[Ubuntu 13.04] Odblokowanie zasobnika systemowego

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jak zapewne wiecie, w Ubuntu 13.04 Raring Ringtail zrezygnowano z możliwości dodawania (lub całkowitego wyłączenia) wyjątków do blokady ikon aplikacji wyświetlanych w zasobniku systemowym. Zdaniem deweloperów, programiści aplikacji mieli wystarczająco dużo czasu, aby dostosować swoje projekty do aktualnych standardów najnowszych wydań Ubuntu. Niestety nie wszyscy zdołali lub chcieli nanieść stosowne zmiany, stąd szereg aplikacji nie wyświetla się prawidłowo.

Na szczęście społeczność Ubuntu kolejny raz pokazała siłę i stworzyła pakiety, które umożliwiają całkowite odblokowanie zasobnika systemowego.

Otwórz terminal i dodaj repozytorium timekiller/unity-systrayfix:

sudo add-apt-repository ppa:timekiller/unity-systrayfix -y

Zaktualizuj listę pakietów:

sudo apt-get update

Zaktualizuj system:

sudo apt-get upgrade

Po zakończonej instalacji zaloguj się ponownie do systemu.

Zmodyfikowany pakiet unity powinien pozwolić na odblokowanie zasobnika systemowego przy użyciu narzędzia dconf-editor (domyślnie zainstalowanego w Ubuntu 13.04 Raring Ringtail). Uruchom konfigurator i przejdź do ścieżki com → canonical → unity → panel , a następnie w polu systray-whitelist wpisz:

['all']

Możesz też wydać w terminalu polecenie, które zrobi wszystko za Ciebie:

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"

Aktualizacja powinna nadpisać systemowy pakiet unity i zastąpić go jego zmodyfikowaną wersją.

Zmiany będą widoczne tak długo, aż pakiet unity nie doczeka się oficjalnej aktualizacji (przez twórców Ubuntu) – wówczas będziemy musieli poczekać na jego aktualizację przez twórców repozytorium timekiller/unity-systrayfix.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Super. Tego typu projekty pozostawiają furtkę do normalnego używania Unity.

 • ARNi

  Fajny koment na tym PPA ” …that reverts the horrible decision by Canonical …”

 • Dzięki wielkie.Nareszcie.

 • magic74

  No polityka Ubuntu ostatnimi czasy jest rewelacyjna!

  „Jak nie lubisz tak jak my ci każemy to się bujaj, mamy cie w D…”

  Nie ważne że może mi sie nie podobać brak systraja w Ubuntu ktoś za mnie zadecydował
  Empathy działa tylko wtedy jak zezwolę aby Ubuntu (Canonical ) mnie szpiegowało

  Normalnie zaczyna to wszystko przypominać M$

  • Kamil Maciąg

   Eee ale tak samo masz z Empathy w Gnome teraz… To jest bardziej wymysł twórców GNOME niż Ubuntu. A podczas pytania o zezwolenia mieli zostawić GNOME? To chyba logiczne, że zmienili na Ubuntu… I o zgrozo, twój własny system Cię szpieguje i te dane trafiają do Twojego komputera, z którego możesz je odczytać… Nie popadajmy w paranoję, a jak twierdzisz, że Canonical Cię szpieguje to udowodnij to – Ubuntu jest open source, przejrzyj źródła i wskaż konkretne miejsce, gdzie jesteś szpiegowany, a nie szerzysz propagandę…

   • magic74

    Powiedz dlaczego pod openSuse i Fedora jak się raz zaloguję do Empathy to już działa, a w Ubuntu Gnome dostaje szewskiej pasji bo co drugi dzień Ubuntu prosi o autoryzację?!

    Unity nie używam jak dla mnie to porażka, ale to już rzecz gustu

    szlag mnie tylko trafia bo przesiadłem się przyzwyczaiłem do Ubuntu od samego początku jego istnienia, a od czasu wydania Ubuntu z tym Unity jest co raz gorzej z wersji na wersję
    Szkoda – ja czekam na Fedora 19 albo Mageia (ta ostatnia to wersja dla leniwych ale działa świetnie nawet w wersji beta )

 • suore

  Dla mnie too late!

 • Wizard

  Usunięcie obszaru powiadamiania to świetna decyzja. Ten microsoftowy koszmarek zatruwał życie użytkownikom już wystarczająco długo, używany niezgodnie z przeznaczeniem. Kolejny raz Cannonical udowadnia, że ma w składzie ludzi, którzy wiedzą jak projektować spójne GUI i nie pozwala rozbestwić się domorosłym ekspertom od kodowania. Tak trzymać!

  • Morfeusz888

   Wszystko byłoby dobrze, gdyby aplikacje umiały z obszaru powiadomienia korzystać. Odpalę skype, brak ikony, sterownik HP brak ikony, chrome brak ikony…

 • emeritus

  Ciekawe dlaczego komuś przeszkadzają choćby takie na przykład możliwości jak w starym GNOME?Ja osobiście znalazłem lekarstwo na UNITY,to „mięta z cynamonem” .

 • suore

  Nie ma to jak XFCE4 =)
  Poczekam na nowe Unity.

 • wrzomar

  Dawniej bywało, że systray był obsługiwany przez „Notification Area Applet”, czyli po polsku „Obszar powiadamiania”. Wiele „applet-ów” stało się „indicator-ami” łącząc wiele ikon w kilka schludnych menu w celu zaoszczędzenia miejsca w poziomie. Może warto pomyśleć nad „everything else menu” lub „notification area indicator”, jeden by wszystkimi ikonkami rządzić, by je odnaleźć, zebrać i w ciemn…. yyy… w menu związać! ;)

 • valantar

  próbowałem zrobić to samo na ubuntu 13.10 i niestety nie udało mi się… wszystko szło gładko dopóki nie okazało się, że nie dam rady w ścieżce com → canonical → unity → panel w polu systray-whitelist wpisać ‚all’ bo takie pole nie istnieje… a dokładnie brakuje całej zakładki panel… co zrobić w takiej sytuacji?