[Ubuntu 11.04] Keylock Application Indicator – powiadomienia o wciśniętych klawiszach

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Keylock Application Indicator to aplet, który informuje o wciśnięciu klawiszy Num Lock, Caps Lock oraz Scroll Lock. Powiadomienie ma formę chmurki systemowej widocznej na obrazku poniżej.

[Ubuntu 11.04] Keylock Application Indicator - powiadomienia o wciśniętych klawiszach

Keylock Application Indicator

Instalacja

Instalacja Keylock Application Indicator opiera się na dodaniu odpowiedniego repozytorium, uaktualnieniu systemu i właściwej instalacji. Poniższe komendy dokonają tych czynności:

sudo add-apt-repository ppa:tsbarnes/indicator-keylock
sudo apt-get update
sudo apt-get install indicator-keylock

Uruchomienie

Po zakończonej instalacji wystarczy uruchomić aplet. W tym celu użyj wyszukiwarki Unity i wpisz w niej Indicator-LockKeys. Jak tylko zostanie wciśnięty jeden z klawiszy Num Lock, Caps Lock lub Scroll Lock, pojawi się obok zegara niewielka ikonka symbolizująca dany klawisz.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • DYNIO

  Mam takie pytanie….. A bedzie to dzialalo na ubuntu 10.04??

  • Szmitas

   Testowane było na 11.04 i nie gwarantuje, że będzie działać na innej wersji. Z drugiej strony nie widzę przeszkód, aby dodać repozytorium i zainstalować aplet – najwyżej można go usunąć.

 • fredzio

  Działa i to bardzo fajnie.Małe rzeczy a cieszą.Dzięki…

 • mojo

  mam pytanie a jak do tego wyłączyć dymek ,bo za każdym razem trzeba go klikać w krzyżyka- a wystarczyłoby powiadomienie w trayu

  • Szmitas

   Przecież powiadomienie samo znika po pewnym czasie.

 • nick jackson

  Malutki bug dostrzegłem (chyba, że tylko u mnie tak się dzieje…):
  kiedy powtórnie się naciśnie któryś z klawiszy ujętych w aplecie, to nie zmienia się napis z „ON” na „OFF” i odwrotnie. Funkcja klawisza jest przełączana, w tray’u pokazuje się i znika indykator (CAPS LOCK), ale w samym dymku mimo, że kolor wskaźnika się zmienia to napis pozostaje bez zmian. Podobnie sytuacja wygląda jeśli szybko po sobie naciśniemy np CAPS LOCK i Num Lock – w dymku zobaczymy tylko CAPS LOCK…
  Powtarzam: dzieje się tak wyłącznie wtedy, kiedy drugie naciśnięcie następuje zanim zgaśnie dymek.

  • Szmitas

   Zgadza się.