze jedno

      sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3

      sudo apt-get update

      sudo apt-get install -f

      i powinno zadziałać :-)

      • Karol

       Nic nie pomogło. Chyba trzeba od nowa instalowac Ubuntu. Dzięki Ci Ubuntu-pomoc.org!

       • wrzomar

        W instrukcji instalacji było dist-upgrade, a nie upgrade, które zgodnie z manualem apt-get’a jest „sprytne”, więc po usunięciu tamtych ppa-ów trzeba odświeżyć bazę informacji o pakietach (sudo apt-get update) i wykonać ‚sudo apt-get dist-upgrade’. A najlepiej sprawdzić logi apt’a, zwłaszcza ‚/var/log/apt/history.log’ w którym są zapisane wszystkie zmiany i zainstalować lub usunąć ręcznie to co należy – najłatwiej by było w synaptic, ale apt-get też da radę, tylko trzeba zastosować algorytm papier-ołówek;)
        A przy proponowaniu takich zmian w systemie (jaką jest zmiana środowiska graficznego i menedżera logowania) powinno się ostrzegać, że w razie niepowodzenia system może zostać zaatakowany przez gremliny ;)

 • jacek

  u mnie to samo, update i upgrade nie pomogło, z tym, że u mnie ten problem pojawił się po powrocie do stanu z przed instalacji gnome. pomocy, tak nie da się pracować

 • jacek

  u mnie to samo, tyle że po powrocie mam taki problem

 • Zeely

  Instalacja wywaliła błędy przez co po restarcie komputera i wyborze GNOME3 komputer się wieszał, uruchomiłem z KDE które na szczęście również miałem zainstalowane i wykonałem proces usunięcia GNOME3 wg. powyższej instrukcji, jednak teraz nie mam ani GNOME3 ani… Unity oO Jedyne środowisko jakie mi zostało to KDE. Macie na to jakiś sposób? Jak zainstalować ponownie Unity?

  • Łukasz Grzesik

   Sprawdź w synaptic, czy masz zainstalowane pakiety ubuntu-desktop i Unity. Powinno pomóc.

   • Zeely

    Unity zainstalowany i wszystko, jednak ubuntu-desktop ma status uszkodzony i póki nie naprawię nie mogę zainstalować ponownie. Jak to można ugryźć?

    • Łukasz Grzesik

     Przepraszam, że tak późno odpisuję.

     1. usuń te pakiety za pomocą autoremove
     2. spróbuj zainstalować w synaptic ten pakiet „ubuntu-desktop”
     3. oraz te polecane i sugerowane do niego

     4. możesz też spróbować całkowicie wyrzucić ubuntu-desktop

     • Zeely

      1. Zrobione bez problemów

      2 i 3. Nie zrobie nic póki nie naprawię pakietu ubuntu-desktop
      4. Wali bledy przy probie wyalenia
      5. Po restarcie system się nie uruchamia (coś al’a terminal lecz jego polecenia nie dzialaja)

      • Łukasz Grzesik

       Kuźwa. Naprawdę ciężko doradzać jak się nie widzi tego co jest. Sam mam podejście w Ubuntu:

       „Nie działa i nie wiesz co robić? Przeinstaluj system, zabawę zostaw geekom.”

       1. Możesz się zalogować do tego al’a terminala?
       2. Działa ci tam internet?

       • Zeely

        To co nazwałem as’a terminalem to BusyBox więc nie mogłem się tam zalogować i nie wiem jak z netem, ale tak jak przed chwilą napisałeś – właśnie odpaliłem netinstalkę i wgrywam system na nowo ;)
        Wielkie dzięki za chęci i próbę pomoc :)

       • wrzomar

        Zelly, mam pytanie/a. Użyłeś ppa-purge do usunięcia gnome 3? Jakie błędy wywaliła instalacja? W jaki sposób instalacja Gnome 3 usunęła Unity? Kiedyś zainstalowałem gnome 3 w 12.04 na próbę, bez gdm i miałem przez pewien czas unity, unity2d, gnome-fallback i gnome’a 3 – zostałem przy unity, a jak chciałem się pozbyć „gnomów” to było ciężko;) Podobnie jak z lxde i xfce, nie pamięta który dało się zainstalować w wersji bardziej „ubuntowskiej”, tzn. nie gołe środowisko – tylko takie jak w (l/x)buntu. Też musiałem wywalić oba, bo menedżer plików z któregoś z nich uruchamiał mi się zamiast nautilusa i musiałem się posługiwać logami apt’a, żeby przywrócić system do stanu sprzed zabawy z innymi środowiskami. W sumie to przydałoby się jakieś „przywracanie systemu” jak win od xp wzwyż;)

       • Łukasz Grzesik

        Unity jest w dość znacznej mierze zależne od Gnome. Niestety tak jest.

       • wrzomar

        Nie tylko Unity, bo lxde i xfce też są trochę zależne z gnome bibliotekami i/lub programami, nie potrafią ze sobą koegzystować bez wpływania na pozostałe i czasami trudno je rozdzielić. No normalnie jak symbionty;)

       • Zeely

        Nie mogę się zalogować a póki co piszę z fona tak więc tu Zeely. Usuniecie wykonałem zgodnie z powyższą instrukcją, a błędy dotyczyły braku jakiś pakietów jednak nie pamiętam już konkretów. Nie wiem jak i co usunęło Unity, ale w gdm po prostu nie miałem możliwości wyboru tego środowiska graficznego.

       • wrzomar

        Jeśli nie usunęło lightdm to mógłbyś wybrać go jako domyślnego menedżera logowania – może brak Unity to tylko „złośliwość” gdm’a. Zalogować się bez X’ów zawsze możesz przeskakując na inną konsolę wirtualną – ctrl+alt+F. X’y zwykle są na 7, a 1-6 są wolne (nie jestem pewien 1, ale od 2-6 bankowo). Jeśli masz internet, możesz to sprawdzić np. ‚ping http://www.google.com‚ to możesz zainstalować w3m – to jest tekstowa przeglądarka www, która może się przydać – oraz midnight commander, jeśli nie czujesz się dobrze z gołym terminalem. W dowolny sposób sprawdź czy istnieje ‚/etc/init.d/lightdm’. Jeśli tak, to mógłbyś spróbować go uruchomić ‚sudo service lightdm start’, ale przedtem wyłączyć gdm (jak wyżej, ale z gdm stop). Menedżer logowania powinien być raczej na 7 konsoli, więc musiałbyś się na nią przełączyć ctrl-alt-F7. Poza tym w less lub przez mc mógłbyś sprawdzić /var/log/apt/history.log co się stało z gnome-session, software-center, sprawdzić jakie błędy wywali przy próbie ich zainstalowania, bo pewnie jakieś biblioteki są zainstalowane z wyższymi numerami wersji niż wymagane, może po ich usunięciu da się zainstalować ubuntu-desktop, ale najpierw sprawdź /etc/apt/sources.list i pliki w /etc/apt/sources.list.d/ czy nie ma w nich tych repo z gnome 3.10 i czy są repozytoria canonical (bo ich brak też może być powodem, że nie da się zainstalować gnome-session i software-center).

       • Zeely

        Usuniecie wykonałem zgodnie z powyższą instrukcją, a błędy dotyczyły braku jakiś pakietów jednak nie pamiętam już konkretów. Nie wiem jak i co usunęło Unity, ale w gdm po prostu nie miałem możliwości wyboru tego środowiska graficznego.

       • Łukasz Grzesik

        Nie ma za co.

 • Marek

  Podkreślam, że jestem początkującym użytkownikiem linux (Ubuntu). Miałem ten sam z kursorem myszy. Przy uruchomieniu systemu zaczęło mi wyrzucać prośbę o zalogowanie użytkownika, chociaż miałem włączone auto-logowanie. Zauważcie, że pojawia się tam ikona ustawień. Kliknąłem na nią i wyskoczyło pole wyboru: „Ubuntu i Gnome”. Wybrałem „Gnome” i odzyskałem kursor myszki. Mam nadzieję, że pomogłem.

 • Majki

  Masz literówkę w kodzie do usuwania – jest spacja między ppa” oraz repozytorium. Ponadto, to Gnome3 to jest straszna lipa a wykonanie tego co powyżej w Ubuntu skutkuej milionem kłopotów. Powinieneś o tym napisać na wstępie: „artykuł dla zaawansowanych” albo coś. Tracker zjada 99% I/O dysku, Ubuntu spamuje „błędami systemowymi – czy zgłosić?”, etc.

  • asd

   ty też… „skutkuej” :P

 • Przemek Romaszewski

  witam komenda sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-next nie działa
  nie moge przywrócic normalnego gnome ;/ pomocy

 • pawelplsi

  a nie lepiej sudo apt-get install gnome?? tez dziala