[Ubuntu 12.04] This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Komunikat, który możesz ujrzeć podczas próby instalacji Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin:

This kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

PAE jest rozszerzeniem umożliwiającym 32-bitowym procesorom dostęp do pamięci RAM o rozmiarze większym niż 4 gigabajty. Moduł ten jest domyślnie dostępny w jądrze Ubuntu 12.04 LTS – wcześniej tego nie było. Powyższy komunikat informuje o tym, że procesor Twojego komputera nie jest w stanie obsłużyć PAE i należy zdecydować się na inne jądro.

Rozwiązaniem (obejściem) tego problemu jest instalacja systemu z jądrem, w którym PAE nie ma. Obraz ISO możesz pobrać stąd http://people.canonical.com/~diwic/12.04-nonpae/.

Drugi sposób polega na ściągnięciu obrazu ISO Xubuntu bądź Lubuntu, których jądra nie posiadają domyślnie tego rozszerzenia, a następnie instalacja pakietu ubuntu-desktop, aby móc korzystać z Unity.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • RafciX

  To już wiem, dlaczego w GRUBie mam wpis „Ubuntu za pomocą Linux 3.0.0-24 generic pae” (czy coś w tym stylu ;) ). Oczywiście używam Kubuntu ze względu na to, ze ma KDE, które po prostu mi jak najbardziej odpowiada.
  Według mnie zamiast

  instalacja pakietu ubuntu-desktop

  powinno być

  instalacja pakietu ubuntu-desktop (Unity) za pomocą polecenia:
  sudo apt-get install ubuntu-desktop
  albo kubuntu-desktop (KDE) za pomocą polecenia:
  sudo apt-get install kubuntu-desktop

 • kowand

  I to się zgadza.Jutro nagram płytki i spróbuję. O wynikach poinformuję.

 • Tripix

  Xubuntu ma PAE… bynaujmniej u mnie juest

  • tomeez

   Bynajmniej nie jest zamiennikiem słowa przynajmniej. Zapraszam do słownika :/

 • kowand

  Jak mówiłem, tak zrobiłem.
  Ściągnąłem wersję ubuntu beta. Reset laptopa i po czterech godzinach nic nawet nie drgnęło. Następnie lubuntu, trzy godziny czekania i nic. Wydaje mi się, że za słaby jest laptop do tych systemów.Ubuntu 11.10 śmiga aż miło. Jeżeli macie jakieś rady, chętnie skorzystam.

 • VonSNAKE

  Jak usunąć PAE ? Chodziło fajnie na Pendku zaktualizowalo sie i teraz mam za kazdym razem error:

  linux-image-3.2.0-24-generic-pae
  linux-image-generic-pae
  linux-generic-pae

  jak bezpiecznie to podmienić na wersje bez pae ?
  wystarczy:
  sudo apt-get remove linux-image-3.2.0-24-generic-pae linux-image-generic-pae linux-generic-pae & apt-get install linux-image-3.2.0-24-generic linux-image-generic linux-generic
  ??

  • RafciX

   Jeżeli zaraz po instalacji system Ci chodził (miałeś jądro 3.0.0-23 generic) to po prostu w GRUBie wybierz wpis ze starą wersją jądra. Po prostu zaraz po pojawieniu się GRUBa wybierz Previous Linux Versions a potem wpis, który uruchamia Ubuntu za pomocą starszego jądra. Spróbuj też wtedy sprawdzić, czy masz tam gdziekolwiek wersję bez PAE.
   Szczerze powiedziawszy, szkoda, że nie można wyłączyć PAE z poziomu GRUBa. Chodzi mi o to, że przed uruchomieniem systemu naciskamy klawisz E, szukamy parametrów jądra (zazwyczaj pisze tam „quiet splash”), dopisujemy tam nopae i naciskamy F10.

 • I ngvald

  Zrobiłem z tego ISO-nopae podanego w linku dysk bootowalny na USB, ale nie wyszło to tak jak myślałem, że wyjdzie. Zamiast normalnego dysku uruchomieniowego, który odpaliłby mi się wraz ze startem laptopa (przy Xubuntu 12.04 działało), mam pendrive z Ubuntu, które mogę tylko zainstalować poprzez wubi.exe gdy mam już system odpalony. Dlaczego tak mi to wyszło? I czy da się coś zrobić aby wyszło to tak jak chciałem?

  • I ngvald

   Problem zażegnany ; )