[Ubuntu 12.04] Instalacja przeglądarki internetowej Chromium w wersji 21

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Ostatnia aktualizacja oficjalnego repozytorium przeglądarki internetowej Chromium miała miejsce 18 tygodni temu. Znajduje się w nim pakiet chromium-browser w wersji 18.0.1025.168.

Użytkownicy przeglądarki postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i jeden z nich, Alex Shkop ogłosił, że do czasu ponownego uaktywnienia oficjalnego repozytorium przejmuje ich pracę i uaktualnia wersje stabilną i deweloperską. W tym celu utworzył własne repozytorium, odpowiednio ppa:a-v-shkop/chromium oraz ppa:a-v-shkop/chromium-dev.

Przed instalacją przeglądarki z ppa:a-v-shkop/chromium wyłącz repozytoria powiązane z Chromium!

Instalacja Chromium w wersji 21

 1. Otwórz terminal i wydaj polecenie dodające repozytorium ppa:a-v-shkop/chromium:
  sudo add-apt-repository ppa:a-v-shkop/chromium
 2. Zaktualizuj listę pakietów:
  sudo apt-get update
 3. Zainstaluj pakiet chromium-browser:
  sudo apt-get install chromium-browser

Instalacja Chromium w wersji 21 (wersja deweloperska)

 1. Otwórz terminal i wydaj polecenie dodające repozytorium ppa:a-v-shkop/chromium-dev:
  sudo add-apt-repository ppa:a-v-shkop/chromium-dev
 2. Zaktualizuj listę pakietów:
  sudo apt-get update
 3. Zainstaluj pakiet chromium-browser:
  sudo apt-get install chromium-browser
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi

  Czyli ppa:chromium-daily/stable można zrobić out ??

  • Jeśli chcesz korzystać z dobrodziejstw tego repozytorium, to możesz je wyłączyć.

 • Łukasz

  Można też zainstalować Google Chrome

  • Admc

   I być szpiegowany przez Google ;)

   • A korzystając z innej przeglądarki nie jesteś? :)

    • Admc

     Nie w takim stopniu. Moja przeglądarka została skonfigurowana w ten sposób żeby blokować elementy śledzące na stronach (reklamy google, ciasteczka osób trzecich, exploit flash, przyciski od facebooka etc.)

     • clfapujc

      Poprosimy o wpis na ten temat oraz plusy i minusy takiej konfiguracji.

     • Czeslaw

      Na Ubuntu-pomoc albo Ubuntu.pl jest wpis o tym jak zabezpieczyć przeglądarkę przed śledzeniem

     • sledź

      podbijam.

      Taki wpis by się przydał!

 • Zaktualizowałem i wersja 21 działa w moim odczuciu jeszcze lepiej niż 18. Swoją drogą ciekawe dlaczego oficjalne repozytorium od tak długiego czasu nie było aktualizowane.

 • raawek

  używam chrome, poczekam na oficjalną aktualizację chromium, a śledzenie mnie -zupełnie mi nie przeszkadza Nie mam specjalnie nic do ukrycia, nikogo nie zabiłem, a jeżeli komuś moje dane przeglądania w czymś pomogą, np. w otrzymaniu miesięcznej pensji w firmie google, to się cieszę, że chociaż tak komuś się przysłużę. Tak na przekór to napisałem żeby zaprotestować przeciw arcyprzesadnej sekcie religijnej, której biblią jest ustawa o ochronie danych osobowych. Ta ustawa i ten tok rozumowania i wcielania w życie tejże ideologii więcej zniszczeń dokonała w relacjach międzyludzkich niż wojna światowa. Doszło do tego, że ludzie przedstawiają się sobie nickami, bo przecież prawdziwe imię trzeba chronić za wszelką cenę;) Łatwo potem uciec od wszystkiego, nie brać odpowiedzialności za nic. Ale się nagadałem,dobrej nocki.

  • prozak64

   protestujesz a sam się ukrywasz. Ogarnij się i przestań bzdury pisać. Poza tym, anonimowość w sieci posługując się nickami nie do końca jest możliwa.

   • Nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci.

    • Gargamellll

     A wynalazek typu tor na przykład? Fakt jeśli ktoś będzie nas chciał odszukać to zrobi to, ale trzeba mieć na to bardzo duże zasoby w odpowiednio wyszkolonych ludziach i pieniądzach, więc o ile nie jest się terrorystą to myślę iż tor zapewnia dość duży stopień anonimowości. Pozdrawiam.

 • ryjek56

  Raawek

  pełna zgoda. Wolny człowiek robi to co chce i inni wolni ludzie mają prawo to oceniać. Zawsze z otwartą przyłbicą!

  Pozdrawiam

 • prozak64

  a może zamiast chromium lepiej zainstalować SRWare iron

 • raawek

  ogarniam się całkiem nieźle i proponuję refleksję na innym zdaniem na jakikolwiek temat niż swoje własne. Myślę też, że nazywanie wypowiedzi niepięknym słownictwem jest nie na miejscu. Zresztą..w sumie, co jednym się nie podoba, innym może, co dla jednych wadą, dla innych zaletą nawet być może;
  Dobrej nocki jak zwykle.

  • prozak64

   rozumiem i przyjmuję twoja krytykę, może i za mocno po tobie pojechałem ale widzę skutecznie, bo faktycznie nie miąłeś racji co do krytyki ochrony danych osobowych.

 • etmoon

  Z drugiej strony ciekawe dlaczego Canonical nie dostarcza aktualizacji dla Chromium tak jak dla Firefoxa. Wiele osób używa tej przeglądarki w Ubuntu (ja do nich nie należę ale kilka osób, które znam używa jej na swoich komputerach).

 • yoda81

  Fajnie działa ta nowa wersja. Jedyny problem to, że wyświetla komunikat: „wtyczka Adobe Flash Player została zablokowana, ponieważ jest nieaktualna.” Też tak macie?

 • raawek

  prozak64 – no to się cieszę, że polemika przestaje być agresywna, dorośli ludzie nie potrzebują agresji w realizacji własnej osobowości. Ale chyba przeze mnie można tu zejść z tematu i zostanę zdegradowany, więc na tym zakończę wykład o wyższości świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia (ale gdzieś zamieszczę pełen mój wywkład na temat kształtowania współczesnej kultury w oparciu o ustawę o ochronie danych osobowych na przykładzie technicznych nowinek w świecie linuksa, w kontekście uszczegółowienia pracy przeglądarki google-chrome;-))).

  SRWare iron może być dobry, pewnie to mniej więcej to samo, co chromium.

  • prozak64

   Ja własnie posługuje się przeglądarka IRON i sobie chwalę, mniej więcej to samo co chromium ale nie to samo.