Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku

W związku z pojawieniem się nowej wersji Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, postanowiłem stworzyć krótki poradnik z ilustracjami, opisujący przebieg instalacji tego systemu.

Co będzie potrzebne:

 • płyta bądź pendrive z nagranym obrazem systemu,
 • wydzielona przestrzeń na dysku twardym,
 • 30 minut czasu.

Do dzieła!
Włóż płytę do napędu/podłącz pendrive i uruchom ponownie komputer. W trakcie jego uruchamiania przejdź do ustawień BIOSu i ustaw bootowanie z płyty bądź USB (uniwersalnego sposobu nie ma, skrótów jest wiele, mała listę znajdziesz tutaj). Po zaakceptowaniu zmian powinno nastąpić ponowne uruchomienie komputera z płyty bądź USB.

Po załadowaniu nośnika wybierz opcję Wypróbuj bądź Zainstaluj.

Jeśli wybrałeś Wypróbuj instalację rozpoczniesz klikając Zainstaluj Ubuntu 10.10.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Rozpoczęcie instalacji

Wybór języka – wybierz język instalacji i przejdź dalej.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Wybór języka (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Przygotowanie do zainstalowania Ubuntu – jak widać w oknie poniżej, instalator i tak nie jest do końca spolszczony, trudno. Jeśli jesteś połączony z Internetem, możes zaznaczyć opcję automatycznej aktualizacji. Przejdź dalej.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Możliwość wyboru automatycznej aktualizacji (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Podział na partycje – najważniejsza część. Jeśli przygotowałeś osobną partycję (tak jak prosiłem) wybierz opcję zaznaczoną na obrazku. Jeśli chcesz, aby system zainstalował się na całym dysku lub instalacji obok innego systemu, wybierz odpowiednią opcję.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Wybór opcji instalacji (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Wybór partycji – potrzebować będziesz 2 (lub 3) partycje: SWAP, /, (/home – opcjonalne, ale polecam). Na temat podziału i rozmiarów było już kilka artykułów, odsyłam do wyszukiwarki.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Wybór partycji (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Dodawanie partycji /

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Dodawanie partycji / (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Dodawanie partycji /home – jeśli chcesz zachować dane na tej partycji (w przypadku „aktualizacji” do nowszej wersji, odznacz formatowanie – tak jak ja) – w przeciwnym wypadku, zaznacz opcję Formatuj.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Dodawanie partycji /home (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Dodawanie partycji SWAP – tak jak powyżej, jednak w polu Użyj jako wybierz Przestrzeń wymiany.

Położenie użytkownika – tutaj z reguły nie trzeba nic zmieniać.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Położenie użytkownika (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Układ klawiatury – również nie trzeba nic zmieniać

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Układ klawiatury (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Tożsamość użytkownika – wypełnij odpowiendio pola. Jeśli chcesz przenieść ustawienia z poprzedniej wersji systemu, musisz podać taki login, jakiego używałeś wcześniej.

Ubuntu 10.10 - instalacja krok po kroku

Tożsamość użytkownika (kliknij w miniaturę, aby powiększyć)

Po kliknięciu Dalej rozpocznie się proces instalacji!

Powodzenia.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Trochę mnie tu nie było, ale wróciłem wraz z wydaniem 10.10 ;) na razie napotkałem drobny problem 10.10 z aplikacją VMWare Workstation. Nie obyło się bez kompilacji jądra, ale poszło wszystko ok ;) Pozdro!

 • wenar

  u mnie nie powiodła się aktualizacja z 10.04 do 10.10, i nic.. stoi w miejscu. w wolnym czasie przeinstaluje..

 • Jeden z fajnych bajerów który mi się spodobał to instalacja systemu zaraz po partycjonowaniu dysku. W międzyczasie odpowiadasz na pytania systemu w stylu czas, użytkownik i tak dalej. Co do czasu instalacji: u mnie sama instalacja z pendriva bez ściągania niczego z internetu to 10 minut.

 • Szmitas

  Widzę, że nie tylko ja miałem przygody z instalacją 10.10 :)

 • vaha

  mam netbooka z win7 i chcę go wyrzucić a w zamian zainstalować tylko ubuntu. zgrałem na pendrive obraz .iso i w biosie zmieniłem, aby bootował z pendriva, jednakże po uruchumieniu i włożeniu pendriva system wyświetla błąd systemu proszę nacisnać klawisz. dopiero jak wyjmę pena do dalej się uruchamia ale niestety znowu z dysku. jak to obejść? dlaczego nie chce mi wystartować z pendriva? dodam, że na penie oprócz pliku iso są jeszcze inne pliki. czy to może być powód?

  • Admc

   Tak nie będzie działać, potrzebujesz programu unetbootin albo usb creator, który odpowiednio przerobi obraz iso i wgra go na pendrive.

   • vaha

    dzięki Ci kolego. tej wskazówki było mi trzeba. :) właśnie instaluje ubuntu. mam nadzieję, że teraz wszystko przebiegnie pomyślnie. jeszcze raz dzięki.

 • vaha

  przepraszam za off-topic, ale po zainstalowaniu systemu pojawiło mi się menu programów po lewej stronie ekranu. chciałbym je przenieść na dół (tak jak w windows), ale niestety zwykłe przytrzymanie i przeciągniecie paska nic nie daje. czy można go przenieść w jakiś sposób? jest to uciążliwe przy przeglądaniu stron www, które nie mieszczą się na szerokość (wersja netbook).

  • Szmitas

   Wersja netbook właśnie tak wygląda. Jeśli Ci to nie odpowiada to poszukaj na stronie artykułu dotyczącego zmiany wyglądu lub zainstaluj wersję desktop.

 • czesc a ja ubuntu 10.10 jakoś nie mogę zainstalować , mam płyte botowana oks wybieram jezyk instalacji i wybieram instalacje odpala mi sie teskt z ubuntu z kropkami i przechodzi do instalacji w trybie graficznym okienkowe automatycznie wybiera pl język i klkam dalej a tu lipa są 3 cechy które muszę spełnic spełniam tylko dwa ostanie dziwne dysk mam 80 Gigowy i niewiem o co chodzi , próbowałęm instalowac wersje 10.4 tam na tomast w kroku 4 nic nie widze to okno jest puste ten krok ma pomagać przy partycjonowaniu choc ma inny sytem na dsyku to nic nie wykrywa zupełnie puste okno. Instalowałęm tez wersje 9.04 i tak dział instalacja idzie okej prosze o pomoc bo chcę miiec 10.04 lub 10.10 gdyż z 9.04 nie da się juz aktualizowac do 10.04 bo mi sie pojawia bład i koniec

 • i w pierszym typ pukncie co nie spełnima mam napisane has at least 2,6 gb avaible drice space

  • Szmitas

   Instalator sugeruje, że masz za mało wolnego miejsca na dysku.

 • bd1987

  i co zrobić mam przecie 80 gb ramu dużo okło 795 ddram dysk jest oks samsung ma na nim inny sytem i myslałem ze kurcze jakos to wyjdzie

  • Szmitas

   Partycja, na której masz zamiar zainstalować system jest czysta? Jeśli nie to sformatuj ją.

 • bd1987

  tak tez już robiłem jeszcze nie pisząc tu nic ale wersja 10.04 i 10.10 pisze mi że nie mogę tzn nie jest tak jak sie zgadza na zdjęciach na tomiast instalujc wersje 9.04 idzie jak trza i sorka mam 80gb dysku i ramu 795 ddram

  • Szmitas

   Dziwna sprawa – zwłaszcza, że miejsca masz tyle ile trzeba, a nawet więcej. Spróbuj może pobrać inny obraz (może polski remix) i spróbować.

 • bd1987

  dziki za odpowiedz ale juz siedze na 9.04 tylkos trach aktualizowac z niego do 9.10 a potem do 10.04 i do 10.10 zeby sobie czegos nie zwalic :-)

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku « trochę o wszystkim, głównie o LINUXie (czyli mogę zostać politykiem?)()

 • Python

  Wszystko by było OK z 10.10 gdy by nie fatalne spolszczenie. Połowa systemu jest spolszczona a reszta Eng i nie umie tym nic zrobić…

 • piograf

  Cieszę się z nowej wersji Ubuntu ale – Ubuntu instalowałem już od wersji chyba 6 … coś tam. Teraz mam problem, którego nie potrafię rozwiązać. Podczas instalacji ubuntu-10.10-desktop-i386.iso (ta sama sytuacja z Mint 10 :) ) zmieniałem obrazy iso raz instalowałem z CD innym razem z USB/pendrive instalacja przebiega poprawnie do momentu konfiguracji sprzętu i zawiesza się – stoi i dalej ani drgnie. Ta sama sytuacja po kilkakrotnych próbach również na innych HDD. Nie znalazłem w necie podobnego zjawiska. Tutaj moja prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu. Partycje:
  1. system 50GB ext4
  2. swap 2Gb
  3. home pozostała zawartość HDD około 180GB. (HDD 250GB i na innym 500GB to samo)
  Na HDD tylko ten jeden system oczywiście Ubuntu 10.10 .

  Proszę o jakąś poradę.
  Peter

  • piograf

   dodam, że home też ext4.

  • Szmitas

   Do momentu konfiguracji sprzętu, czyli do kiedy? Partycje możesz wybrać? Może po prostu nie widzisz listy partycji? Jest o tym artykuł na stronie.

 • piograf

  Odpowiadam, że usuwam stare partycje, tworzę te wymienione nowe. Dalej podczas instalacji kopiowanie, pobieranie lang itd aż dochodzi instalacja do momentu konfiguracja sprzętu i tak zatrzymuje się… czekałem nawet 3 godziny :) Tej czy podobnej sprawy nie znalazłem.

 • piograf

  Czyli instalacja nie kończy się.

  • Szmitas

   A jaki sprzęt posiadasz? Wymieniałeś coś od czasu ostatniej poprawnej instalacji?

   • piograf

    Nie nie wymieniałem, na tym samym sprzęcie chodzi, ale dzięki za czujność. Sprzęt nie najnowszy ale śmiga. Powyjmowałem z niego karte TV, kartę Satelitarną i wszystko co się dało i bez zmian.
    HDD sata WD oraz drugi sata Seagate. Płyta Asus K8N-E Deluxe, Karta graf. Asus Nvidia V9570 256mb RAM, Proc. AMD64 Athlon 2800+. Ram 1,2GB, Monitor Philips Brillance 109P4 (co do monitora to osobna sprawa – 19″ ustawiam zawsze na 1280×1024 przy 100Mhz jak zaleca z resztą producent – w ustawieniach Ubuntu od jakiegoś czasu brak 4:3 jest tylko 5:4 jeśli dobrze pamiętam przy tej rozdzielczości. Co ciekawe, że w ostatniej dystrybucji 10.04 Ubu odnajduje go jako 18″). Kiedyś przy takich problemach podpinałem HDD paskiem pod IDE i szło z płatka, ale te dyski to SATA. Przy instalacji podpięty jeden HDD na SATA1.

    • Szmitas

     Zostaw podpięty tylko dysk, na którym instalujesz system. Pozostały odłącz i spróbuj zainstalować Ubuntu.

     • piograf

      Tak też robiłem – podpięty jeden dysk. Wyżej pisałem o tym.

    • piograf

     Wstyd mi, że nie potrafię tego rozwiązać. Sam robiłem na jednym z forum porady instalacji krok po kroku ze zrzutami ekranu dla osób zaczynających przygodę z systemem linux :) . A teraz sam potrzebuję porady. Takie życie. :) .

 • Szmitas

  Przykro mi, ale pomysły mi się wyczerpały.

  • piograf

   No trudno, myślałem, że jakąś poradę uzyskam. Jeżeli w jakiś sposób rozwikłam tą zagadkę to z pewnością napiszę. Może komuś przyda się. Jednak czarno to widzę. Ale jak mawiał mój dziadek: „Jeżeli nie ma na coś sposobu, to na to jest zawsze jakiś sposób” .
   Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

  • piograf

   Jest teraz godz. 3.10 ale udało mi się po walce zainstalować Ubuntu 10.10.
   Przyznaję, że nie do końca wszystko jest ok.
   Staram się w miarę moich możliwości propagować system linux, ale sposób w jaki musiałem instalować nie zrobił by początkujący i rozpoczynający swą drogę z Ubuntu. Zniechęciło by to i kropka.
   Szukałem przyczyn. Chyba doszedłem, ale jeszcze muszę to przemyśleć jutro jak wstanę oczywiście po porannej kawce.
   Wszystko opiszę, ale nie wiem czy tutaj czy w innym miejscu ubu-pomocy.
   ….jak nie ma na coś sposobu …to na to jest zawsze jakiś sposób :)

 • piograf

  Podsumowanie. Ubuntu 10.10 nie można zainstalować z obrazu ubuntu-10.10-desktop-i386.iso .
  Zrobiłem próbę z instalacją w trybie tekstowym, gdzie można zobaczyć co się dzieje na bieżąco podczas instalacji. Instalacja przebiegła pomyślnie. Uruchomiłem ponownie PC i Ubuntu 10.10 uruchomił się bez problemu! Ciekawa sprawa pomyślałem. Przeglądałem przez jakiś czas system nic nie zmieniając. Działał poprawnie, ale niestety wolniej niż poprzednie wydanie Ubuntu 10.04, co daje się zauważyć (chyba, że ktoś nie chce tego zauważyć). Po pewnym czasie jak zwykle informacja, że są dostępne uaktualnienia. Pomyślałem, że to dobrze, jeśli są jakieś błędy czy zmiany to trzeba najszybciej aktualizować. Tak uczyniłem. Pościągało się co miało i zaczęło instalować. Tak było do momentu zapisywania ustawień a konkretnie do momentu zapisywania konfiguracji…jądra systemu 2.6.35-22 na tej informacji system zawiesza się na amen ! Myślałem, że mnie…coś trafi ! Nic nie pomagało. Po twardym resecie system uruchomił się do okna logowania, ale niestety nie można dalej nic zrobić ponieważ myszka i klawiatura ani drgnie-zawiesiło się i klapa. System piękny jak talala. Szkoda tylko, że więcej tapetek nie dodano i zapakowano w pudełku z różową wstążką. Szok.
  Ale to nic-pomyślałem-nie poddaję się-wiem, że problem leży w konfiguracji lub też w samym zapisie kompilacji. Zainstalowałem ponownie z trybie tekstowym. Nie aktualizowałem systemu i dlatego mam teraz możliwość pisać z niego te informacje.
  Moje uwagi? A proszę bardzo …. Firefox wywala się na każdym kroku (żadnych dodatków nie instalowałem). Otwieram google.pl i klikam na zakładkę gmail i firefox wywala się i wysyła raporty. Tak w kółko. Otwieram inne strony interie czy inne i to samo wywala się. Odinstalowałem firefox i zainstalowałem nowszą wersję niż ta która jest domyślnie instalowana. To pomogło. Jednak wiem, że błąd nie leży po stronie mojego sprzętu, a tylko po stronie Ubuntu.
  Ciekawy jestem ile osób ma podobne problemy? Na razie strach aktualizować system. Może jakaś porada Ubuntu-pomoc.org ? Czy też wyczerpały się pomysły?
  Pozdrawiam.
  P.S.
  W trybie graficznym instalator zawieszał się właśnie w momencie (konfiguracja sprzętu) czyli pewnie przy aktualizacji oprogramowania i zapisywaniu konfiguracji.

  • Szmitas

   Widzę, że cały czas pod górkę masz.

   System zawiesza się jedynie przy konfiguracji jądra, tak? Inne pakiety możesz swobodnie aktualizować bez utraty stabilności?

 • piograf

  W odpowiedzi :
  Z całym szacunkiem, ale proponuję jeszcze raz przeczytać mój powyższy tekst. Tam znajduje się odpowiedź na zadane pytania.
  Przecież instalując cokolwiek czy też uaktualniając cokolwiek jak wiadomo za każdym razem gdzieś te informacje są zapisywane. Przy tym „zapisie” system zawiesza swoją działalność :) .

  Dalsze moje działania są następujące.
  Odinstalowałem co dla mnie zbędne: Tomboy, Evolution (ale ten i tak zostawia po sobie ikony w menu) i jeszcze kilka zbędnych programów. Oczywiście zmieniłem tło pulpitu bo na mdłości mnie zbierało jak patrzyłem :) .
  Zainstalowałem sterowniki nvidia 173…itd (zalecane) następnie Gnome Commandera, VLC, Open Shot Video Editor, Blender, Skype, Rawstudio, UFRaw, FileZilla, Ubuntu Tweak.
  Uruchomiłem ponownie system i działa.
  Jak wspominałem nie instalowałem uaktualnień.

  Zastanawiam się natomiast, jakie poczynić dalsze kroki. I tutaj moja prośba o podpowiedzi.
  Pozdrawiam.

  • piograf

   Uściślając :)
   Jeżeli instaluję oprogramowanie z zewnętrznego źródła (deb – ubuntu-tweak) wszystko jest ok. Jeżeli aktualizuję (155 uaktualnień) to system siada. Nie wiem czy coś co przychodzi z repozytoriów psoci i zapis tych aktualizacji powoduje „zwis”. Wygląda na to, że coś przychodzi niezdrowego do systemu.

  • piograf

   Dodać mogę co samo nasuwa się na myśl, konkretna konfiguracja sprzętu powoduje konflikty. Na innych pc będzie działać a na innych nie ma pewności działania.
   Jak wiemy do konkretnego sprzętu „instalowane są” w linux konkretne sterowniki i oprogramowanie sterujące. Być może to one powodują konflikt. Moja płyta Asusa choć nie najnowsza nie należy do jakiejś z produkowanych na bananowcach to samo karta graficzna itd.

   Taka moja drobna uwaga.

  • piograf

   Całe szczęście, że nie jestem testerem, bo Ubuntu 10.10 szybko nie ukazał by się. :)

 • piograf

  Z ulgą mogę napisać, że już system działa poprawnie!
  Nie mam już problemów, jakoś poradziłem sobie.
  Nadal jest dla mnie tajemnicą przyczyna problemów w instalacji Ubuntu 10.10 desktop.
  Dziwne rzeczy działy się z systemem. Jak zwykle trzeba szukać dziwnych rozwiązań, które doprowadzą do rozwiązania problemu.
  Pozdrawiam ubu-pomoc, oraz czytelników. Dziękuję za zainteresowanie problemem.

 • bd1987

  10.10 odpaliłęm bez problemowo na laptopie które ma troszke inna konfiguracje zakłdam ze na mojego PC nie wejdzie bo chyba czegos nie napisali do dysków samsunga

 • bd1987

  Siedze nadal na 9.04 teraz tylko jest problem jak iplex odplaić

  • piograf

   Z czym jest problem? Może coś poradzę?

  • Aisha

   Ale macie problemy… ja przesiadłam się z XP na Ubuntu, przeleciałam już prawie wszystkie Linuksy i takich problemów w moim Dell d630 nie miałam. Wkładam płytkę z Linuksem do napędu i leci… za pół godziny mam system gotowy do pracy, łącznie ze sterami. Nigdy więcej już XP ani Vista i Biil Geata! Nowym linuksiarzom nie polecam Debiana, za trudny, to system dla zawodowców.

   Nie polecam upgrade systemu, tylko zawsze nowa instalacja z płytki, bo dając polecenie w terminalu „upgrade” tak namiesza, że nie połapiecie się z rozumem. Tylko update aby zaktualizować to co już macie na dysku.
   W sumie instalacja Linuksa to pół godzinki + drugie pół tych programów, które lubicie, ja np. uwielbiam Mahjong.
   Linuks jest SUPER! Teraz mam Linuks Mint 3.2.2. Idzie jak burza na moim dell, miałam go wyrzucić, ale odżył, Linuks tchnął w nim ducha, świeży oddech.

   Powodzenia w zabawie z pingwinkiem.

 • bd1987

  iplex to jest problem a dokładniej odtwarzacz vividias chyba bo z niego korzysta iplex nie chcę się uruchamiać gdy się wybierze określony film ,google jak zauważyłem jest zalane takimi pytaniami, podobnymi pytaniami tylko nikt nie potrafi napisać czy się da coś obejrzeć pod ubuntu z iplexa czy tez nie i tez nie wiadomo kiedy będzie można << to w kwestii iplex a w sprawie ubuntu to już ten system a dokładniej instalacja mnie rozwala :-) nie mogę zainstalować żadnego ubuntu a mówię o (10.04 i 10.10) natomiast 9.04 już tak tu wcześniej opisywałem problem ale nic konkretnego nie dostałem od ludzi aby coś sprawdzić mój przypadek jest dziwny :-) gdyż w czasie instalacji w kroku nr 2 (ubuntu 10.10) nie mogę zrobić gdyż ubuntu 10.10 wmawia mi że mam za mały dysk no i klops a w ubuntu 10.04 dochodzę podajże do kroku numer 4 za wyborem czasu i miejsca gdzie powinienem robić partycje i tak dalej mam pusta tabele ,czekałem duża chwile bo myślałem ze wolno coś to idzie ale nic wziołem 9.04 i tam wszytko szło tak jak trza. Płyty 10.10 i 10.04 są oks gdyż niedawno a dokładniej wczoraj instalowałem ubuntu 10.10 na laptopie który jest od mojego stacjonarnego troszkę gorszy (Mój PC to 80g dysku SAMSUNG, DDR 798, Procek 1.7 AMD ATLON,gRAFIKA NVIDIA gEFORCE 4 MX, SB LIVE!, 3com. i tyle. Natomiast laptop ma 40 G dysku Matrox , Nvidia geforce 4 nie pamiętam ale to jakaś wersja starsza dla laptopa ale ta sama rodzina, SB LIVE ! zwykła i karta sieciowa 3com. Na laptopie instalacja Ubuntu 10.10 przeszła tak jak jest na rysunku a na kompie wcale i nie wiem i siedzę na 9.04 i nawet go nie będe aktualizował do 9.10 bo raz tak zrobiłem i się skończyło fiaskiem gdyż ta wersja już niema wspomagania czy jakoś tak tzn jej nie które składniki podczas aktualizacji już nie są wspomagane.

 • Dyski mozna bylo zrobic na partycji standardowej (sd*1-sd*4), nie rozszerzonej i w kolejności.

 • dugi

  Mi ubuntu studio 10.10 wywaliło czerwony ekran przy instalacji oprogramowania, ale, że wg instalatora podstawowy system mi się zainstalował, poleciałem dalej, przy grubie też czerwony ekran więc dałem sobie siana, windowsa odzyskałem przy pomocy super grub disc. Też mam samsunga 160 gb, na ./ dałem 10 gb, swapa, 40 na /home. Płytę mam z linux magazine, więc spróbuję jeszcze kubuntu które jest z drugiej strony(chociaż za kde nie przepadam). Jak nie da rady to mam gdzieś 10.04 ale po tym dam już naprawdę sobie spokój, to może być za dużo jak na mój zmęczony 40 letni robotniczy organizm.

 • AS_YA

  Witam.
  Jeśli chodzi o Linuxa to jestem nowicjuszką i póki co to masa problemów. No ale nic – staram się nauczyć-poznać i takie-tam….
  Wgrałam 9.10 (darmowa płyta) – normalnie. Bez kłopotów. I działa. Ale to przecież jest już tylko 9.10.
  Ubuntu 10.04 (iso z neta) i 10.10 (darmowa płytka) nie da się wgrać. Po kliknięci „Zainstaluj” ekran gaśnie (No Signal) i bebe….
  Próbowałam również wgrywać zgodnie z poradą: ‚F6’ i enter na ‚nomodeset’ – wynik 2:0 (albo i 4:0) dla Przeciwnika :(
  Moja ‚droga’ do użytkowania 10.04 to najpierw wgranie 9.10 i dopiero potem aktualizacja (przez Sieć) do 10.04.
  I tu – po aktualizacji – zaczyna się robić kolejne kuku. Między innymi:
  * Okna podczas przesuwania po pulpicie przeskakują (rwą się krawędzie) jakby były ‚połamane’ – schemat efektów wyświetlania: podstawowy.
  * Problemy z wyświetlaniem paneli – np.: białe puste pola-miejsca które giną dopiero po zmianie wysokości danego panela.
  * Brak normalnego wyświetlania okna ‚logowania systemu’ (tzn. plymouth-theme – tak to się chyba tutaj nazywa) – nawet po przeinstalowaniu tych themów.
  * Stan procesora po otwarciu ‚czegokolwiek’ to 60-80% a wiatrak karty graficznej to prawie jak pralka Frania….
  No już sama njevjem….
  Do wersji 10.10 aktualizowałam również ale tu po restacie komputera Ubuntu zasypiał na Amen i ne dawał się już obudzić.
  Płytki są o’k – sprawdzałam na laptopie oraz na innym komputerku. Sprzęt (mój) sprawny.
  Na dysku zainstalowana jest (jeszcze jest) równolegle Vista i tu muszę z przykrością stwierdzić – zbajerowana na maksia a śmiga aż…. Aż noooo….
  Sterowniki do grafiki (te wersje rekomendowane: chyba 175 i 183) oczywiście już również ‚przerobione’ a tych (http://www.nvidia.pl/object/linux-display-ia32-260.19.29-driver-pl.html)
  niestety jeszcze nie potrafię zainstalować…. <- Może Ktoś napisałby taki poradnik: Jak zainstalować sterowniki (.run) nVidia – krok po kroku (tak dla blądynek)?
  Tak jak pisałam na wstępie (wstyd się przyznać:D) DOPIERO uczę się Ubuntu a moja nauka obsługi tego systemu polega przede wszystkim na metodzie 'prób i błędów'.
  Niestety dość czesto kończy się to ponowną instalacją systemu i tutaj znów: jak wyżej….
  O co TU chodzi?…. Co robię nie tak….? Chyba że to już może tak MA być….?

  • piograf

   Blondynce z przyjemnością pomogę :) .
   Te problemy o których piszesz niestety są. Jest na to sposób. Pisałem o tym wyżej.

   Pozdrawiam blondynko… :)

   • piograf

    No tak prawdę mówiąc to nie opisałem jak zaradzić ale mam na to rozwiązanie. To musiał by być grubszy opis. Jak by można było jakoś to napisz na priv.

    • Na razie to częściowo ‚rozwiązałam’ te moje w/w bolączki. Tak ‚trochę nietypowo’ i ‚bardzo doraźnie’ ale póki co to jest ‚prawie’ oki ;)
     Obniżyłam drastycznie wydajność-jakość pracy całego komputera ale co najważniejsze – mogę na razie normalnie wgrywać Ubuntu…. Problemem była zainstalowana karta graficzna nVidii.
     Opisałam to w moim ostatnim komentarzu TUTAJ
     Takie rozwiązanie to właściwie żadne rozwiązanie – no ale cóż…. Póki co musi mi wystarczyć :)
     Dzięki za Twoją chęć pomocy – Pozdrawiam.

 • Lukas

  Próbuje zainstalować wersje 10.10 na netbooku. Pojawia mi się pierwsze okienko „Przygotowanie do instalacji” klikam dalej i nic. Instalacja nie przechodzi do kolejnego okna. Instalator nie czyta nic z pendrive. Czy ktoś wie dlaczego? Gdy uruchamiam z pendrive bez instalacji wszystko działa.

 • Winethu

  Witam
  Ubuntu 10.10 intel pentium 4 2.8 1gb ram 80 gb dysk
  hp compaq dx2000m – nazwa kompa

  Intalujemy, partycje zrobione. Wybralem z aktualizacjami. Czas jezyk wybrany. Nazwa uzytkownika haslo pliki skopiowane i zwis …

  Bez aktualizacji zwis … nie podswietla sie „dalej”

  Jakies pomysly?

  • piograf

   Jak wyżej pisałem, miałem problem. Z Linux Mint opartym na Ubu 10.10 taka sama sytuacja.
   Rozwiązanie proste.
   1. Zainstaluj sobie Debian 6. Piękny stabilny i szybki systemik.
   lub
   2.. Ściągnij płytkę Alternate CD np stąd: http://ubuntu.task.gda.pl/ubuntu-
   releases//10.10/

   Powinno śmigać jak talala :)
   Koniecznie napisz czy jest oki.

   A tak na prawdę to nie warto instalować wolniejszej dystrybucji 10.10 – lepszym rozwiązaniem (szybsza dystr.) jest 10.04 LTS. To jest to samo. No przepraszam 10.10 nie to samo bo z babolami.

   Pozdrawiam.

   • piograf

    Dodam jeszcze (co z przykrością stwierdzam) Z instalacją Ubuntu 10.10 masa ludzi ma kłopoty.

    • Winethu

     Witam,

     10.04 LTS smiga jak talala
     Mysle ze z 10.10 wersja mogl byc problem bo mam stare napedy w tych kompach i plyta byla za „szybko” x16 nagrana … 10.04 tez mi nie zastartowalo w ogole przez to … nagralem x8 i smiga, ale to tylko dygresja.

     Dzieki

 • jabu

  Witam Wszystkich!
  Mam taką sytuację z instalacją 10.10 na zapasowym kompie:
  /dev/sda1…ext4…./boot … 3248MB…nieznane;
  /dev/sda5…ext4…./home… 6470MB…nieznane;
  /dev/sda6…swap………………520MB…nieznane;
  klikam na „Zainstaluj teraz” i otrzymuję okno”Brak głównego systemu plików” i komunikat:
  Nie zdefiniowano głównego systemu plików. Proszę to poprawić w menu partycjonowania.”
  Proszę o pomoc: czego nie zrobiłem lub co robię źle? Z góry serdecznie dziękuję.

  • Szmitas

   Odpowiedź jest prosta – brakuje Ci partycji, na której umieścisz / – główny system plików.

   • Paweł

    dzieki ;) mi też to pomogło ;p

 • jabu

  Serdeczne dzięki. Pomogło.

 • Damian

  a ja mam taki problem …. robiłem wszystko jak wyżej a nie widze partycji po uruchomieniu systemu z dysku .. ( jak uruchamiam z cd partycje widać )

 • Sebastian93

  Witam mam nadzieję że ktoś odpisze.
  Mam błąd podczas wpisywania nazwy uzytkownika, ponieważ þó łþisaniu naznwy nie pokazuje się obok „ptaszek” i nie mogę przejść dalej….

  Instalacja stoi na „Gotowy…” i koniec nie moge kliknac dalej.

  • Szmitas

   Prawdopodobnie w nazwie użytkownika używasz zastrzeżonego znaku – niestety instalator o tym nie informuje i musisz sam zadbać o to.

  • So

   Mialem takis am problem jak instalowalme ubuntu na VirtualBox.
   Wystarczylo zmienic nazwe komputera na NazwaUzytkownika-Ubuntu. np. So-Ubuntu

 • Gacek

  Witam.
  Na kompie mam zainstalowaną winde i chce zainstalować Ubuntu ale gdy włożę płytkę to komp botuje płytkę wodze przez chwilkę ekran z jakąś grafiką na dole jakiś znaczek = i jakiś ludzik następnie przez chwile pojawia się czarny ekran z białym kursorem w lewym górnym rogu i następnie się monitor wyłącza (tak jakby komp był wyłączony) i wyłącza się Num Lock ale power led świeci i koniec mogę tak sobie czekać godzinę
  co z tym mogę zrobić?
  mam płytę głowną MSI MS-7012 procek P4 3,0 i 1,256 GB RAM DDR1 i 4 partycję systemową C i dodatkowe D, E i H i linux ma być na H

  • Szmitas
   • Gacek

    zainstalowałem ale się nie chce odpalić ten sam problem co wcześniej tylko po naciśnięciu F6 mogę tylko pisać moja karta graficzna to GF2
    a tak przy okazji jak w grubie ustawić żeby domyślnie Windows startował?

    • Szmitas

     A w którym momencie dokładnie się zawiesza? Widać Plymouth (napis Ubuntu i pasek postępu)? Jakieś błędy są wyświetlane?

     • Gacek

      się nawet ładować nie zacznie prze kilka sekund miga biały kursor na czarnym tle i potem się monitor wyłącza jedyne co mogę zrobić to w grubie zmienić komendy startowe. gdzieś przeczytałem że w konsoli się wpisuje komendy na instalacje sterowników nvidii ale nie wiem jak zrobić żeby wystartował bez trybu graficznego

 • Szmitas
  • Gacek

   nic z tego dalej nie pozbyłem się problemu, mój kontroler IDE to Intel 82901EB ICH5 i nie mogę go wyłączyć bo na nim mam HDD, z chipsetów VIA to mam tylko kartę sieciową (VT 6105M LOM) i jeszcze firewire (VT6306) Jeszcze jakieś rozwiązania?

   • piograf

    To powinno rozwiązać problem instalacji:
    Ściągnij płytkę Alternate CD np stąd: http://ubuntu.task.gda.pl/ubuntu-
    releases//10.10/

    • Gacek

     wystarczyło dodać do lini startowej „nomodeset” po „quiet splash” ale się długo nie nacieszyłem bo przez przypadek rozwaliłem MBR, więc odpaliłem SFDISK i dałem fix MBR a tu mi GRUB znikł próbowałem go przywrócić różnymi metodami ale żadną się nie przywrócił więc sformatowałem partycję z ubuntu i ponownie chciałem go zainstalować ale występuje błąd podczas instalacji GRUBa i nie wiem co mam zrobić?
     da się jakoś z pod windy zainstalować GRUBa??

     • Szmitas

      Jakich sposobów używałeś do przywrócenia GRUBa?

 • PuCuPuCu

  Gdyby nie ten poradnik, mój ubuntu by nie działał….

 • michal

  witam mam problem. a dokładnie to zwalil mi sie weendows. nie moglem nawet formatu zrobic w weendowsie bo jakis robak mi nie pozwalal. i jedyna opcja bylo zainstalowanie ubuntu. teraz jest wszystko fajnie ale nie do końca ponieważ mam dysk 250gb a po instalacji ubuntu i sformatowaniu dysku na swiezo pokazuje mi ze dysk ma 230 gb czyli gdzies jest zajęte 20 gb. Nie idzie zadne skanowanie avastem ani niczym innym wiec sie zapytam jak zrobić dokładny format dysku?? jakis program czy cos?? plis pomocy

  • Szmitas

   Pokaż wynik polecenia:

   sudo fdisk -l
   • michal

    tak wlasnie robilem przez fdiska i tym bardziej nie wiem czemu pokazuje mi nadal ze mam 30 gb zajetego miejsca mimo ze mam tylko ubuntu

  • pitrex29

   gpatred może pokaże. Mi pokazuje więcej jak Windows.

 • Gacek

  GRUBA próbowałem przywrócić z płyty ubuntu oraz wszelkimi sposobami które znalazłem, ale nawet po ponownej instalacji ubuntu GRUB się nie zainstalował ;p

 • Marszix

  Wtajcie.
  Mam problem, jak się pewnie domyśliliście… Otóż pierwsze okienko, wszystko gra (przygotowanie do instalacji) potem jednak jak jest drugie/trzecie (przydzielenie miejsca na dysku) to nie wiem co zrobić. Przyciski „nowa tablica partycji” i dalsze są szare, tzn. nie mogę ich kliknąć. Gdy klikam „przywróć” to nic nie daje. Co mam zrobić? Pomóżcie błagam :)!

  • Szmitas

   Podrzuć najlepiej zrzut ekranu.

 • Mecca33

  A ja mam problem w punkcie „Tożsamość użytkownika”. Podaje wszystkie dane potrzebne, na dole pokazuje mi „Gotów” a „Dalej” kliknąć nie mogę…

  • So

   Musisz zrobic nazwe komputera np. Mecca33-Ubuntu

 • Awq

  Mam problem z zainstalowaniem.
  Wypaliłem .iso na płytkę ale po właczaniu kompa jej nie widzi, przeskakuje dalej i włącza sie windows.

  • Szmitas

   Sumy kontrolne się zgadzają? Bootowanie z płyty ustawione?

 • Maciek

  Witam…
  Moj komuter to ibm thinkPad x22, 640mb RAM, 40gb dysk i 800mhz procesor.
  Próbuje zainstalować ubuntu od 3 tygodni na różne sposoby, jak na razie udało mi się zainstalować kubuntu 6.04 pod xp z cd.
  Zawsze problem wygląda tak samo, odpalam z płyty, włącza się instalator i tu dwie opcje – albo wyświetla się fioletowy ekran i dwie jakieś ikonki na dole i koniec komputer nie reaguje, albo odbala się instalator z opcjami do wyboru – czas leci „nacisnij dowolny klawisz aby rozpocząć” czas się zatrzymuje i jakby printscrean – nic nie działa…
  botowanie z plyty ustawione – co prawda z zewnetrznego cd ale działa, płyta nagrywana powoli i dokładnie… nie wiem co jeszcze moge zrobić?!

 • Witam,
  chciałem zainstalować Ubuntu 10.10 na komputerze stacjonarnym.
  Robiłem wszystko zgodnie z powyższymi krokami, ale przy „Tożsamość użytkownika” nie mogę kliknąć strzałki „dalej”, dlaczego?

  • Możliwe, że w nazwie użytkownika podajesz polskie znaki, które są niedozwolone.

 • To prawda, w nazwie użytkownika chciałem zamieścić polskie znaki, dziś je zmienię i napiszę czy sfinalizowałem instalacje :)

 • jideck

  Jak dodaje sie inne klawiatury w polskiej wersji?
  Gdzie zmienia sie czas zasypiania? teraz zasypia w trakcie oglądania filmu

 • Logu

  Witam też mam problem z instalacją ubuntu na laptopie Acer Aspire 5810T. Mianowicie, podczas instalacji na samym początku na ekranie widać to co na załączonym zdjęciu. http://imageshack.us/a/img801/3897/zdjcie0002g.jpg

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | instalacja Linuxa | Scoop.it()

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | Instalacja Linuxsa | Scoop.it()

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | Instalacja Linuxa Przybylska | Scoop.it()

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | -Instalacja Linuxa | Scoop.it()

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | Instalacja Linuxa Pawlak | Scoop.it()

 • Pingback: Ubuntu 10.10 – instalacja krok po kroku | Instalacja Linuxa Zydorek | Scoop.it()

 • Edyta S.

  Witam, mam netbook Packard Bell dot s z zainstalowanym systemem MeeGo, chciałabym zmienić go na Ubuntu jednak nie umiem się go pozbyć… jestem kompletne beztalencie w dziedzinach komputerowych, a sprawny laptop potrzebuję na już… :( Pomóżcie proszę :)

  • Uruchom normalnie instalator Ubuntu (najlepiej najnowszej wersji) i podczas instalacji wskaż partycje, na których zainstalowany jest obecny system.

 • Tomasz

  Witam, z kolei mój problem polega na tym że Netbook Acer raz jakby nie widział pendrive z Ubuntu a drugi raz zawiesza się na początkowym wczytywaniu? sprawdzałem na kilku pendrive’ach gdzie na PC działają prawidłowo. Jakiś pomysł?

 • Dominik

  Mam problem z instalacją ubuntu, po wybraniu języka i wybraniu opcji instalowania lub włączenia go bez instalacji wyskakuje takie coś:
  This kernel requires the following features not present on the CPU:
  pae
  Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.
  Proszę o pomoc.

 • piciu256

  mam problem, wsztystko robie dobrze- wybieram bootowanie z pendrive i niby wszystko pieknie ladnie, ale po przejsciu przes komunikaty biosu zatrzymuje sie na migajacym kursorze, nie otwiera sie zaden instalator ani nic :(

 • El dzejmik

  Ja Chciałem przetestować Linux Ubuntu i jak odpalam z płyty to jak się pokarze pulpit kursor wogule nie działa ale myszka się swieci proszę o szybką pomoc

  • Proponuję pobrać nowszą wersję Ubuntu – ta jest już dawno niewspierana.

   • El dzejmik

    Pobrałem najnowszą 2 dni temu

    • wrzomar

     Kursor jest, ale się nie porusza czy w ogóle go nie ma? Tak na szybko to znalazłem w dokumentacji ubuntu na temat pierwszego problemu. https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/mouse-problem-notmoving.html a na niewidzialny kursor to: http://itsfoss.com/invisible-mouse-cursor-ubuntu-1310/
     Niestety oba po angielsku. Pierwszy sprowadza się do czterech punktów:
     1. Sprawdzić czy mysz jest podłączona.
     2. Sprawdzić czy mysz jest rozpoznawana przez system: otworzyć terminal (Ctrl-Alt-T), wpisać komendę: xsetpointer -l (możesz przepuścić to przez grep’a dodając po | grep Pointer) i sprawdzić czy po prawej stronie twojej myszy jest ciąg [XExtensionPointer], jeśli nie ma patrz p. 3.
     3. Sprawdzić czy mysz w ogóle działa – na innym komputerze, jeśli optyczna – sprawdzić czy świeci (a twoja świeci podobno, więc to mamy za sobą).
     4. Sprawdzanie myszy bezprzewodowych:
     a) sprawdzić czy jest włączona
     b) jeśli to mysz Bluetooth to sprawdzić czy jest sparowana – i tu kolejny link do pomocy https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/bluetooth-connect-device.html
     c) kliknij przycisk myszy – może tylko jest uśpiona
     d) sprawdzić baterie
     e) sprawdzić czy odbiornik jest podłączony
     f) jeśli mysz i odbiornik mogą pracować na różnych kanałach, sprawdź czy są na tym samym
     g) możliwe, że musisz wcisnąć przycisk(i) na myszy/odbiorniku/obydwu by działała – powinno być w instrukcji
     I piszą jeszcze, że większość myszy radiowych działa zaraz po podłączeniu do komputera, ale w przypadku Bluetooth oraz IR możliwe jest, że trzeba przejść przez pewne kroki, by działała.
     Ten drugi (o niewidocznym kursorze) sprowadza się do otworzenia terminala (Ctrl-Alt-T) i wydania komendy: „gsettings set org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active false”
     (bez cudzysłowów). Ta zmienna jest od tego czy plugin „cursor” ma być aktywowany przez gnome-settings-daemon czy nie, u mnie jest true i działa, zanim zmienisz wartość możesz wydać polecenie „gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.cursor active” (także bez cudzysłowów) i sprawdzić jaką ma wartość i jakby co – zmienić na przeciwną – może to pomoże.

     • El dzejmik

      Mysz działa bo windowsa mam na tym samym kompie co testuje linux i dowiedziałem się ze moge miec za słabego kompa

      • wrzomar

       I to miałby być powód niedziałania myszy? A jakiego masz tego kompa? Może Lubuntu albo Xubuntu na nim pójdzie.