Ubuntu 10.04 – podsumowanie

29 kwietnia doczekaliśmy się hucznie zapowiadanego Ubuntu 10.04. Każdy był ciekaw czy zmiany wprowadzone w systemie nie sprawią, że zapowiadany wielki krok stanie się po prostu wielką porażką i gwoździem do trumny Canonical. Miał być szybki, ładny, stabilny, nowoczesny i prosty.

Czy Canonical sprostało wyzwaniu? Jednym słowem, TAK.

System jest inny i niczym nie przypomina wcześniejszych edycji. Wnosi powiew świeżości, nic przy tym nie tracąc. We wcześniejszym artykule wychwalałem jego wygląd (o gustach się nie dyskutuje) i chciałbym sprostować pewne opinie, które pojawiły się na licznych forach. Wypisywane są bzdety w stylu „to nie ubuntu tylko Mac-OS”, „przyciski po lewej stronie – paranoja” i wiele innych. Dlaczego krytykowany jest wygląd oraz zmienione położenie przycisków? Wcześniej przyciski były po prawej stronie (jak w Windowsie) i nikt nie krytykował jego rzekomego „upodobniania” do systemu Microsoftu. Fedora ma barwy niebieskie i czy od razu ma się rozumieć, że to linuksowa kopia Windowsa XP? Krytykowany jest również kolor, ale dlaczego? Brąz też nie wszystkim przypadł do gustu, nie podoba się to zmień, możliwości jest masa.

Czepiają się również, że Ubuntu jest za „proste”. Od samego początku Canonical ogłaszało, że ten system jest dla wszystkich i będzie prosty. Po co w takim razie wybierają system, który ma na celu inne założenia niż je oczekują? Jest tyle dystrybucji (m.in. Debian), które na pewno sprostają ich wymaganiom.

Przejdę jednak do systemu.
Ubuntu 10.04 jest stabilne i szybkie. Uruchamia o jakieś 2-3 sekundy szybciej od 9.10 (stoperem nie mierzyłem, piszę na oko ;) ).
Od wersji beta wiele się nie zmieniło i pozytywne wrażenia zostały. Wygląd zmienił również proces instalacji (na ciemniejszy) oraz centrum oprogramowania. Jak zwykle wszystko jest bardzo intuicyjne i nowi użytkownicy szybko się odnajdą.
W nowym Ubuntu mamy Gnome 2.30 oraz zaktualizowaną Alsę (dźwięk już nie trzeszczy przy graniu ;) ). Niestety nie ma już standardowo Gimpa, który został zastąpiony pewnie systemowymi dodatkami (wygląd, Gnome, Alsa itp.).
Rozwiązano problem „źle nagrywającego Brasero” (pojawiał się w wersji beta komunikat o błędzie przy wypalaniu). Doszło parę nowych programów (Gwibber, Ubuntu-One, Pitivi), które dla jednych nie będą przydatne, a dla drugich bardzo.
Zmianę wyglądu logowania jak i samego logo można wykonać dzięki UbuntuTweak (do niczego nie jesteśmy zmuszani/ograniczani).

System zasługuje na najwyższe noty. Oceniając go z daleka albo po tym, że znajduje się program X zamiast programu Y nic nie osiągniemy. Chyba, że chcemy mieć status pajaca na forum, ale nie każdy ma takie ambicje. Canonical wykonuje kawał dobrej roboty. Jak dla mnie to prawdziwy Windows-Killer.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • leciwy1

  System chyba udany, jednakże stwarza przykre problemy po instalacji. Na moim fs esprimo z kartą sis 3 znikła rozdzielczość ustawiona poprawnie w wersji 9.10.
  Nie włącz mi się konsola wirtualna -skrót Alt+Ctrl+F2 powoduje jedynie wystąpienie migających pasów na ekranie i nie mam możliwości wygenerowania xorg.conf lub dokonania naprawy systemu świeżo zainstalowanego z płyty.
  Czy jest tu jakieś rozwiązanie?

  • vit18

   $ sudo apt-get install v86d

   Edite o arquivo /etc/default/grub com seu editor de textos favoritos, altere as seguintes linhas :

   substitua a linha : GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash”

   por : GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1280×1024-24,mtrr=3,scroll=ywrap”

   substitua a linha : #GRUB_GFXMODE=640×480

   por : GRUB_GFXMODE=1280×1024

   Note que o comando acima não possui mais o # , ou seja, esta descomentado.

   salve o arquivo e saia do editor , volte para o seu terminal/konsole e digite o seguinte comando para gerar o arquivo de splash :

   echo FRAMEBUFFER=y | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash

   Por fim, atualize as configurações de seu grub e do initram com o comando :

   sudo update-grub2

   sudo update-initramfs -u

 • Odnośnie xorg.conf pisałem już Tobie wcześniej, musiałeś nie zauważyć:
  http://www.osguides.net/operation-systems/217-how-to-create-xorgconf-in-ubuntu-910.html

 • kerim

  Niestety, nie mogę zaktualizować z wersji 9.10 do wersji 10.04. Za każdym razem wywala mi komunikat :

  W:Nie udało się pobrać http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/lucid-security/Release Unable to find expected entry multiversedeb/source/Sources in Meta-index file (malformed Release file?)
  , E:Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub została użyta ich starsza wersja.

  Internet działa bez zarzutu, firewall niezainstalowany, więc w czym problem ?

 • lukasvcf

  Pisałem już o ty w poprzednim artykule o Ubuntu 10.04 beta.
  Korzystam z Ubuntu od wersji 8.10 i nigdy nie udało mi się zaktualizować do nowszej wersji. Radzę zatem ściągnąć, wypalić i zainstalować z płyty.Pozdrawiam

 • kerim

  I tak też zrobię. Dzięki za pomoc i szybką odpowiedź.

 • lukasvcf

  Wiem że nie pomogłem;) Po prostu aktualizacja jakoś nie wychodzi. Jedno nie działa a to następne coś szwankuje i tak w nieskończoność. Po prostu nie formatuj partycji home i postaw system na nowo. Na pewno jest to lepsze wyjście niż późniejsze problemy;) Pozdrawiam

 • Greq

  Backupujcie…. bo potrafi sam z siebie skasować partycję /home, która specjalnie była oddzielona i nie zaznaczona do formatowania.

 • gość

  a u mnie system (10.04) startuje dłużej niż poprzednia wersja, tj. 9.10. Poza tym po uruchomieniu pojawia się komunikat „System tray is not available. The application cannot work properly” i w związku z tym mam prośbę o pomoc – co z tym zrobić, jak to naprawić. Zaznaczam, że jestem początkujący i w miarę możliwości proszę o zrozumiałe instrukcje. System instalowałem z płyty.

 • lukasvcf

  Osobiście na twoim miejscu bym podczas instalacji sprawdził poprawność danych na płycie, czy przypadkiem nie została źle nagrana.

 • gość

  gdyby była źle nagrana to w ogóle by się nie zainstalował – tak mi się wydaje. Dzisiaj ściągnąłem obraz „alternative” , zainstalowałem i efekt jest ten sam, tj. taki sam komunikat. Różnica polega tylko na tym, że jest inny instalator i sama instalacja trwa około godziny, podczas gdy wcześniej z obrazu desktop” trwało to około 20 min. Ręce mi opadają i chyba będę musiał wrócić do 9.10 – ten mnie nie zawodził.

 • lukasvcf

  Wiesz co dziwna sprawa. Też maiłem w przypadku beta 1 podobna sytuacje. Ściągnąłem 2 obrazy płyty i jeden instalował się jak ubuntu a drugi jak debian ( tryb textowy). szczerze to nie mam pojęcia co może być nie tak. Może poczekaj na wydanie polskiego remixu on jest troszkę bardziej dopracowany lub zobacz linux mint 9 rc. Mam jeszcze inna teorie. może nagrywasz na płytach słabej jakości. Mnie na przykład system nie zainstalował się z płyt typu media tech itp. spróbuj wykorzystać lepszy nośnik

 • gość

  Szmitas jest Wielki. Podrzucił trzy linki, pogrzebałem i znalazłem, że już ktoś miał podobny problem. Okazało się, że trzeba opóźnić start UbuDsl i problem znika (jak na razie – dwa restarty i działa, jest ok).
  Wielkie dzięki Panowie.