Ubuntu 13.04 zostanie wydane zgodnie z planem?

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Spore poruszenie wywołała oficjalna propozycja zmiany modelu wydawniczego Ubuntu autorstwa Marka Spencera. Jego zdaniem, konieczne jest porzucenie wydania Ubuntu 13.04 Raring Ringtail w terminie (kwiecień 2013) i jak najszybsze przejście na model rolling release, które to przyspieszy realizację głównego celu Canonical – konwergencji, czyli idei jednego systemu operacyjnego na wielu urządzeniach.

Na wczorajszym Ubuntu Developer Summit (UDS) nie zapomniano o tej sprawie. Jednak tematem dyskusji o rolling release nie było czy wprowadzić ten model, ale jak to zrobić. Zaproponowano trzy rozwiązania:

 • pominięcie wydania Ubuntu 13.04,
 • wydanie Ubuntu 13.04 zgodnie z planem,
 • wydanie Ubuntu 13.04 zgodnie z planem, ale również z krótszym wsparciem technicznym.

Pierwsze rozwiązanie zdaje się być najbardziej drastyczne. Prace nad Ubuntu 13.04 Raring Ringtail trwają już od kilku miesięcy, a do planowanej premiery pozostał nieco ponad miesiąc. Nietaktownym byłoby porzucenie całego projektu i „podziękowanie” setkom osób (deweloperom i nie tylko!) za trud włożony w jego przygotowanie.
Drugie rozwiązanie nie uwzględnia jednego istotnego czynnika – 18-miesięcznego wsparcia zaplanowanego dla Ubuntu 13.04. Tak długi okres zapewne spowolniłby prace nad Ubuntu 14.04, które to ma być przełomem w historii Ubuntu.
Najlepszym rozwiązaniem postawionego problemu wydaje się być trzecia możliwość, która eliminuje niedogodności związane z poprzednimi.

Co z tym fantem zrobić?

Póki co nie została podjęta ostateczna, formalna decyzja.

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • icywind

  Jestem za opcją nr. 3 o ile na stronie pobierania będzie jasno zaznaczone, że wsparcie tej wersji jest bardzo krótkie i główna wersja to LTS.

 • ijence

  4. niech wersja 13.04 bedzie ‚rolling release’ ^^ i po problemie

 • M4TTH30

  a ja bym został przy poprzednim cyklu rozwojowym. zniknie coś takiego jak wyczekiwanie na nową wersje. bedzie tez mniej informacji w mediach o Ubuntu – im rzadziej wydawane wersje, tym mniej wiadomosci o nim w sieci.

  • Z

   Wyczekiwania na nową wersję nie zabraknie – co 2 lata nowy LTS. Po za tym będzie Ubuntu na desktop, tablet i telefon. Ja osobiście wydawałbym co 6 miesięcy płytę instalacyjną wersji rolling release. Informacji o Ubuntu w mediach raczej będzie więcej niż do tej pory :) co oczywiście będzie związane między innymi z pojawianiem się nowych urządzeń z Ubuntu :)

 • Jezus Maria. Czy mógłby autor tego wpisu zmienić tytuł na bardziej po polsku? Bo w tytule nie widzę żadnego pytania, a wciśnięto tam na siłę znak zapytania… Strasznie razi..