[Ubuntu 12.10] Ubuntu Web Apps – integracja usług internetowych z systemem

Ubuntu Web Apps to nowa funkcja, która zostanie wprowadzona w Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, pozwalająca na integrację usług internetowych takich jak: GMail, Facebook, Twitter, Last.FM z systemem – panelem bocznym, wyszukiwarką, apletem przechowywania itp.
Przykład:

 • Na panelu bocznym utworzysz aktywator do Last.FM,
 • Po kliknięciu w aktywator uruchomi się Twój ulubiony odtwarzacz muzyki i rozpocznie odtwarzania radia. Drugim rozwiązaniem jest wyszukanie Last.FM w wyszukiwarce systemowej.
 • Aplet głośności zostanie rozbudowany o aktualnie grany utwór.

Poniższy film prezentuje możliwości tego dodatku.


Jak wygląda dodanie takiej aplikacji?

Bardzo łatwo. Wystarczy wejść na stronę internetową usługi za pomocą przeglądarki Mozilla Firefox lub Chromium. Po zalogowaniu się zostaniesz zapytany o chęć integracji usługi z systemem w taki oto sposób

[Ubuntu 12.10] Ubuntu Web Apps - integracja usług internetowych z systemem

Czy chcesz zintegrować GMail ze swoim systemem?


Na panelu bocznym zostanie dodany aktywator od usługi GMail, a po rozwinięciu ikony koperty znajdą się wszystkie katalogi, które utworzyłeś na poczcie. Gdy otrzymasz nową wiadomość, ikona na panelu bocznym zostanie wzbogacona o liczbę nieprzeczytanych wiadomości, a koperta zmieni kolor na niebieski.
Niestety zrzutów ekranu nie dołączę, ponieważ w mojej wersji Alpha integracja tego dodatku z systemem nie wygląda tak ładnie – brakuje ikony w panelu bocznym, a ikona koperty jest zupełnie nieczytelna (biały tekst na szarym tle) :)

Jak Wam się podoba to rozwiązanie?
Opis instalacji w Ubuntu 12.04 oraz 12.10 już jutro!
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • mr_zola

  To może być bardzo wygodne, ale zobaczymy w praniu czy tak będzie.

 • ARNi

  Zaraz się zlecą sępy ze śpiewką „wirus-Unity” :) .
  Czy nie można było od razu tego zrobić w Precise ?

 • qnebra

  Mam pytanie. Jak pozbyć się o tego: http://i.imgur.com/LYzs4.png właśnie. Szukałem tego i jest w systemie pod „gnome-control-center online-accounts”. Jak to wyrzucić bez niszczenia całego systemu?

  • Raczej tego nie wyrzucisz, ponieważ w 12.10 będzie to element stały element ustawień systemu.

   • qnebra

    Dobrze wiedzieć że to będzie stały element systemu. Jednak z tą integracją wolę użerać się w wersji 12.10 jak to już będzie w miarę stabilne i działało. Poza tym przez tą integrację już nie zrobią wydania 700 MB. Tylko około 850 MB.

    • William.sys

     Poza tym przez tą integrację już nie zrobią wydania 700 MB. Tylko około 850 MB.

     Mogę prosić o jakieś źródło?

 • William.sys

  Pomysł ciekawy, ale ja sam bym takiego czegoś nie zainstalował, do korzystania z serwisów społecznościowych/YouTube używam tylko i wyłącznie przeglądarki.