[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

W Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot można w bardzo prosty sposób zainstalować GNOME Shell. Nie potrzeba żadnych repozytoriów paczek z plikami. Wszystko sprowadza się do instalacji pakietu gnome-shell.

Otwórz terminal i wydaj polecenie

sudo apt-get install gnome-shell

Następnie wyloguj się. Kliknij na ikonę trybiku znajdującego się przy Twoim loginie (ekran logowania) i wybierz GNOME. Zaloguj się do systemu.

[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Pulpit GNOME Shell

[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Dash

[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Nautilus i terminal

[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Dash

[Ubuntu 11.10] Instalacja GNOME Shell

Kalendarz

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Seba

  Dzięki za dobrą radę. Ale wygląda mi na to, że w tym shellu jest tylko jeden pulpit? Mimo że w compizie stoi co innego (ja ustawiłem sobie akurat 4 w poziomie). Prosiłbym o poradę, jak odszukać lub ustawić dodatkowe pulpity w shellu Gnome’a.

 • Seba

  Dobra, wyłączyłem w compizie wtyczkę ubuntu one i pulpity już są. Ale kolejne pytanie: jak ustawić skróty klawiszowe dla ulubionych, które pojawiają się ładnie po naciśnięciu lewego „windowsa”? W ubuntu te skróty działały (win plus cyfry), pod shellem gnome’a jakoś nie mogę tego wykoncypować. Z góry dzięki.

 • werpoi

  Super że zamieszczono taki arytuł. Dzieki niemu każdy kto szukał alternatywy dla UNITY nie będzie musiał rezygnowac z UBUNTU 11.10

  • styk444

   Moim zdaniem Gnome shell lepszy od unity, mają wspólne cechy, pasek z ulubionymi ikonami i wyszukiwanie programów, lub filtr wyszukiwania, jedna wada , (drobna)jest taka że gnome shell ma napis podgląd zamiast fajnej ikonki , jak w unity ;) ps. da się to zmienić ?

 • Niestety u mnie gnome shell wyświetla mnóstwo artefaktów na ekranie :( Prawdopodobnie ma to związek z moją kartą graficzną radeon 6370M :( Ciekawy jestem czy istnieje na to jakaś rada?

  • werpoi

   ja ze swojej strony mogę ci poradzic jedno przesiądź sie na Pinguy OS i ciesz się remiksem UBUNTU z GNOME jako srodowiskiem graficznym.

  • Jutro pojawi się artykuł, który rozwiąże Twój problem – miejmy nadzieję, hehe :)

 • emeritus

  Obawiam się że GNOME Shell szybko zostanie sierotką a cała para zostanie skierowana w gwizdek czyli w UNITY zważywszy na fakt iż za pół roku trzeba będzie wydać LTS-a.Mimo iż w 11.10 Unity zostało nieco poprawione ale do roboty jeszcze jest dużo,oj dużo!Trudno będzie powstrzymać odpływ ludzi z tego środowiska a nawet z UBUNTU zważywszy że nowiutki kernel trzeba będzie szybko łatać.Ale o tym „hush hush”.

  • styk444

   Po tym artykule dużo ludzi przejdzie na shella

 • Józek

  U mnie Shell działa zarąbiście. Znacznie fajniej niż Unity. Jest szybkie, responsywne. Rewelacyjne jest to pokazywanie okien po najechaniu na lewy górny róg ekranu. Działa to niemal natychmiastowo. Rzeczy, które mi się średnio podobają to:
  – na dole ten pasek powiadamiania czasem „nachodzi” na okna (np. gdy mamy otwarte YouTube na pełnym ekranie po najechaniu na jego dolną prawą część zamiast możliwości wyłączenia full screen pojawia się powiadomienie,
  – też mam artefakty (ale tylko przez chwilkę przy uruchamianiu). Też karta Ati tj. x700,
  – gmail tzn. gm-notify nie ma ikonki i po pokazaniu powiadomienia o mailu wciąż utrzymuje liczbę nieprzeczytanych wiadomości choć już zostały przeczytane,

  Wszystko to są małe problemiki, bo Shell działa świetnie. Nie sądziłem, że może być coś lepszego po panelach Gnome, ale jeśli udoskonalą/poprawią trochę to Gnome 3 – to będzie rewelacyjne.

  Jedną rzeczą, która jest dla mnie wkurzająca jest brak ikony „Pokaż pulpit”. Wiem, żę jest skrót ctr+alt+d ale ja bym chciał ikonkę. Bo mam otwarte np. 4 okna a chce akurat otworzyć plik, który mam zrzucony na Pulpit i teraz muszę je po kolei minimalizować. Trochę słabo.

 • Babulon

  Wszystko w porządku. Polecam

 • lawojku

  Jeżeli możesz, to napisz jakąś instrukcję, w jaki sposób w gnome-shell – w ubuntu 11.10 można podmienić wygaszacz ekranu np. na xscreensaver. Jak na razie jedynie możliwy jest gnome-screensaver – wtym wydaniu ubuntu. gnome 3 – bez możliwości konfiguracji – jedynie czarne tło wygaszacza działa, brak dostępu do opcji. Trochę użytkowników na pewno będzie zainteresowanych. Z góry dziękuję (..emy).

 • Mam nadzieję, że sudo apt-get remove gnome-shell oraz apt-get autoremove usuwa to bo tak właśnie zrobiłem licząc po cichu ze nic nie namieszałem ;)

 • lawojku

  usuwa, tylko co do pojedynczych pakietów chyba są większe zależności i np. usuwanie gnome-screensaver w gnome 3 wywala prawie całe środowisko. Trzeba uważać.

 • to jak wyczyścić wszystko po wypróbowaniu?

 • lawojku

  wydaje mi się, że tak jak podałeś, poza tym zainstalować synaptic, wyszukać pakiety dotyczące gnome-shell, zaznaczyć do całkowitego usunięcia, usunąć. Śmieci wyczyścić później np. odkurzaczem w ubuntu-tweak. Zresetować komputer, ewentualnie wcześniej pousuwać ukryte pliki w katalogu domowym dotyczące gnome-shell.

 • Naprawdę Wam szkoda tych kilku MB, które zajmuje Gnome-Shell? Wyrzucicie sobie zbyt dużo z systemu i potem będzie tylko płacz, że nie chce się włączyć ;)

  • Ooooo tego możesz być więcej jak pewny;)
   ps. Zarzekałem się tu że będę czekał na 12.04 LTS, ale po 2 dniach z 10.04 LTS podjąłem próbę z nową instalka i jakoś walczę z 11.10. Powrót do 10.04 po 11.04 jakoś był dla mnie nie do przełknięcia

 • lawojku

  mi nie szkoda, ale koledze tak), więc odpisuję. Ja akurat wolę gnome-shell od unity.

 • RafciX

  Mam takie pytanko:
  Czy ten GNOME Shell jest w pełni konfigurowanlny i paczka Windows 7 Aero z gnome-look.org przerobi mi go na Windows 7.
  Dla mnie najlepiej byłoby zainstalować to GNOME, które było w Ubuntu 11.04. Mi głównie chodzi o to aby było jak najwięcej niebieskiego na ekranie oraz móc w pełni skonfigurować każdy element wyglądu.

 • linuxek

  a ja stwierdzam ze ten GNOME shell ma coś w sobie przykładem jest emulator mame co w unity tnie mi z deczka grafike (nVidia 7300le) sa przycinki po wypróbowaniu GNOME shell gry chodza niesamowicie super płynnie nic nie haczy

 • Kaśka

  Cześć!
  Wie ktoś może co zrobić, aby system startował z gnome, a nie unity? (tak, tak… wiem, że trzeba przy logowaniu wybrać GNOME…) Problem polega na tym, że niezależnie od tego, co wybiorę przy logowaniu I TAK WŁĄCZA SIĘ UNITY!!! W wersji testowej 11.10 tak nie było, miałam cudownie działające gnome-shell, szybko, sprawnie i bezproblemowo, po aktualizacji wszystko się posypało, jak chcę teraz aktualizować cokolwiek, muszę poprzez synaptica, bo inaczej pojawia się, że są „niepewne” źródła (czy jakoś tak), gnoma musiałam instalować ponownie (nie wiem dlaczego podczas głupiej aktualizacji mi go wywaliło, no ale ok… unity broni się jak może, czyli jak nie może argumentami to pozostaje tylko obrona siłowa ;] ).
  Ma/miał ktoś może podobny problem, bądź wie ktoś jak rozwiazać ten problem?
  Odinstalowałabym po prostu unity, ale w wersji testowej po tym zabiegu posypał się cały system, boję się że i tym razem tak się wydarzy…

 • emeritus

  Mam dokładnie ten sam problem.Trochę siedziałem na UNITY a teraz próbuje sobie tego GNOME shella(uważam że jest fajny nawiasem mówiąc)i za każdym razem muszę się przelogować.Jakbyś znała jakiegoś myka na to, to napisz będę tu zaglądał a jak mnie się uda to ja napiszę:-)

 • RafciX

  Akurat środowiska graficznego nie można wybrać, gdy się jest zalogowanym (chyba). Zaraz po starcie systemu, gdy jest ekran logowania trzeba wybrać sobie środowisko, z którego chcesz korzystać klikając na tą zębatkę i wybierając GNOME. Potem za każdym razem powinno uruchamiać się to środowisko graficzne, a Unity będzie szło wywalić ;)

 • emeritus

  Jak się wyloguję z UNITY,kliknę sobie na zębatkę i wybiorę GNOME to oczywiście po podaniu hasła zostaję przelogowany do GNOME shell.Tyle że po ponownym włączeniu kompa otwiera mi się UNITY i tak bez końca.Przy instalacji ustawiłem sobie automatyczne logowanie i chciałbym żeby automatycznie włączało mi się GNOME shell a za każdym razem razem muszę się przelogować.Najgorsze że chyba byłbym w stanie polubić tego GNOME shella.Unity da się używać ale bez entuzjazmu.Jak troszkę dopracują tego Gnome shella to chyba przy następnym wydaniu całkiem na niego przejdę.

 • Póki co musi wam starczyć to: http://studiokoi.com/blog/article/setting_gnome_3_as_the_default_desktop_in_ubuntu_11.10
  Wersja polska pojawi się za kilka dni na naszym blogu.

 • emeritus

  Dzięki!Choć poradziłem sobie w taki sposób że po zalogowaniu w UNITY wyłączyłem automatyczne logowanie,nie udało mi się natomiast znaleźć opcji włączenia czy wyłączenia automatycznego logowania w GNOME shell.Może za krótko szukałem :-).Osobiście uważam że robisz naprawdę dobrą robotę przybliżając innym to środowisko,uważam też że jakby GNOME shell „ździebko przyczesać” to można by je naprawdę polubić!

 • Kaśka

  No, ja klikając w zębatkę przy logowaniu mam do wyboru wiele opcji, wypieram GNOME. I co? I za chiny ludowe nie chce się uruchomić gnome, zamiast tego mam to [cenzura] unity, co doprowadza mnie do szału. I co, wywalę unity i zostanę z niczym pewnie ;] mówię – brak argumentów przekonywujących użytkownika do pozostania przy unity spowodowało użycie siłowego wręcz wymuszenia korzystania z tegoż „środowiska graficznego”. Nie podoba mi się to, iż mimo zainstalowanego GNOME, wybrania przy logowaniu GNOME, włącza się unity, no co to za porządki, do jasnej anielki?! Wersja testowa pozwalała mi na logowanie w środowisku graficznym GNOME, obecna już nie pozwala. Mnie coś trafi. Wielce otwarty system…

 • Kaśka

  Dobra, poradziłam sobie poprzez zmianę ustawień w lightDM. I nie dość, że URUCHAMIA SIĘ W GNOME :D:D:D:D:D to jeszcze uruchamia się jako domyślne środowisko graficzne (tak, nie trzeba już najeżdżać na zębatkę i wybierać „GNOME”, wystarczy wpisać użytkownika i hasło, bądź tylko hasło, zależy kto jak się loguje;P).

  jako root w terminalu:

  gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

  i zamiast user-shell=ubuntu należy dać:

  user-session=gnome-shell

  (źródło: http://studiokoi.com/blog/article/setting_gnome_3_as_the_default_desktop_in_ubuntu_11.10)

  • Przecież to samo wkleiłem kilka komentarzy wyżej :)

 • Kaśka

  Hahahaha :D Faktycznie ;) Chyba muszę zmienić okulary ;] Bądź zacząć czytać wszystko łącznie z odnośnikami ;) To było genialne! ;)

 • lawojku

  a jak ustawić domyślną sesję jako „klasyczne gnome” Wpisać w linijkę gnome-classic czy gnome-panel? Bo to tez jest alternatywa. Sprawdziłem, da się używać, choć niestety w klasycznej sesji są już takie niedoróbki, że chyba jednak lepiej zostać przy unity lub gnome-shell.

  Tak dodam, że pisałem wcześniej w tych komentarzach, że trudno jest zmienić wygaszacz ekranu w ubuntu 11.10, bo ten, który jest to tylko czarne tło.
  Znalazłem odpowiedź na jakiejś niepolskiej stronie, da się zmienić, tylko że ta operacja dociąga trochę pakietów KDE, ale przetestowałem, działa bez zarzutu. W każdym razie: kasujemy gnome-screensaver, czyli: sudo apt-get remove gnome-screensaver, nie przejmujemy się tym, że dociąga wskutek tego dużo pakietów KDE. Instalujemy xscrennsaver:sudo apt-get install xscreensaver xscreensaver-gl-extra xscreensaver-data-extra, następnie dociągamy jeszcze z repozytorium wszelkie możliwe do niego dodatki, następnie dodajemy do programów startowych polecienie:xscreensaver -nosplash, reset komputera i działa.

 • Kaśka

  Może raczej user-session=gnome-fallback – nie próbowałam, ale ten „klasyczny” gnome 3 to fallback, więc powinno zadziałać.

 • Pingback: Ubuntu - pomoc | Ustawienie GNOME Shell jako domyślnego środowiska()

 • Auerman

  gnome dominik@dominik-satelite-a305:~$ gnome shell –replace
  Nie odnaleziono polecenia ‚gnome’, czy miałaś/miałeś na myśli:
  Polecenie ‚gnote’ z pakietu ‚gnote’ (universe)
  gnome: nie znaleziono polecenia
  dominik@dominik-satelite-a305:~$ sudo gnome-shell –replace
  [sudo] password for dominik:
  Ostrzeżenie menedżera okien: Log level 16: Error getting session for the process we are in: GDBus.Error:org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.GeneralError: Unable to lookup session information for process ‚2169’ (g-io-error-quark 36)
  JS LOG: GNOME Shell started at Wed Nov 16 2011 19:27:34 GMT+0100 (CET)
  JS ERROR: !!! Exception was: Error: missing path proxifying object
  JS ERROR: !!! lineNumber = ‚321’
  JS ERROR: !!! fileName = ‚”/usr/share/gjs-1.0/dbus.js”‚
  JS ERROR: !!! stack = ‚”([object Object],”org.freedesktop.ConsoleKit”,null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:321
  ([object Object],”org.freedesktop.ConsoleKit”,null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:602
  ([object Object],”org.freedesktop.ConsoleKit”,null)@/usr/share/gjs-1.0/dbus.js:599
  (null,[object Error])@/usr/share/gnome-shell/js/ui/automountManager.js:64
  „‚
  JS ERROR: !!! message = ‚”missing path proxifying object”‚

  efekt jest taki że prawie wszystko ładnie śmiga.. poza górnym paskiem który wygląda jakby prześwitywał i brakuje mu podstawowych ikon.. lub źle działają.. co z takim fantem panowie ?

 • Auerman

  narazie to mam problem z zainstalowaniem tych sterów otwartych
  ale możę sobie poradzę [IMG]http://i40.tinypic.com/359h3ef.png[/IMG]

 • AM

  Jak go usunąć

  • sudo apt-get remove gnome-shell