[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Link do poprzedniego artykułu:

Ustawienia systemu

Zmiany nastąpiły wewnątrz aplikacji Ustawienia systemu. Jej elementy otwierają się teraz wewnątrz głównego okna – a nie tak jak było wcześniej – w nowym.

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Ustawienia systemu

Checkboxy

Czyli popularne „ptaszki” również zmieniły swój wygląd – ale na szczęście nie wszędzie. Niestety ich obecna forma jest dla mnie nieczytelna…

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Nowe checkboxy

Dźwięk podczas wykonywania zrzutu ekranu

Niby pierdoła a cieszy – podczas wykonywania zrzutów ekranu usłyszymy dźwięk aparatu fotograficznego.

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Zapis zrzutu ekranu

Drobne zmiany w wyglądzie okien aplikacji

Niektóre aplikacje, takie jak gEdit lub Przeglądarka obrazów, zyskały nowe, bardzo atrakcyjne, menu górne.

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Odmieniony gEdit

Rzeczy, których mi brakuje

Gdzie jest Komputer?

No właśnie, gdzie go wcięło? Nie ma… A był dla mnie bardzo przydatny, mimo że pełnił on te same funkcje co panel boczny w Nautilusie.

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Brak komputera

Zabrakło również miejsca dla Synaptica…

… ale pojawił się Thunderbird.

[Ubuntu 11.10] Zmiany w Unity i nie tylko cz. 2

Thunderbird

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • restacomesei

  taaa… a mi znika pulpit jak tylko chce otworzyc dowolny folder…;/ a jak nie pulpit to pasek unity;/

  • Instalowałeś może nautilus-open-terminal? Jeśli tak – usuń. U mnie właśnie ten pakiet generował taki błąd.

   • restacomesei

    ok, thx, pulpit został, ale po unity ani śladu. kołowrotek się kręci. Może compiz coś zdziała…

 • Większość przedstawionych cech to nic innego jak nowe GNOME 3, ponieważ wersja 11.04 bazowała jeszcze na starszej wersji nie było można tego zauważyć, ale między innym takie głupoty jak dźwięk robionego zrzutu ekranu, czy zmiana checkbox’ów to zasługa GNOME 3.

  Nie mam porównania do wersji 11.04 bo nie używałem jej wcale, ale po chwili testowania stwierdzam że nowe 11.10 niczym szczególnym się nie wyróżnia, wyjaśnijmy sobie, nie interesują mnie kosmetyczne zmiany, chodzi mi o szybkość i stabilność pulpitu.

  Czekam na LTS żeby dać ostatnią szansę Unity.

 • Babulon

  Ubuntu 11.10 fajne. Tylko że u mnie rozmazanie dash pokazuje pulpit a nie np przeglądarkę internetową. Prosiłbym o pomoc, jeżeli sie da :)

  • Możliwe, że problem tkwi w braku sterowników do karty graficznej. Spotkałem się z podobnym problemem, ale w przypadku terminalu – ustawienie przezroczystości powodowało wyświetlanie pulpitu zamiast okien, które były bezpośrednio pod nim.

 • Mam problem z paskiem po prawej. Otwieram firefoxa i najeżdżam w lewo myszką by otworzyć inny program i pasek się nie pojawia. Co zrobić? Nie instalowałem nic z rzeczy wymienionych.

 • A i w centrum oprogramowania w zakładce zainstalowane widzę kategorie, ale nijak nie umiem ich otworzyć o odinstalowaniu czegokolwiek nie mówiąc..

 • emeritus

  Zainstalowałem.Dałoby się używać,wszystko chodzi bardzo płynnie i szybko ale nie działa kamerka w Skype.Próbowałem z komendą z preloadem z terminala,specjalnie zaistalowałem Menu Główne żeby się dostać do właściwości i aktywatora.Po wpisaniu komendy z preloadem do aktywatora też nie działa.W 11.04.działało z preloadem bez problemu chyba będę musiał z powrotem wrócić do 11.04.Szkoda.

  • A ja na Twoim miejscu poczekałbym jakiś czas na wydanie aktualizacji. Przekreślanie całego systemu tylko z powodu kamery w Skype jest… :)

   • emeritus

    Może i racja ale ja mam dwójkę dzieci i wnuki za oceanem i przyjeżdżają raz do roku, a poza tym tylko taką możliwość kontaktu:)

    • Gwarantuję Ci, że jeśli działało to na 11.04, to również będzie działać to tutaj. Kwestia czasu – pojawienia się pierwszych poważnych aktualizacji.

     • emeritus

      To nowy kernel.Przy odpaleniu Skye z terminala wyświetla brak modułu do obsługi modułu,nie wierzę że któraś z aktualizacji to załatwi.Tak już było i i zostało do dziś.Od dawna nie uruchamia mi się kamerka w Skye z polecenia „skype”,tylko trzeba w aktywator wpisać komendę preload.W 11.10 i to nie pomaga.Tak już było,z tego powodu parę lat siedziałem na 8.04.Wróciłem do 11.04 i zastanawiam się nad ściągnięciem Debiana.No i muszę pilnować żeby sobie nie dać wcisnąć w aktualizacjach nowego kernela.

 • bialyikar

  A ja chciał bym się dowiedzieć, czy poprawiony został błąd, który doprowadzał do zapchania się całej pamięci a po tym całego Swapa, co prowadziło do kompletnego zawieszenia systemu. Miałem tak, jeśli nie restartowałem systemu w ciągu kilku-kilkunastu godzin. Po przesiadce na Minta, ten problem nie występuje, więc uważam, że to byłą nie dopracowanego Unity. Jestem ciekaw, czy w tej wersji poprawili ten błąd, czy może skupili się na „rozmyciach tła”, a stabilność zostawiając samej sobie :/

  • Pierwszy raz słyszę o takim problemie. Niestety nie udzielę Ci na to odpowiedzi – musiałbyś sam przetestować.

 • Jak usunac bezpiecznie Unity badz je wylaczyc ?

  • Po co usuwać całe Unity, wystarczy zainstalować inne środowisko graficzne i podczas uruchamiania ustawić je jako domyślne.

   Polecam doinstalować GNOME 3 poprzez ten link http://apt.ubuntu.com/p/gnome (jeden klik) lub inne, ulubione środowisko, przecież masz wybór.

 • Babulon

  Zainstalowałem KADU i jak schowam do tray przyciskiem „X” to nie wiem jak go przywrocić :\ Proszę o pomoc.

 • Piotrek___

  A ja tęsknię za ikonką zmian pulpitów na górnym pasku menu! Dawało ciągły podgląd na wszystkie 4 pulpity (z zarysami okienek na nich).
  Teraz żeby zmienić pulpit muszę zjeżdżać na dół bocznego docka (nie mieści mi się cały – korzystam z netbooka), kliknąć na niego, potem 2 razy na wybrany i dopiero jestem. Ewentualnie jeśli pamiętać na którym pulpicie co jest, to mogę używać skrótu klawiatury, którego też nie sposób zmienić. Nie mogę też przesunąć w górę ikonki pulpitów na bocznym docku (dlaczegooo?!).
  Mam cairo dock i tam app z podglądem pulpitów.

  Nie mogę też wrzucić skrótów do folderów na boczny dock (boczne menu), a szczególnie brakuje mi umieszczenia tam skrótu do dropboxa :(
  I znowu cairo dock ratuje sytuację…

  Dorzuciłem do cairo dock jeszcze parę aplikacji, żeby głupio nie wyglądało i teraz mam dwa docki – boczny (z Unity) i dolny (Cairo Dock). ;/

  • Piotrek___

   Ok, nie zadałem pytania wprost, ale czy da się zrobić to do czego teraz wykorzystuję Cairo Dock w dockach Unity i przywrócić pasek z podglądem pulpitów na górną belkę menu?

 • Greq

  A mnie na szczęście zniknęło Unity…

  Unity=>Unitasking.

  Beznadziejne przełączanie programów, bez możliwości podglądu co i jak działa, zabija ten wyrafinowany okaz wysiłku „muminów”.

  Wcześniej skonfigurować dało się wszystko.
  Teraz – nic.

  Dobrze, że jeszcze Linux Mint został.

 • Pingback: News Koniec Ubuntu Tweak? Jednak nie!()