Ubuntu 10.04: całkowita zmiana kursora myszki

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Jeśli tutaj trafiłeś, to zapewne masz problem ze zmianą kursora w Ubuntu 10.04. Problem, który polega na tym, że miejscami ustawiony przez Ciebie kursor zamienia się na ten domyślny – DMZ-White. Jeśli taki masz problem, to świetnie trafiłeś – zaraz się go pozbędziesz.

Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, jest podmiana zawartości jednego pliku z katalogu z domyślnym stylem ikon (katalog ikon i kursorów jest w Ubuntu wspólny). Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /usr/share/icons/default/index.theme

W edytorze tekstu powinno pojawić się coś takiego:

[Icon Theme]
Inherits=DMZ-White

Zainteresuj się ostatnią linijką, w której musisz nazwę domyślnego stylu zmienić na ten, który masz obecnie ustawiony, np:

[Icon Theme]
Inherits=ComicCursor-White-Small

Wpisz dokładnie taką samą nazwę, którą widzisz w System > Preferencje > Wygląd > Dostosuj > Kursor. W przeciwnym wypadku wprowadzone zmiany mogą nie przynieść rezultatu.

Zrestartuj X’y i ciesz się całkowitą zmianą kursora!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • bohoomil

  Można również zmienić domyślny temat kursora w ustawieniach systemowych przy pomocy update-alternatives:

  sudo update-alternatives –config x-cursor-theme

  — po czym wybieramy cyfrę oznaczającą interesujący nas motyw. Lub to samo, tylko przy pomocy galternatives (wersja powyższego z graficznym interfejsem: kto nie ma, będzie musiał zainstalować z repozytorium), gdzie po uruchomieniu programu wybieramy x-cursor-theme, a następnie myszką zaznaczamy stosowny temat. Swoją drogą galternatives może się okazać pomocne w przypadku konieczności zmiany domyślnych ustawień różnych części systemu.

  Pozdrowienia.

 • AS_YA

  Taak, takich artykułów więcej tutaj proszę a w niedługim czasie definitywnie pozbędę systemu ‚Okienek’ ze swojego komputera :)
  Zwięźle, bez zbędnych fachowych czy też sloganowych zwrotów i co dla mnie (nowicjuszki) najważniejsze: prosto i jasno opisane zagadnienie.
  Co prawda nie do końca zrozumiałam hasło „Zrestartuj X’y” (?-no właśnie!) ale po restarcie całego systemu kursor jest taki jak chciałam….
  Thanx dla Autora.

 • Reikgao

  Tak, wszystko cacy, tylko małe ale! jak zawsze musi być jakieś ale. Motyw PRAWIE wszędzie się zmienił, tylko nie przy otwieraniu firefoxa. Mam motyw aero, wszędzie jest ok, jak otwieram różne okienka, programy itd, ale jak otwieram przeglądarkę, jest klasyczny gnomowy! I tego za groma system nie chce zmienić. Jakieś Pomysły?!

  • Na pewno podałeś poprawną nazwę i zrestartowałeś środowisko graficzne?

 • Reikgao

  Tak, skopiowałem polecenie – sudo gedit —- zmieniłem „inherits=aero”, zrestartowałem kompa, wszędzie się zmieniło, tylko, (tu sprostuję) nie na Pulpicie, na pulpicie został ten gnomowski motyw. Tego motywu (aero) nie ma w usr-share-icon. W jaki sposób skopiować go do tego katalogu? Jakie jest polecenie żeby nadać sobie uprawnienia root’a?