[Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

/Niedawna aktualizacja w Ubuntu 12.10 Quantal Quetzalprzyniosła zmiany w wyglądzie podstawowego menedżera plików – Nautilusa (wersja 3.5.4). Zmiany widoczne są na poniższym obrazku.

[Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

Porównanie Nautilusa z Ubuntu 12.04 oraz 12.10


Różnice kolorystyczne między przyciskami a tłem związane są z niedostosowaniem motywu graficznego Ambiance do Nautilusa – na pewno zostanie to poprawione w najbliższym czasie. Natomiast brak menu (Plik, Edycja) wynika z włączonej opcji globalnego menu (w 12.04 LTS mam ją wyłączoną).
Zmiany widoczne na pierwszy rzut oka:

 • monochromatyczne ikony w lewym panelu, ujednolicające jego wygląd – moim zdaniem zmiana na plus,
 • przyciski do zarządzania położeniem zostały przeniesione w lewy narożnik okna – podobnie jak w różnego rodzaju przeglądarkach internetowych,
 • dodano ikonę koła zębatego. Po kliknięciu wyświetla się menu przedstawione poniżej:
  [Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

  Menu ukryte pod ikoną koła zębatego

 • wyszukiwarka aktywowana po rozpoczęciu pisania integruje się z górną belką.
  [Ubuntu 12.10] Aktualizacja Nautilusa przyniosła zmiany w wyglądzie

  Integracja wyszukiwarki z górną belką

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • magic

  Jak na razie to w tym całym wirusie UNITY to mamy degradacje porządnego niegdyś Nautilusa.
  Jak można było tak zdegradować pozbawić funkcjonalności Nautilusa który był obecny w poczciwym Gnome2
  Niestety to prawda że poziom inteligencji użytkowników spada i temu pewno wszystko upraszczają

  • Których funkcjonalności Ci brakuje?

   • @Magic ma rację, w momencie wyjścia nowego Nautilusa, został on pozbawiony wielu funkcji które posiadała wersja 2.x. Część z nich co prawda została przywrócona z czasem, ale ich obsługa pozostawia wiele do życzenia. Chociażby dodawanie plakietek. W czystym nautilusie tego nie ma, trzeba doinstalować. Wykonanie tego też pozostawia wiele do życzenia (obstawiam, że na razie nie da się tego zaimplementować lepiej). Do tej pory nie pojąłem też zasady skalowania się okna w trybie podzielonego widoku. Nie rozumiem, dlaczego nie można tego zablokować? Otwórz za pomocą też jest upośledzone. Nie da się dodać wszystkich programów. Ja mam np. cały czas problem z dodaniem opcji otwórz za pomocą Qnapi. Pewnie coś jeszcze by się znalazło. Miejsce strzałek powrotu też jest dla mnie zagadką. To, że one się zupełnie chowają w przypadku zbyt długiej nazwy katalogu to już zupełnie :/

    • magic

     dzięki kolego wyręczałeś mnie, chory byłem i tu nie zaglądałem. Jak ktoś nie pracuje tylko się bawi komputerem to nie potrzebuje sprawnego działania i lubi zagadki z wirusa Unity. Przynajmniej ma zajęcie żeby się nie nudzić:-) Ma czas żeby wykonać 10 czynności żeby wykonać rzecz która w gnome2 zajmowała tylko chwilę.
     Ja Ceniłem bardzo Ubuntu za prostotę działania za możliwe szybkie przystosowanie sobie go do własnych potrzeb, poleciłem je wielu osobom, które po aktualizacji (pomimo moich rad by tego nie robiły) dzwoniły do mnie z pytaniem Co to qrwa jest?!! prosząc o pomoc przy zainstalowaniu ostatniej dobrej wersji Ubuntu czyli 12.04.
     Zresztą też jeszcze używam 12.04, czekając aż Mate w Mint zacznie wyglądać i pracować gładko. Ubuntu niestety zatraciło moim zdaniem dawne idee prostoty w funkcjonalności

     • magic

      OCZYWIŚCIE CHODZI O OSTATNIĄ DOBRĄ WERSJĘ 11.04 :-)
      to tak z przyzwyczajenia daty 12… to tylko pomyłka

     • „czekając aż Mate w Mint zacznie wyglądać i pracować gładko”

      moim zdaniem Mate od wersji 1.2 już pracuje „gładko” a tematy, tapety czy ikony to sobie sam wedle uznania ustawiasz jak Ci defaultowe nie pasują, tak samo jak w Gnome2.

  • icywind

   magic, daj sobie spokój. Czytałem już z 500 twoich komentarzy na różnych serwisach z jednym powtarzającym się wyrażeniem „wirus unity” mnie już mdli gdy widzę kolejny i kolejny twój komentarz. To nie jest windows metro które jest pchane na siłę jeśli nie podoba ci się unity to po prostu go nie używaj po to jest pełno środowisk, żeby każdy używał jakiego chce i taka wojna jest pozbawiona sensu.
   Osobiście w nautilusie brakowało mi opcji otwarcia katalogu w terminalu co doinstalowałem chyba jedna komendą.

   • Michal

    „magic, daj sobie spokój. Czytałem już z 500 twoich komentarzy na różnych serwisach z jednym powtarzającym się wyrażeniem „wirus unity” ”
    To się nazywa trollowanie, dajemy takiemu łapkę w dół i ignorujemy gościa.

    A okrojenie managera plików nijako ma się do Unity. Canonical prawdopodobnie chce go przerobić dogłębnie, dlatego się pozbyło na razie kilku funkcji.

 • Gnome2

  Niedługo w Gnome Shell i Unity nie będzie można nawet zmienić tapety jak w Windowsie Starter lub Macintoshu. (Oczywiście można ale nie w prosty szybki sposób)

  • Nie wiem jak z nowym Windowsem, ale przecież w OSX można zmienić tapetę bez problemu. Chyba, że w którejś nowszej wersji usunęli taką możliwość?

 • michal

  Ale kto wam broni zainstalować sobie gnome 3 ?

  Nie rozumiem takich komentarzy, tego typu „…Wirus unity…” , „Canonical nie daje prawa wyboru…”, itp.

  • Gnome2orDeath

   Nikt nam nie broni instalować gnome3, po prostu nie chcemy go instalować bo jast tak samo ułomne jak unity, jak już coś instalować to tylko Mate :)

   • Unity jak na razie jest zwykłą powłoką (można by na razie powiedzieć, że dockiem) na Gnome 3, więc stwierdzenie „…po prostu nie chcemy go instalować bo jast tak samo ułomne jak unity…” jest nie trafione. Gnome 3 jest pełnym środowiskiem graficznym a Unity trochę więcej niż tylko dockiem, przynajmniej na razie.

    • Gnome2orDeath

     Jak zwał, tak zwał, jedno i drugie jest do dup…

  • magic

   Heh tak mi się zdaje że ci wszyscy zwolennicy Unity i GNOME shell to użytkownicy po naście lat któży traktują je jako fajną zabawę i poligon doświadczalny dla swoich odkrywczych możliwości:-)
   Jak ktoś nie ma czasu na pierdoły i zabawę to chce mieć sprawny system do pracy i jest wielce wqrw że nagle z czegoś dobrego nadającego do pracy zrobiło się wielkie gówno!

   Tak swoją drogą ciekawe kto miał taką wielką siłę przebicia w świecie Linuksa żeby z dnia na dzień przekonać programistów pracujących przez lata nad pożądanym GNOME2 żeby porzucili owoc swojej pożądanej pracy i zajęli się jakąś nieprodukcyjną alfą wciśniętą na siłę użytkownikom

   • Michal

    Ja jestem programistom, i Unity mi jak najbardziej odpowiada, więc nie wiem co masz na myśli.

 • Miras1990

  Mnie bardziej podoba się wersja która jest teraz.

 • Dodam tylko jeszcze, że nie instalowanie Unity (najnowszej wersji Ubuntu) też nie jest rozwiązaniem, bo do starszych wersji nie zawsze są aktualne repozytoria. Ja nie instaluję innych środowisk, bo Unity uważam za w miarę wygodne, mam na myśli tutaj dock po lewej i soczewki. A to, że część funkcji w Gnome 3 została usunięta, czy też jest wprowadzana z opóźnieniem jest po prostu dziwne i czasami irytujące. Pamiętam, że na początku ludzie na to bardzo narzekali, bo dużo z tych funkcji było używane.

  • Gnome2orDeath

   Uff, na szczęście Mate można zainstalować obok unity (najnowszej wersji Ubuntu), także nie strasz jakimiś nieaktualnymi repzytoriami :)

 • macios4x

  Jak mogę zmienić nowy Nautilus tak, aby wyglądał w wersji dla 10.04? Mam na myśli toolbar z ikonami chociażby. Ta prostota mi się wogle nie podoba

  • Michal

   Jakoś się na pewno da, ale ja bym poczekał na ruch Canonical, jak widać coś z tym managerem plików chcą robić.

 • magic

  http://linux360.pl/forum/thread-6144-post-46846.html#pid46846

  Masz kolego bawiłem się i coś takiego zrobiłem :-)
  Niestety jest kilka niuansów ale może ktoś coś dołoży i… :-)

 • Michal

  I po zbyciu trolla, mam teraz na każdym komentarzu łapkę w dół :)

 • v1i2ek

  „Ja jestem programistom” :) :) :) :)