[Ubuntu 11.10] GNOME Shell – uszkodzony motyw

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Uwaga! Poniższy opis dotyczy jedynie komputerów wyposażonych w karty graficzne ze stajni ATI

GNOME Shell zrobił na mnie ogromne wrażenie do pewnego momentu – gdy zachciało mi się zainstalować dodatkowe sterowniki do karty graficznej. Wtedy zaczęły się problemy… motyw całkowicie się posypał, zrobił się nieczytelny – jak na poniższym obrazku.

[Ubuntu 11.10] GNOME Shell - uszkodzony motyw

Uszkodzony motyw

Pomogło całkowite usunięcie fglrx i instalacja xserver-xorg-video-ati:

sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Teraz wszystko wygląda jak należy.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • k4mil

  Jesteś wielki! wielkie dzięki!

 • Jack

  Może słowo o tym czy nie upośledza to wydajności?

  • Fapu

   Jeśli Twoim zdaniem „upośledzenie” to powrót do domyślnych sterowników, to odpowiedź brzmi – tak.

 • Niestety mam w lapku Radeona 5800. Po raz kolejny Ati pokazuje, ze nie potrafi tworzyć sterowników pod swoje układy.
  Zastanwówcie się kupując laptopa czy nie lepiej jest wybrać układ z nVidią czy Intelem zamiast sprawiającego ciągłe problemy ATI.
  Nie wiem jak wygląda sytuacja z wydajnością – szczególnie 3D otwartoźródłowych sterowników. Pytanie czy one w ogóle chodzą. Choć widzę, że instalujesz mesę więc domyślam się że tak.
  Muszę sprawdzić …

  Pozdrawiam

  • pablo

   hmm…jako użytkownik nVidii moge ci powiedzieć, że wcale tutaj tak różowo nie jest, też są dziwne zwiechy i reakcje systemu choć jest lepiej niż za czasów ubu 10.10. Myślę, ze tutaj idzie o własciwe sterowniki i właściwe paczki doinstalowane do ubuntu. Poza tym w moim przypadku na serio zmierzam ku przesiadce na ATI/AMD bo działam w 3D a w linuksie ATI to OpenCL zamiast CUDA i takie GPU jest tu jak najbardziej mile widziane.

 • paweł

  a ja mam pytanie całkiem z innej beczki. jak zrobić żeby system startował od razu z gnome shell? bo jak sie prze loguje na gnome i wyłacze system to po ponownym włączeniu ładuje sie unity…. ma ktos pomysł?

  • pablo

   sudo /usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -s gnome-shell

 • Józek

  Ja nie wiem czy powinienem to instalować. Mam Ati x700 w laptopie. Nie instaluję żadnych sterowników, bo moja karta nie jest już w nowych wspierana o ile się nie mylę, tylko to – co się automatycznie wrzuca z Ubuntu.
  No i te artefakty pojawiają mi się na krótko po włączeniu komputera i same znikają. Potem jest już w porządku. Druga sytuacja gdy występją – to uśpienie: a dokładniej po wybudzeniu ekran jest całkowicie nieczytelny (pomaga restart).

  Wpisałem tę pierwszą komendę z artykułu do wywalenia fglrx ale napiało mi, że command not found.

 • MatM

  Dzięki! Miałem ten sam problem!

 • pako

  Dziękuję , na moim netbooku wykorzystałem obie porady i działa.

 • Piotreks

  Ja również dziękuję, byłem gotowy na reinstalację systemu, ale powyższa porada zadziałała.

 • pablo

  http://phoronix.com/forums/forumdisplay.php?46-Linux-Graphics-X.Org-Drivers

  tak a propos starszych i wolnych sterowników…
  muszę przyznać, że wsparcie dla starych chipów graficznych to siła edycji 11.10, już w liveUSB miałem pełną akcelerację 3d Unity na Intel915 (GMA900)! a na Phoronix dodają jeszcze ulepszone :)

 • Stopa

  Żeby usunąć problem z GNOME3 na kartach ATI (wiadomo o co chodzi) wystarczy zainstalować nowsze sterowniki 11.9. Standardowo Ubuntu pozwala nam zainstalować zamknięte sterowniki od ATI ale są w wersji 11.8 natomiast ze strony producenta można pobrać 11.9, przy czym osobiście miałem problem z ich instalacją z pakietu który jest do ściągnięcia (sterowniki nie chciały się „przyjąć” w systemie) problem rozwiązałem poprzez instalację „z terminala”, a cały ten proces krok po kroku opisany jest tutaj:
  http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu
  Przy czym muszę podkreślić że po tych sterownikach Gnome3 niby działa jak powinno, ale są problemy z uruchomieniem gier 3D (grafika się „wykrzacza”) i niej jest bynajmniej wina sterowników bo na Gnome Classic i Unity tego problemu nie ma.

 • snifferc9h13n

  przy pierwszej komedzie mialem komunikat command not found (chyba tak?), dawalem komedy dalej, teraz niestartuje mi lightdm:/ co robic? z livecd teraz pisze :p