Ubuntu 12.04 LTS będzie wspierane aż przez 5 lat!

Najbliższe wydanie Ubuntu – 12.04 LTS Precise Pangolin – które ujrzy światło dziennie w kwietniu 2012 roku będzie wspierane przez 5 lat!

Ubuntu 12.04 LTS będzie wspierane aż przez 5 lat!

Jak doskonale wiadomo, każda odsłona Ubuntu oznaczona trzema magicznymi literami LTS (Long Term Support) posiadała trzyletnie wsparcie w wersji desktop oraz pięcioletnie dla serwerów.

Canonical, swoją decyzję wydłużenie okresu wsparcia argumentuje dużą popularnością wydać LTS w przedsiębiorstwach. Pięcioletni okres wsparcia zostanie jednak podzielony na dwie części – dwa lata wsparcia dla sprzętu, reszta to aktualizacje samego systemu.

Ale przedsiębiorstwa to nie wszystko

Pozostają jeszcze zwykli użytkownicy, tacy jak my. Niedługo okaże się, że wypuszczanie wersji o tradycyjnym wsparciu będzie mijało się z celem, ponieważ już teraz można zauważyć trend (u przeciętnych użytkowników, dla których system ma działać) użytkowania jedynie wersji LTS. Pięcioletnie wsparcie na pewno zwiększy, już i tak duże, zainteresowanie tą odmianą Ubuntu, co odbije się na pewno negatywnie na wszelkich „zapychaczach”, czyt. nie-LTS.

Źródło: omgubuntu.co.uk
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Pawlos

  Nie mam nic przeciwko jeśli system ma być dopracowany nawet sam Windows powstaje w dłuższych odstępach czasu i co drugi im wychodzi przydałoby się też więcej oprogramowania co do samego Linuxa nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń, niech żyje Linux!.

 • emeritus

  Używam Ubuntu już parę ładnych lat.Instalowałem każdy jeden system który się ukazał od 7.04,fakt że niektóre krótko gościły na moim dysku.Jednak wedle mojej, oczywiście subiektywnej oceny nie wyłącznie LTS-y były dobrymi systemami.Parę wydanych pomiędzy było naprawdę niezłych,bardzo dobrze wspominam na przykład 7.10. i 9.10.Ale wydłużenie okresu wsparcia dla LTS-ów uważam za dobry pomysł.Wielu ludzi bardzo wysoko ceni sobie stabilność.Ja też już od jakiegoś czasu mam dość googlowania,kombinowania czy czekania a nuż w aktualizacjach pojawi się łata rozwiązująca kolejny problem.Koniec z tym!Albo system działa,albo nie.Jak coś nie działa to wkładam do napędu płytkę z systemem w którym ostatnio wszystko śmigało i resecik.

 • Raczej pięciu lat nie wysiedziałbym na jednym systemie ;) . Ale coraz poważniej zastanawiam się czy nie zostać przy 12.04 (jak wyjdzie) na trochę dłużej niż pół roku. No chyba, że mnie ciekawość zeżre :D .

 • rosomak

  od początku latam na LTS-ach, nawet teraz obok 11.10 stoi 10,04. a czekam na 11.11 :D i oczywiście na 12.04… ten system nie klęka

 • ynos

  5 lat – to dobry pomysł,ale i sposób na wciśnięcie ludziom unity.Bez gnoma i compiza (które podobno tracą wsparcie) z przykrością wysiadam z „tramwaju” zwanego Ubuntu – chyba , że polskie remiksy będą to zawierały.

  • test

   Możesz sobie doinstalować. Jedno kliknięcie (no dwa, jeżeli liczyć włączenie software center)…
   Ja rezygnuję z Ubuntu na zawsze, jeżeli nie przywrócą Pidgina! :/ Kurcze ludzie, ale macie problemy…

  • Michal

   A myślisz że unity to z jakiego managera okien korzysta ?
   Z moich informacji i obserwacji wynika że właśnie z compiza.

 • ubuntu-usr

  Można też dać ludziom wieść, że Canonical przygotowuje Ubuntu 14, które będzie miało pełne wsparcie dla architektury ARM. Co to da? zamiast Androida w smartfonie lub tablecie czy telewizorze będzie sobie można wgrać Ubuntu. Więcej o tym na konkurencyjnym portalu